
Co sprawia, że zespół tworzy jedną drużynę, która podąża razem w jednym kierunku? To kodeks honorowy – narzędzie, które buduje lider wraz ze swoim zespołem, w ramach wytyczonego systemu wartości.
Jak stworzyć zespołowy kodeks honorowy? Czytaj dalej!
Jeśli zastanawiasz się, czym jest kodeks honorowy i jakie korzyści odniesie Twoja firma po jego wdrożeniu, w tym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
To narzędzie na kilka funkcji:
-
kodeks, poprzez swoją usystematyzowaną i jasną formę, pozwala Ci sprecyzować cele i dążenia Twoje i Twojego zespołu;
-
pomaga liderowi zapraszać do swojego zespołu określony typ pracowników. Jeśli oni również wyznają wymienione w kodeksie wartości, kierują się podobną postawą i mają poczucie misji, tak jak Ty, masz wtedy dużą szansę na sukces takiej rekrutacji;
-
ułatwia Ci pilnowanie ważnych aspektów bycia w zespole;
-
daje głos każdemu członkowi zespołu i rozdziela odpowiedzialność za przestrzeganie kodeksu na wszystkich;
-
pomaga w sytuacjach kryzysowych, gdy wszyscy potrzebujecie wrócić na znaną drogę i się ukierunkować.
Zmiana perspektywy
Niektórym bycie szefem wciąż kojarzy się z rolą egzekutora, który stosuje system kar i zakazów, rozliczając w ten sposób za wykonane zadania. Powoli wychodzimy z tego stereotypu w kierunku dojrzałej kultury organizacji. Kodeks doskonale się w nią wpisuje. Dlaczego? Bo to coś, czego nie tworzy sam szef i narzuca reszcie. Kodeks to nie 10 przykazań szefa. To wspólny dokument całego zespołu. Jest on efektem porozumienia i wyrazem Waszego wzajemnego szacunku. Wyraża on chęć i gotowość do wspólnego działania.
Kodeks jest dokumentem, który wyróżnia firmę. Każda organizacja jest pod pewnymi względami wyjątkowa. Coraz częściej okazuje się, że kluczowe w procesie poszukiwania nowej pracy (lub jej zmiany), zaraz po kwestii wynagrodzenia i branży, jest właśnie to, jak pracownik odnajduje się w zespole. Czy ma z nim punkty styku, czy się z nim utożsamia, czy zgadza się z polityką i zasadami, według których funkcjonuje zespół oraz jego lider.
Być może Twoja firma kiedyś stworzyła swój kodeks, każdy o nim słyszał, ale go nigdy nie widział. Jeśli tak, to czas do niego wrócić i zweryfikować jego aktualność.
Ukierunkowanie kodeksu
Dokument ten pozwala pilnować etyki, moralności, odpowiedzialności i kluczowych zasad funkcjonowania zespołu. To wszystko odbywa się w 3 perspektywach:
-
Każdy względem siebie;
-
My względem innych członków zespołu;
-
My względem otoczenia.
Jak widzisz, kodeks powstaje z potrzeby podkreślenia odpowiedzialności. Pomaga być jeszcze bardziej zgranym zespołem i działać z efektami. Swój kodeks posiada u nas zarówno Zespół RBC jak i Fundacja Kobieta Niezależna.
To jedna z kluczowych rzeczy, które możesz zrobić dla swojego zespołu jako lider. Jeśli natomiast nie jesteś szefem, a czujesz, że w Twoim miejscu pracy brakuje tego elementu, który spoi Was jako zespół, zaproponuj stworzenie kodeksu.
Zaproś zespół na spotkanie
Najlepiej stworzyć w przyjaznych warunkach, w sytuacji, kiedy jest dobrze i stabilnie. Gdy później przyjdą czasy niepokoju, będziecie się mogli do niego odwołać i wrócić na główną ścieżkę, gdy poczujecie, że zbaczacie z kursu.
Zaproś zespół na spotkanie, ustal termin i miejsce, prześlij listę pytań i daj pracownikom czas na przygotowanie się.
Niech to będzie prawdziwa burza mózgów, podczas której wykładacie na stół wszystko, co jest ważne dla zespołu. Dopilnuj, by wszyscy członkowie zespołu czuli się wysłuchani i mieli swój głos w budowaniu tego porozumienia. Później każdy powinien mieć również prawo również odnieść się do niego, gdy zauważy odchylenia i działanie niezgodnie z ustaleniami.
Ważne jest, by wracać do kodeksu raz w roku i zastanowić się nad jego aktualnością. On ewoluuje razem z zespołem. Z biegiem miesięcy i lat, kiedy liczba pracowników będzie się zwiększać, a część pierwotnego składu odejdzie, także kodeks, który spisaliście razem na początkowym etapie, może wymagać odświeżenia.
KODEKS TEAMU ROWIŃSKA BUSINESS COACHING
I Każdy względem siebie.
-
Każdy się rozwija!
– Mamy oczy otwarte na to co się dzieje, żeby zwiększać kompetencje w naszej dziedzinie.
– Jeździmy na szkolenia, każdy w swojej dziedzinie.
– Regularnie czytamy książki z zakresu rozwoju osobistego
-
Jesteśmy odpowiedzialne!
Zaprzeczanie, obwinianie, szukanie wymówek, odpuszczanie to wszystko to zachowania nieodpowiedzialne. Odpowiedzialność za efekt zawsze jest po naszej stronie. Szybko realizujemy wyznaczone zadania, nie odkładamy ich na później, żeby się nie nawarstwiały. Stale poszukujemy nowych rozwiązań, dbamy o szybki i precyzyjny przepływ informacji w zespole.
-
Celebrujemy sukcesy!
Raz do roku świętujemy osiągnięte cele:
– SPA,
– szybowiec/samolot,
– tory saneczkowe,
– wycieczki przyrodnicze,
– koncerty, teatr, komedie współczesne (nie kostiumowe),
– zakupy ze stylistką
-
Dbamy o swoje zdrowie:
– aktywność fizyczna i wspólne treningi,
– świadome odżywianie
-
Najpierw robimy rzeczy najważniejsze!
Zarówno w kwestii działań i inwestycji ustalamy priorytety. Optymalizujemy czas naszych działań, koszty, powierzchnie magazynową. Unikamy pustych przebiegów.
6. Dbamy o ład i porządek
W biurze, w dokumentach oraz podczas szkoleń, dbamy o porządek wokół nas.
Odkładamy rzeczy na miejsce, utrzymujemy optymalne stany magazynowe, racjonalnie wykorzystujemy materiały biurowe.
II. My względem otoczenia.
-
Szukamy pozytywów i mówimy dobrze o innych ludziach. Dostrzegamy sukcesy innych i wzmacniamy ich samokoncept.
-
Ułatwiamy naszym partnerom działanie z nami poprzez profesjonalne i kompleksowe dostarczanie im narzędzi.
-
W naszych działaniach przestrzegamy obowiązującego prawa. Prowadzimy uczciwą sprzedaż, płacimy podatki, odrzucamy wszystkie propozycje, które wymagają od nas pominięcia przepisów.
-
Robimy więcej niż niezbędne minimum. Odpowiadając na maile, przewidujemy kolejne pytania. Dbamy, by w kontakcie z naszymi klientami i partnerami wyróżniała nas wysoka jakość.
-
Tworzymy społecznie odpowiedzialny biznes.
III. My względem innych członków zespołu.
-
Wszyscy gramy w jednej drużynie i strzelamy do tej samej bramki.
-
Jesteśmy słowne i punktualne względem siebie.
-
Jeżeli czegoś nie umiemy zrobić, pomagamy sobie, sprawdzamy, pytamy. Wskazówki leżą wszędzie, trzeba tylko chcieć je dostrzec.
-
Szanujemy swoje role w zespole. Każda rola jest ważna, potrzebna i wymaga zaangażowania.
Krok dalej
Budowanie kodeksu i wdrażanie go to długi proces. Jak wpływa na zespół i jak może stymulować jego rozwój – o tym więcej posłuchasz w moim mini kursie online „Zespołowy kodeks honorowy krok po kroku”! To przewodnik po tym procesie i inspiracja dla Ciebie, by wdrożyć to narzędzie w strukturę swojego zespołu. Być może zastanawiasz się na tym, jak możesz wspomóc swój zespół w rozwijaniu jego potencjału – to pierwszy krok do poznania jego potrzeb!
Zapraszam Cię na pokład kursu – PRZEJDŹ >>TUTAJ<<
Dodatkowo zapisz się na konferencję online „5 filarów skutecznego lidera i efektywnego zespołu”, podczas której uzupełnisz swoją wiedzę na temat zarządzania zespołem. Widzimy się już 13 kwietnia o godz. 19:30! Otrzymasz ode mnie Kartę Wstępu – zestaw ćwiczeń, który utrwali Twoją wiedzę z tego wydarzenia.
Zapisz się już TERAZ »
Daj znać w komentarzu, czy Twój zespół ma swój kodeks honorowy. Jeśli tak, podziel się nim ze mną!
1. Celebrujemy oddanie każdej realizacji klientowi z kwiatami i szampanem. Przy oddaniu uczestniczą wszystkie osoby, które miały wkład w powstanie pięknego wnętrza. Wdzięczność i radość inwestora przy odbiorze buduje w nas morale oraz uświadamia, że każda rola w zespole jest ważna.
2. Jesteśmy punktualne względem siebie, nie oddajemy sobie materiałów na ostatnią chwilę, nie blokujemy innych członków zespołu z naszą pracą. Dbamy o to by każdy mógł wykonać swój zakres na czas.
Kurs ukończony:-) jestem zainspirowana i gotowa do działania.
Mój zespół ma określoną misje, wizję i wartości, znamy naszą myśl przewodnią, ale brakuje nam jeszcze stworzenia wspólnego dla całego zespołu kodeksu honorowego, opartego na naszych wartościach. Do dzieła:-)
Witam serdecznie,
Właśnie jestem po mini szkoleniu „Jak stworzyć kodeks honorowy?”
Mam na imię Lidia i prowadzę swój biznes od 17 lat. W moim zespole jest 12 osób. Wszyscy znamy nasze obowiązki, zadania, cele, uznania, szanujemy siebie nawzajem oraz innych, jednak po tym kursie postanowiłam, że wspólnie stworzymy na papierze właśnie taki Kodeks Honorowy i powiesimy go w honorowym miejscu w firmie.
Dziękuję za to mini szkolenie, jest bardzo inspirujące i pomocne.
Pozdrawiam, Lidia
Dziękuje za ten kurs i to, ze podziekilas się swoim kodeksem zespołowym Kamila!
Wasz zespół jest niezwykle inspirujący .
Ja dopiero zabiorę się za tworzenie swojego kodeksu i coś wydaje mi się, ze to będzie trudniejsze niż mogliby się wydawać .