Wycofaj się z podjętej decyzji! [wideo]

60

Wycofaj się z podjętej decyzji! Co zrobić, gdy zgodziłaś się na coś pochopnie i nie dasz rady wywiązać się z zobowiązania? Jak wycofać się z podjętej decyzji i zachować twarz?

Przygotowałam materiał, w którym pokażę Ci, jak poradzić sobie w takiej sytuacji i co najważniejsze – już więcej nie popełnić takiego błędu. 

Czy miałaś kiedyś tak, że:

  • Koleżanka poprosiła Cię o pomoc, zgodziłaś się, a potem zrozumiałaś, że nie jesteś w stanie się tym zająć?

  • Szef dał Ci do wykonania projekt na ostatnią chwilę, a Ty jeszcze nie skończyłaś poprzedniego zadania? 

  • Zawaliłaś ważny termin, bo wzięłaś za dużo zobowiązań na swoją głowę?


Poniższy materiał powstał dla osób, które chcą podejmować świadome decyzje i nauczyć się odmawiać innym, kiedy czują, że nie są w stanie podjąć się kolejnych zadań.

Z tego nagrania dowiesz się:

  • Jak wycofać się z pochopnie podjętej decyzji?

  • Jak reagować, gdy ktoś poprosi Cię o pomoc?

  • Dlaczego warto dać sobie czas na decyzję?


Umiejętność przemyślanego podejmowania decyzji uchroni Cię od wielu nieprzyjemnych sytuacji, nie tylko w życiu zawodowym, ale także i prywatnym. Dowożenie zadań do końca sprawi, że będziesz uznawana za profesjonalistkę oraz osobę, na którą można liczyć.  To niezwykle ważna umiejętność, jeśli chcesz wywiązywać się ze swoich obowiązków oraz być osobą godną zaufania.

Poznaj kilka wskazówek, które pozwolą Ci nad tym popracować. Zobacz poniższe wideo.

 


 

Bądź na bieżąco z materiałami które dla Ciebie publikuję. Wkrótce kolejne wideo z tej serii.

Klikając poniżej możesz wrócić do wcześniejszych nagrań.

Jak być bardziej ASERTYWNĄ?
Kliknij Tutaj (wideo i wersja tekstowa)

Jak powiedzieć szefowi, że masz ZA DUŻO pracy??
Kliknij Tutaj (wideo i wersja tekstowa)

Mam dla Ciebie ważną wiadomość!

Wystartowała nowa platforma SUBSKRYPCYJNA

>> SPRAWDŹ OFERTĘ JUŻ OD 497 zł MIESIĘCZNIE!<<


ABY NIE OMIJAŁY CIĘ KOLEJNE NAGRANIA

SUBSKRYBUJ MÓJ KANAŁ NA YouTube


60 odpowiedzi w "Wycofaj się z podjętej decyzji! [wideo]"

  1. Należę do osób, które zawsze się wywiązują ze swoich zobowiązań… bo nie ma przeciez rzeczy niemozliwych, potrzebny tylko dobrze przemyslany plan…
    Cóż…życie w ostatnim okresie bardzo to zweryfikowało…
    Choroba mojego dziecka zmieniła moje priorytety. I choć potrafię odmawiać, każdy sposób, inny przykład niż mój dotychczas stosowany z radościa zastosuję gdy zajdzie taka potrzeba.
    Świetne propozycje! Dziękuję bardzo 🙂

  2. Kamilo,
    dziękuję za kolejną wartościową lekcję – bezcenne.
    Dzięki Tobie rozpoczęłam długi proces pracy nad samą sobą i dobrze mi z tym 🙂

  3. Jak najbardziej wskazówki potrzebne, dzięki temu będziemy mogli utrzymać w dobrej formie nasze relacje ❤

  4. Nadal nie wiem za dużo.

  5. od ponad 11 lat współpracuje z wydawnictwem branżowym, kiedyś to był miesięcznik, do którego piszą artykuły. jest to dodatkowa praca „po godzinach”. Z czasem miesięcznik stał się 2-miesiecznikiem, obecnie jest to kwartalnik, ale jak to w życiu bywa pracy innej również przybywa, bywają inne priorytety. Zdarzyło mi się w ciągu tych 11 lat mieć ze 2 przerwy po 2 artykuły, ale zawsze wiedząc jaki mam termin oddania materiałów organizowałam „zastępstwo”. Jest to dla mnie oczywiste, z racji ze dla mnie przed wieloma laty powstała specjalna kolumna i jestem w zespole redakcyjnym: to odpowiedzialność i szacunek do drugiej osoby. Tak samo traktuje innych jak sama chce być traktowa.

  6. Dziekuje bardzo przydatne informacje. Ciesze sie ,ze moge zmieniac swoje nastawienie to roznych sytacji.

  7. czasami trzeba się z czegoś wycofać. podoba mi się ten prosty sposób, jest szczery i otwarty jednocześnie uprzejmy. Dziękuję za lekcję.
    Grażyna

  8. Dziękuję, doskonała lekcja dla mnie. Właśnie borykałam się z tym problemem.

  9. grunt, to umieć pozostać w zgodzie ze sobą.

  10. Dziękuję za ten materiał. Do tej pory zgadzałam się niemal na wszystko, ponieważ bałam się, że ktoś nie będzie mnie lubił, akceptował, itp. Teraz coraz częściej odmawiam, gdy czegoś na prawdę nie chcę zrobić i przestało mi być z tym źle 🙂

  11. Kamilo 🙂 jesteś mi bardzo pomocna, tuż po pierwszym nagraniu miałam rozmowę z prezesem, na której w grzeczny sposób nie przyjęłam kolejnych obowiązków 😉 bardzo Ci za te lekcje dziękuję

  12. Najczęściej wymyślamy dziwne usprawiedliwienia typu: choroba nasza, rodziny, dzieci, pilny wyjazd itp. A można tak prosto i szczerze. Dziękuję za tą wiedzę. Na pewno przyda mi sie w życiu codziennym i w pracy. Pozdrawiam

  13. Zasadą jest, że po podjęciu decyzji nie wolno się wycofywać oczywiście jeżeli decyzja była podjęta w sposób właściwy. Ale bywają sytuacje podejmowania decyzji pod presją. Wówczas trudno się wycofać z czym zgadzam się. Myślę, że wycofywać się należy w sposób procesowy. To znaczy, że w trakcie wykonywania decyzji anulować te zobowiązania, które nie można wykonać a wykonać tylko to co jest możliwe tłumacząc to zbyt małą ilością czasu na zastanowienie się nad możliwościami i konsekwencjami w taki sposób podjętej decyzji czyli zawartej umowy np. cywilnej czyli najprostszej z możliwych ustnej.

  14. Ekstra wskazówki 🙂 Wiecznie mam tak, że zgadzam się komuś pomóc a potem muszę zawalać swoje sprawy, aby to coś wykonać dla tej osoby, bo nie umiałam dotychczas odmówić albo wymiksować się z tego. A teraz już wiem, Wielkie dzięki 🙂 PS. A co zrobić, jeśli pomagasz coś komuś zrobić a potem ta osoba przed przełożonym ściemnia że to jej praca/pomysł ? Zawsze traktuję to jako moją osobistą „głupotę” i na drugi raz proszona o pomoc, nie pomagam 😉

  15. Bywają takie sytuacje że robię coś wbrew sobie i jestem zła ze się zgodziłam.Moja lekcja to spokojnie i uprzejmie przedstawić swoje zdanie.

  16. Zgodzić się na coś pochopnie, a potem nie móc tego odkręcić jest trudne.

  17. Świetny materiał i świetnie przekazany. Ktoś mądry powiedział (parafrazując), aby miłować bliźniego jak siebie samego. Dlatego zawsze traktować innych tak jakbyśmy sami chcieli być potraktowani. Odmawiać wtedy kiedy rzeczywiście nie mamy możliwości czegoś zrobić i wyjaśniać dlaczego to zawsze buduje dobre relacje mimo odmowy. Pozdrawiam J

  18. Racja. Odmowa swojej wcześniejszej deklaracji to dla mnie katorga, czuję się na tyle winna, że muszę to zrobić, mimo że dużo mnie kosztuje. Dziękuję za temat.

  19. Robienie czegoś na siłę, ponad swoje możliwości powoduje frustracje, człowiek się po prostu męczy.

  20. W taki właśnie sposób pożegnałam się z poprzednim pracodawcą, mimo, że zadeklarowałam się wcześniej, że jednak dotrwam do końca umowy. Po głębokim przemyśleniu, doszłam jednak do wniosku, że pozostanie w tym miejscu dłużej kosztowałoby mnie zbyt wiele. Więc się wycofałam na spokojnie i życzliwie tłumacząc dlaczego. Szefowa przyjęła to bardzo dobrze. A ja znalazłam inną pracę, która mi bardziej odpowiadała.

    • Fantastycznie, że udało Ci się rozstać z poprzednim pracodawcą w życzliwy sposób. Życzę sukcesów na nowej zawodowej drodze :). Pozdrawiam Kasia (Zespół RBC).

  21. Uczę się powoli odmawiać. Jest trduno, poniewaz kiedy przychodzi do powiedzenia NIE – czuje sie winna. ALE małymi kroczkami zmierzam w dobrym kierunku. Pochopne zgadzanie sie to troche moja zmora rowniez dlatego jestem niezmiernie wdzieczna Kamili i tego co mnie uczy. DZIEKUJE

  22. Dzięki za nagranie! Ja pracuję nad uprzejmą formą moim szczerych odpowiedzi i bardzo mi pomagają przykłady, które przytaczasz. Pozdrawiam!

  23. To bardzo trudne. Szczególnie w kontaktach z najbliższymi. Dziękuję za cenne wskazówki.

  24. To był mój problem przez wiele lat w pracy na etacie. Nie potrafiłam odmówić i często zostawałam po godzinach. Ech… Dziękuję za możliwość ćwiczenia się w asertywności od 4 lat. Do poziomu mistrzowskiego już blisko. Jakieś 2-3 lata. 😀

  25. Dziękuję za ten materiał. Pochopne zgody na wszystko to moja największa życiowa bolączka:).

    • Zosiu życzę, aby udało Ci się podejmować jak najmniej pochopnych zgód, aż wyeliminujesz je do zera. Trzymam za to mocno kciuki. Pozdrawiam Kasia (Zespół RBC).

  26. Świetne! Do tej pory nie wykazywałam się taka konkretną postawą, byłam raczej stanowcza i zimna w takich sytuacjach 🙁
    Asertywność w moim wydaniu jest zwyczajnie agresywna.
    Dziękuję Ci za to video! Przede mną jak nic potrzeba kursu asertywności. Zorientowałam się, że bywam koszmarna, a nie asertywna.

  27. Hej Kamila!
    Miałam zawsze problem ze zgadzaniem się praktycznie na każdą pomoc w życiu prywatnym i zawodowym – z natury jestem uczynna.
    W kwietniu tego roku zgodziłam się wziąć na siebie projekt, tylko dlatego, że komuś bardzo zależało, ale dla mnie oznaczałoby to siedzenie po nocach (o czym ta osoba nie wiedziała). Nie chciałam robić tego projektu, byłam przeciążona, ale wtedy pierwszy raz zobaczyłam rzeczy takie, jakimi były: ktoś za późno zgłosił się z projektem, a ja biorę na siebie konsekwencję jego postępowania, czyli będę siedzieć po nocach. Zrozumiałam, że mam prawo odmówić, i że NIE MUSZĘ ratować czyjeś sytuacji. Ale też, że ta osoba miała prawo zapytać, i to ja popełniłam błąd zgadzając się.
    Jeszcze tego samego dnia usiadłam i najlepiej jak umiałam intuicyjnie napisałam maila, z przeprosinami i odmową. Teraz jak słucham Twojego nagrania, to widzę, że zrobiłam to dokładnie wg Twojego schematu!! Z szacunkiem, z wyjaśnieniem, z poleceniem kogoś innego. I z nauczką, żeby więcej się pochopnie nie zgadzać, i sobie również dawać prawo do własnych planów. 🙂
    Dzięki za nagranie, utwierdziło mnie, że należy słuchać siebie i wszystkiego można się nauczyć 🙂

    • Gratuluję, że udało się Pani wycofać z sytuacji, która nie była dla Pani komfortowa. Pozdrawiam Kasia (Zespół RBC).

  28. Kamilo, bardzo dziękuję za to nagranie, jak zwykle krótko i na temat, konkretnie. Samo życie, niby rzeczy oczywiste, a jednak trzeba się ich uczyć, pozdrowienia 🙂

  29. Zdarza mi się podejmować decyzje z których ciężko jest się wycofać…. dziękuję za lekcje, na pewno ułatwi mi to następnym razem ??

  30. Hej, dziekuje za to video….. Napisalabym, ze szkoda, ze dopiero teraz….. Ale lepij pozno niz wcale 🙂 jestem bardzo wdzieczna, poniewaz teraz juz wiem jak to zrobic poprawnie by zachowac dobre relacje…. Wiem, ze to trudne ale czasem trzeba tego dokonac i dzieki temu vido wiem jak 🙂 dziekuje 🙂 pozdrawiam serdecznie 🙂

  31. Czasem faktycznie zastanawiam się, czy mogę poprosić o pomoc. Zwłaszcza gdy gdy ktoś zaczyna na mnie warczeć, a ja rozumiem, że to nie ma nic wspólnego z lubieniem, to tylko metoda na odganianie.

  32. Dziękuję za to nagranie. Dla mnie najważniejszą lekcją z niego, to to, że prawda daje Ci pewność siebie, szacunek do siebie samego i wolność.

  33. O ile poprzednie videa były ciekawe, to jest dla mnie najbardziej wartościowe nie tylko ze względu na to, że właśnie dzisiaj muszę odmówić rodzinie dalszej pomocy. Najważniejsza lekcja to zacząć słuchać siebie. Tego co intuicja podpowiada. Są momenty kiedy dostajesz propozycję i czujesz w głębi duszy że to jest to! Nie możesz zmarnować szansy ale jednak wątpisz, odpuszczasz i bierzesz kolejną która daje ci mnóstwo wątpliwości ale np. mąż widzi w tym coś wartościowego. Kolejny raz mówisz sobie „ale byłam głupia że się zgodziłam” tylko właśnie po co? Moja lekcja z wszystkich video jest jedna – słuchaj siebie i naucz się spokojnie mówić czego potrzebujesz. Nie podejmuj decyzji pochopnie i pod wpływem emocji. Dziękuję Ci Kamilo na zwracanie i przypominanie tu o naszych wartościach które siedzą gdzieś uspione i nie wiedzą jak mają być użyte. Pozdrawiam!

  34. Kamilo! Musiałam dwa razy obejrzeć nagranie, bo za pierwszym razem co chwile myślałam: no znowu mówi o mnie! tak, miałam taką sytuacje! Niestety, prawie codziennie się na coś zgadzam (podejmując decyzje teraz zaraz już), a później żałuję. Ale chcę nad sobą pracować i wiem, że to się zmieni. Dziękuję za te kilka słów, jesteś prawdziwą inspiracją! Pozdrawiam

    • Cieszę się, że ten post jest dla Ciebie wartościowy ❤️. Trzymam kciuki i życzę wytrwałości w pracy nad sobą :). Pozdrawiam Kasia (Zespół RBC)

  35. Kamila dziękuję za to nagranie. Tydzień temu podjęłam właśnie taką pochopną decyzję gdzie pierwszym dniu gdzie to wszystko przemyślałam doszłam do wniosku, że nie czyje się w tym że to mnie przerasta u wiem, że nie nie podołam temu. Postanowiłam szczerze porozmawiać. Oczywiście moje argumenty nie wchodziły w grę, gdyż cały czas namawiała bym dała sobie szansę bo widzi we mnie potencjał. Tylko, że ja nie czułam że chce to właśnie robić. Pozdrawiam ?

    • Gratuluję Ci tego, że zdecydowałaś się szczerze porozmawiać z tą osobą ❤️. Możesz być z tego dumna. Pozdrawiam Kasia Zespół RBC

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *