Rozmowa ewaluacyjna – niedoceniane i skuteczne narzędzie dla managera?

10

Rozmowa ewaluacyjna wśród wielu osób wywołuje nieprzyjemne skojarzenia. Nic dziwnego, przez lata do worka opatrzonego tą nazwą wrzucano każdą rozmowę z pracownikiem, także tę dyscyplinującą lub zwalniającą ze stosunku pracy. Niestety – ze szkodą i dla pracownika i dla pracodawcy.

Problem skutecznego motywowania pracowników to od lat jedno z wyzwań, które managerom, szefom czy liderom spędza sen z powiek. Przecież ludzie są tak różnorodni i działają na nich różne bodźce. Jak traktować ich sprawiedliwie, a jednocześnie zachowując indywidualne podejście i dobierając odpowiednie metody motywacyjne?

To nie lada wyczyn, ale warto się tego trudu podjąć, tym bardziej w czasach pandemii, gdzie praca zdalna uwypukliła ten problem. Godziny spędzone na home office tylko na początku wydawały się być atrakcyjne, a w rzeczywistości przyczyniły się do poczucia odizolowania od firmy. Pracownicy tracą emocjonalny związek z firmą, brakuje im ludzkich interakcji, spotkań, rozmów.

 Co możesz z tym zrobić jako lider, manager, szef?

Przeprowadź rozmowy ewaluacyjne! Tak, to doskonałe narzędzie, które właściwie zastosowane może znacząco podnieść motywację pracownika, wzbudzić w nim chęci do rozwoju i dać mu poczucie wsparcia.

Czy wiesz jakie wg badań są najczęstsze powody, braku zaangażowania pracownika? Zobacz:

  • niedopasowany zakres obowiązków do umiejętności i naturalnych predyspozycji pracownika;

  • nieprzyjemna atmosfera w pracy, w zespole;

  • niejasne informacje, brak planu działania;

  • poczucie niedocenienia, brak uznania, które powodują lub pogłębiają poczucie niskiej wartości;

  • niewystarczające przygotowanie do pracy, brak informacji zwrotnej.

Myślę, że przynajmniej jedno z tych odczuć znasz, a może i więcej… A ja marzę, aby nikt z nas nie miał takich doświadczeń.

Tym jednym narzędziem możesz temu zaradzić!

Przygotowałam dla Ciebie materiał, w którym mówię o tym, jak takie rozmowy ewaluacyjne przeprowadzane są u nas w Zespole, jak często i co nam dają. Z nagrań dowiesz się:

  1. Na jakie pytania odpowiadają pracownicy RBC?

  2. Dlaczego takie pytania są im zadawane?

  3. Co dzięki takim pytaniom można uzyskać?

Nauczysz się krok po kroku, jak przygotować się do takiej rozmowy. Co należy zrobić przed, jak zaopiekować rozmowę w trakcie i o co zadbać po jej zakończeniu.

Dołącz na pokład kursu teraz i przekonaj się, jak to narzędzie może Ci pomóc w zarządzaniu zespołem.

 

 

Mam dla Ciebie ważną wiadomość!

Wystartowała nowa platforma SUBSKRYPCYJNA

>> SPRAWDŹ OFERTĘ JUŻ OD 497 zł MIESIĘCZNIE!<<


Budujesz biznes online? 

Te kursy pomogą Ci dotrzeć z nim dalej:

  • Jak Architekt Porządku zbudowała Instagramowe imperium i współpracowała z influencerami? Dowiesz się z "Biznes bez Tabu – Architekt Porządku – wywiad z Agnieszką Witkowską",  zajrzyj TUTAJ po więcej;

  • Jak stworzyć mocną osobistą markę online? Opowie Ci o tym Kamila w nagranym webinarium Jak zbudować swoją personalną markę w świecie online?”, szczegóły znajdują się TUTAJ;

  • Boisz się mówić do kamery? Z nami to przełam! Zacznij mówić do kamery” – kurs online – Agata Koman i Kamila Rowińska, więcej znajdziesz TUTAJ.


KULISY BIZNESU — TO MOŻE CI POMÓC:

PLAYLISTA WSZYSTKICH KULIS BIZNESU ▶ KLIKNIJ TUTAJ

ZOBACZ POWER PONIEDZIAŁEK "ROK ZWOLNIONYCH OBROTÓW"  ▶ KLIKNIJ TUTAJ


ABY NIE OMIJAŁY CIĘ KOLEJNE NAGRANIA

SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ NA YouTube


10 odpowiedzi w "Rozmowa ewaluacyjna – niedoceniane i skuteczne narzędzie dla managera?"

  1. Rozmowa ewaluacyjna wcale nie musi oznaczać czegoś negatywnego.
    Warto dać pracownikowi możliwość przygotowania się na rozmowę, aby nie był zaskoczony jakimś tematem.

  2. zwrócenie uwagi na wartości firmy, omówienie ich jak przekładają się na działania. mega kurs

  3. Klucz do efektywnego i zgranego zespołu

  4. Konkretny kurs jak zawsze.
    Moja lekcja to słuchać pracownika i przemyśleć.

  5. Rozmowa ewaluacyjna w formie pytań dających przestrzeń na wypowiedź pracownika świetne narzędzie. Odejście od standardowej oceny kompetencji miękkich, które często nieostro określają konkretne zachowania pracownika w perspektywie czasowej. A tu poprzez kilkanaście pytań mamy autorefleksję pracownika, wiemy jakie są jego ambicje, jakie są jego plany, na ile jest świadomy kierunku w jakim idzie strategia firmy i do tego dopiera cele na przyszły okres. Jest też przygotowany do rozmowy ponieważ mógł się zapoznać z agendą spotkania. A więc wzrasta jego poczucie bezpieczeństwa i poczucie partnerstwa. Dodatkowo wychodzą bolączki z jakimi się mierzy. W mojej organizacji nie ma systemu ewaluacji pracownika, kuleje także kultura feedbacku. Zobaczymy, może będzie przestrzeń żeby podejść w taki sposób do tematu.

  6. Kupiłam kurs Kamili o Rozmowach ewaluacyjnych. Jako początkujący Team Leader zamierzam przeprowadzić rozmowy ewaluacyjne z członkami mojego zespołu jeszcze w grudniu. Bardzo świetnie omówiony temat w Kursie. Wielu managerów chyba jednak nie wie o tym narzędziu, albo poprostu go nie stosuje. Jak w swojej dotychczasowej pracy nie miałam okazji być uczestnikiem takiej rozmowy.

  7. Ja nazwałam tę rozmowę rozwojową – wszak o to chodzi, abyśmy że współpracownikami rozwijali się wspólnie dzięki takim spotkaniom.

    To co jest dla mnie odkryciem (choć jak teraz na to patrzę to oczywistym) to konieczność wysyłania agendy spotkania z wyprzedzeniem, tak aby pracownik mógł się przygotować.

  8. Wcześniej prowadziłam rozmowy ewaluacyjne informując pracownika, że to rozmowa podsumowująca. Teraz wiem, że brak wcześniej przesłanej agendy i pytań, wpływało na jej jakość i komfort pracownika podczas rozmowy. Mimo tego, że pytania niewiele różnią się od tych, które zadawałam wcześniej, to jednak przy braku wiedzy o czym tak naprawdę będzie rozmowa, pracownik zaczyna projektować, tworzyć własne scenariusze i się stresować. A nie o to chodzi.

  9. Rozmowa ewaluacyjna świetnie otwiera oczy na to, co ważne- zarówno w rozwoju firmy, jak i pracownika na danym stanowisku. Jest doskonałą autorefleksją, pozwala na wyciągnięcie wniosków i spojrzenie na swoją pracę z lotu ptaka.
    Świetny kurs, który od razu wdrożę i wkrótce podzielę się efektami!

  10. Przygotowanie do rozmowy ewaluacyjnej obojetnie z ktorej strony jest niezmiernie wazne. Jezeli ktos obiega sie o wyzsze stanowisko, badz podwyzke – warto przygotowac sie pisemnie jak i na glos przecwiczyc co chce sie powiedziec i jak (samemu, badz ZAUFANEJ osobie). Wtedy mozna dojsc do wnioskow, ze moze warto przeformulowac jakies zdanie, badz powiedziec je w innej tonacji.
    Zdarza sie, ze jak chcemy wypowiedziec cos na glos, a w glowie wiemy ze bardzo tego chcemy, w praktyce mowiac o podwyzce stajemi sie niepewni w tonacji jak rowniez w sposobie mowy ciala (to dotyczy w wiekszosci nas kobiet – jest to cos nowego). Zaczynamy bawic sie dlugopisem, albo siedziemy zgarbione, niepewne czy w ogole wolno nam sie zapytac o mozliwosci rozwoju, podwyzke etc.
    Takze mysle, ze warto przecwiczyc na glos, co chcemy powiedziec przelozonej/przelozonemu, a najlepiej sie nagrac w formie video. Czesto zupelnie inaczej wygladamy w rzeczywistosci, a inaczej mamy siebie we wlasnej wyobrazni! To taki komentarz z mojej strony. Pozdrawiam serdecznie Karolina Oliszewicz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *