Jak Ty możesz zabezpieczyć prawnie swoją przyszłość? – wywiad z Katarzyną Kraus

Jak wygląda świadomość prawna i finansowa Polek? Jak mądrze zarządzać majątkiem w związku i o jakie formalności zadbać? Zapytaliśmy o to Katarzynę Kraus, radcę prawnego, autorkę książki „Z prawem jej do twarzy. O bezpieczeństwie prawnym w związku”.

Przeczytaj wywiad i dowiedz się, czemu powinnaś mieć tę książkę w swojej biblioteczce!

Zespół RBC: Jak narodziła się Twoja misja? Od lat wspierasz kobiety w dążeniu do niezależności, świadomości prawnej i finansowej, zadbania o siebie i swoje potrzeby.

Katarzyna Kraus: Lubię prawo i lubię swoją pracę. W trakcie jej wykonywania wciąż spotykam się z sytuacjami, gdy czasem podjęcie niewielkich wcześniejszych działań mogłoby odmienić sytuację moich klientów. Brak tych działań wynika z niewiedzy, z braku świadomości, że można coś zrobić. Dodatkowo, często w tej gorszej sytuacji prawnej są kobiety, bo to one są bardziej ufne i wierzą zapewnieniom partnera o dozgonnej miłości i szczęściu. Potrafią powierzyć swój los i bezpieczeństwo w ręce swoich partnerów, niestety czasem z przykrymi konsekwencjami.

Gdy uzmysłowiłam sobie, że takie zachowania wynikają z braku świadomości, braku wiedzy, postanowiłam zacząć dzielić się tą wiedza i uświadamiać kobiety.

 

Mówiąc z Twojego doświadczenia, jakie problemy najczęściej spotykają Polki, jeśli chodzi o sferę prawno-finansową w związkach?

Na pewno to brak znajomości stanu prawno-majątkowego, brak zadbania o swoje bezpieczeństwo finansowe, brak „opcji na przyszłość”.

 

Pewnie dostajesz mnóstwo wiadomości od kobiet, które potrzebują porady pomocy. Czy jest jakiś wspólny motyw tych wiadomości?

Bezradność i zaskoczenie. Niezależnie od tego, czy sprawy dotyczą rozwodu, alimentów, podziału majątku czy działu spadku. Słyszę często pełne goryczy i bezsilności pytania: „Czemu nie pomyślałam o tym wcześniej, czemu nie przygotowałam się na taką sytuację, czemu ślepo wierzyłam…”.

 

Z badań amerykańskich socjologów – Peppera Schwartza i dr. Jamesa Witte’a, które objęły pary w wielu krajach na świecie (w tym w Europie), wynika, że bezpieczeństwo finansowe jest 3. najważniejszą wartością dla kobiet w związku. Jak to się ma do podejścia Polek?

Według mnie w Polsce te statystyki byłyby dużo niższe, chyba że … byłyby to statystyki czysto teoretyczne. Kobiety, owszem, chcą czuć się bezpiecznie, określają to jako wartość i coś bardzo ważnego. Jednak gdy pada pytanie o to, co zrobiły, by sobie to bezpieczeństwo finansowe zapewnić, następuje cisza, zastanowienie i odpowiedź: „Nie wiem”.

 

Ze sprawami formalnymi spotykamy się głównie w momencie wystąpienia o rozwód czy śmierci współmałżonka. Czemu warto zadbać o sferę prawno-finansową, gdy jesteśmy w szczęśliwym związku i wszystko jest w porządku?

Często powtarzam, że umowy i kwestie formalno-prawne powinniśmy załatwiać w czasach dobrych, na wypadek tych złych. Nie wiemy nigdy, jak potoczy się nasze życie, jaki scenariusz to życie nam „sprezentuje”. Zarówno rozwód, jak i śmierć często przychodzą niezapowiedziane, z zaskoczenia. Trudno wtedy jest nie tylko myśleć o tym, co zrobić, ale często te opcje i możliwości działania są o wiele bardziej ograniczone, jeśli w ogóle są. Dlatego właśnie kwestie wiedzy i uporządkowania dokumentacji są tak bardzo istotne.

 

W Polsce tradycyjny model rodziny jest wciąż bardzo silny. Kobieta, która wymaga przejrzystości finansowej i uporządkowania spraw majątkowych, może być oceniana jako ta, która chce jak najwięcej ugrać. Jak można zmienić tę świadomość u Polek?

Właśnie poprzez informowanie o ewentualnych konsekwencjach dla rodziny. Przecież zadbanie o bezpieczeństwo prawnofinansowe w związku jest dbaniem nie tylko o jedną stronę, ale z założenia powinno być zabezpieczeniem dla obojga, dla dzieci, majątku.

Wchodząc w związek, nie zakładamy z góry, że np. za 3 lata go zakończymy. Jednakże uregulowana sytuacja prawno-finansowa, świadomość w tym zakresie, otwarte i szczere rozmowy z partnerem dają poczucie bezpieczeństwa.

Dla mnie takie kwestie wyraźnie wskazują na poziom szczerości i otwartości w związku. Jeśli partner/małżonek nie chce informować drugiego o sprawach finansowych, to o czym to świadczy? Na pewno o niczym dobrym. Czasy i rozmowy typu: „Dziubuś, ty się niczym nie interesuj, nie martw, ja za ciebie wszystko zrobię” już się skończyły, a przynajmniej powinny się skończyć.

 

Jak, będąc w związku partnerskim, niesformalizowanym, można zadbać o te kwestie?

Rozmowa, szczerość, nieukrywanie faktów z przeszłości, zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestie rodzicielskie, alimentacyjne, kredytowe. Warto zadbać o pełnomocnictwa, testamenty, czyli wszelkie kwestie formalne. Bez tego partnerzy nie są chronieni.

 

Jednym z filarów udanego związku jest umiejętność komunikacji. Powiedz, jakie są kluczowe kwestie, które trzeba ze sobą „przegadać”, zawierając małżeństwo?

Wspólne wartości, kwestie dzieci, nazwisk, religii, sposobu działania biznesowego, prowadzenia inwestycji, podziału ról w związku, a co za tym idzie – ustroju małżeńskiego, jaki ma zostać przyjęty. Dla mnie to takie najważniejsze sprawy.

 

Już 17 listopada spotykamy się na konferencji z okazji premiery Twojej pierwszej książki Z prawem jej do twarzy. O bezpieczeństwie prawnym w związku. Opowiedz, dla kogo napisałaś tę książkę i kto powinien ją mieć?

Jest to dla mnie trudne, a zarazem łatwe pytanie. Ta książka jest dla każdego. Dla osób będących w związkach małżeńskich, partnerskich, w tym także jednopłciowych, dla osób planujących być w związku. Jednocześnie treści zawarte w tej książce będą w części odpowiednie także dla singli, gdyż omawiane przeze mnie sprawy mogą być zastosowane także w stosunku do relacji z rodzicami, czy rodzeństwem, czy też przy podejmowaniu decyzji w zakresie wyboru formy działalności gospodarczej, którą chcemy prowadzić.

 

Jaką konkretną wiedzę w niej znajdziemy?

Zebrałam w jednej pozycji najpotrzebniejszą wiedzę i zasady prawno-finansowe. Zaczynam od reguł panujących w związku partnerskim i małżeńskim, omawiam prawa i obowiązki pary. Później przechodzę do spraw majątkowych w związku (mówię o ustrojach majątkowych, wspólności lub rozdzielności majątkowej, umowie małżeńskiej). Poruszam też wątek odpowiedzialności finansowej firmy w kontekście rodziny i majątku w związku. Na koniec zajmuję się problemem przemocy w związku i rozwiązaniami prawnymi, które mogą pomóc wyjść z tej krzywdzącej sytuacji.

Starałam się odnieść do najpotrzebniejszych problemów, udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które sama otrzymuję. Mam nadzieję, że każda Czytelniczka znajdzie tu odpowiedzi, których szuka.

 

Właśnie, oprócz najważniejszych aspektów formalnych dotyczące związku, w książce pojawia się też ważny wątek biznesowy. Często nie pamiętamy o tym, że posiadając firmę, w wypadku problemów finansowych, narażamy swoją rodzinę na ich konsekwencje. Jakie problemy możemy napotkać i jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim mylimy kwestie właścicielskie i zakres ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania firm, spółek. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tych różnic.

Nie ma wiedzy o tym, w jaki sposób można zadbać np. o sprawę zarządu sukcesyjnego w działalności gospodarczej, która po śmierci męża/partnera pozwoliłaby prowadzić firmę.

Ważne są także kwestie rozważenia stosownych ruchów majątkowych czy podpisania umów małżeńskich w przypadku planowania bardziej ryzykownych finansowo działań.

 

Powiedz na koniec, co już dziś każda z nas może zrobić, co sprawdzić, by zrobić krok w kierunku swojej niezależności finansowo-prawnej.

Zacznijmy od weryfikacji stanu posiadania: czy jesteśmy właścicielami (wpisanymi w akty notarialne, umowy) naszych ruchomości i nieruchomości. Czy w małżeństwie mamy wspólność czy rozdzielność majątkową i czy to na pewno jest najlepsza dla mnie opcja. Sprawdźmy, czy mamy wiedzę o statusie rodzinnym naszego partnera. Pomyślmy, czy nie warto już teraz sporządzić testament.

I… poszukajmy źródła zarobkowania, jeśli takowego nie mamy. Być może to nie jest romantyczne, ale możliwość samodzielnego utrzymania się pod względem finansowym to podstawa niezależności.

 

Dziękujemy!

  —

Książka Z prawem jej do twarzy Katarzyna KrausKatarzyna Kraus – radca prawny z wieloletnim doświadczeniem, prowadząca Kancelarię Prawną w Warszawie, która specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym i mieszkaniowym.

Autorka 12 rozdziału w drugim wydaniu książki Kobieta Niezależna pt.: Świadomość finansowa i prawna jako niezbędny element niezależności kobiet oraz autorka premierowej książki Z prawem jej do twarzy. O bezpieczeństwie prawnym w związku.

Katarzyna jest także prelegentką występującą gościnnie na moim szkoleniu Kobieta Niezależna online.

 

 

ZOBACZ LIVE Z KATARZYNĄ KRAUS

 

O jakie formalności warto zadbać, będąc w związku? Jak można uniknąć nieporozumień dotyczących majątku?

O tym rozmawialiśmy podczas live z udziałem Kamili Rowińskiej i Katarzyny Kraus. To spotkanie pt. „5 najczęściej popełnianych błędów prawno-finansowych w związkach”.

 

Na live posłuchasz o tym:

  • dlaczego warto w życiu brać sprawy prawne i finansowe w swoje ręce,

  • jakie jest ryzyko pozostawienia zarządzania i decydowania o majątku i sprawach prawnofinansowych wyłącznie partnerowi,

  • na co zwracać uwagę i jakie dokumenty sprawdzać, aby odpowiedzialnie i świadomie uczestniczyć w zarządzaniu majątkiem swoim i partnera,

  • jak zawrzeć potencjalną umowę małżeńską.

 

Na live świętowaliśmy także premierę książki Katarzyny Kraus Z prawem jej do twarzy. O bezpieczeństwie prawnym w związku. Możesz kupić tę książkę lub e-book TUTAJ!

 

>>ZOBACZ LIVE TUTAJ<<

 

 

Mam dla Ciebie ważną wiadomość!

Wystartowała nowa platforma SUBSKRYPCYJNA

>> SPRAWDŹ OFERTĘ JUŻ OD 497 zł MIESIĘCZNIE!<<


Budujesz biznes online? 

Te kursy pomogą Ci dotrzeć z nim dalej:

  • Jak Architekt Porządku zbudowała Instagramowe imperium i współpracowała z influencerami? Dowiesz się z "Biznes bez Tabu – Architekt Porządku – wywiad z Agnieszką Witkowską",  zajrzyj TUTAJ po więcej;

  • Jak stworzyć mocną osobistą markę online? Opowie Ci o tym Kamila w nagranym webinarium Jak zbudować swoją personalną markę w świecie online?”, szczegóły znajdują się TUTAJ;

  • Boisz się mówić do kamery? Z nami to przełam! Zacznij mówić do kamery” – kurs online – Agata Koman i Kamila Rowińska, więcej znajdziesz TUTAJ.


KULISY BIZNESU — TO MOŻE CI POMÓC:

PLAYLISTA WSZYSTKICH KULIS BIZNESU ▶ KLIKNIJ TUTAJ

ZOBACZ POWER PONIEDZIAŁEK "ROK ZWOLNIONYCH OBROTÓW"  ▶ KLIKNIJ TUTAJ


ABY NIE OMIJAŁY CIĘ KOLEJNE NAGRANIA

SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ NA YouTube


2 odpowiedzi w "Jak Ty możesz zabezpieczyć prawnie swoją przyszłość? - wywiad z Katarzyną Kraus"

  1. Bardzo inspirująca rozmowa, a ja mam pytanie związane z książką Pani Kasi, czy jak jestem w związku nieformalnym to też warto kupić Pani książkę i ją przeczytać, czy też bardziej opłaca się to, gdy się jest w związku małżeńskim?

  2. Jak dobrez, ze są na tym świecie kobiety, które myślą nie tylko o swoich majątkach, ale tez o majątkach innych Pań.
    Nie mogę się doczekać książki!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *