
Jak być bardziej ASERTYWNĄ osobą? Czy wiesz, że tym, którzy mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Jak tego dokonać? Czym się kierować na co dzień?
Zobacz przygotowany przeze mnie materiał, który pomoże Ci odpowiedzieć na powyższe pytania.
Czy zdarza Ci się tak, że:
-
Godzisz się na coś, choć tak naprawdę nie chcesz tego robić?
-
Zostajesz po godzinach w pracy, mimo że w planach było coś innego na wieczór?
-
Ustępujesz innym w niekomfortowych sytuacjach, a potem się na siebie za to złościsz?
Poniższy materiał nagrałam dla osób, które chcą nauczyć się odpowiednio komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie, żyć w zgodzie z własnymi wartościami, wyznaczać swoje granice i oczekiwać, że inni będą ich przestrzegać.
Z tego nagrania dowiesz się:
-
Jak budować komunikat asertywny.
-
Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych.
-
Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększy pewność siebie, a także da Ci radość z życia, które zaczniesz wieść według własnych oczekiwań – a nie oczekiwań innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.
Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, przy jednoczesnym życiu w zgodzie z samą sobą.
Na koniec mam dla Ciebie niespodziankę – bonusowe nagrania ze scenkami!
Mam dla Ciebie prezent! Chcesz otrzymać dodatkowe, bonusowe wideo, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówiłam przed chwilą w nagraniu? Uwierz mi, że dzięki tej kompetencji poprawisz jakość swoich relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ucz się na przykładach z życia wziętych!
Jak otrzymać bonusowe nagranie?
-
wyciągnij 2 ważne lekcje z powyższego wideo;
-
napisz je w komentarzu tutaj na blogu (poniżej);
-
podaj swój adres e-mail – sprawdź czy nie ma w nim literówek!
-
otrzymasz ode mnie e-mail z dostępem do nagrania – sprawdź swoją skrzynkę, zobacz także do folderu ze spamem lub ofertami.
Nauczyłam się nieuzasadniac swojej odmowy
Moje lekcje
1.Mów o swoich uczuciach .
2.Konkretnie precyzujesz problem bez rozgadywania się, tłumaczenia.
3.Nie bądź agresywny,nie praw morałów.
Moja lekcja to : NIE POUCZAC INNYCH,nie zdawalam sobie sprawy ,ze takie zachowanie nie zmieni sytuacji na lepsze,kazdy z nas zyje na swoj sposob i popelnia bledy,a prawienie moralow moze nawet pogorszyc sytuacje. Od teraz bede bardziej uwazna na to jak sie zwracac do moich bliskich.Dziekuje Kamila za to video!!!
Bardzo dziękuję za te informacje 🙂
Moja lekcja: jasny komunikat: co czuję, czego oczekuję. Podaję konkterny termin, konkretne zadanie.
Rozliczam z realizacji w wyznaczonym przez siebie terminie.
Pozdrawiam
Mówić prawdę!!! otworzyć się i opowiedzieć o odczuciach i o swoich potrzebach!
Moja lekcja: odmowic grzecznie i stanowczo, dac sobie prawo do tego.
Bez wyrzutow sumieni, bez zbednego tlumaczenia i przepraszania.
Moja lekcja z video jest taka że mam prawo odmówić pożyczania pieniędzy bez wyrzutów sumienia że komuś np. odetna prąd. Teraz już będę potrafiła odmówić asertywnie bez wyrzutów sumienia i ulegania pomimo tego że wcale nie chciałam pożyczać tych pieniedzy.
Schemat bycia asertywności jest bardzo prosto przedstawiony, jednak bardzo ciężko jest go używać w codziennym życiu. Od teraz wprowadzam magiczne „ja czuję” do mojego jestestwa.
Dziękuję
Asertywny sposób komunikowania się pozwala na jasne, klarowne wyrażanie swoich emocji , bez tworzenia otoczki niedomówień i domysłów. Konkretne informowanie o przyczynach naszych uczuć daje możliwość lepszego porozumienia.
Osoby, które nie są asertywne bardzo często wykorzystywane są przez otoczenie.
Asertywność nie polega tylko na mówieniu nie, ale na używaniu jasnego i prostego komunikatu nie mając przy tym na celu zranienia kogokolwiek. To bardzo ważne, żeby nie popaść w komunikat agresywny bo w danej osobie od razu uaktywni sie efekt „defensywy”. Świetny jest ten algorytm do budowania asertywnego komunikatu! Zaczynam go stosować od zaraz!
Zawsze boję się odmawiać, bo wchodzę w zbedne dyskusje i tłumaczenia, co często kończy się agresywnie, denerwuje się ja i rozmówca. Myślę, że krótki i konkretny wzór bycia asertywną wprowadzę w życie i obniżę poziom mojego stresu, dziękuję ? czekam na konferencję ?
Moja lekcja: asertywnosć to brak INTENCJI ranienia innych. To, ze ktos poczul sie urazony, rozzalony czy rozczarowany moją odpowiedzią nie jest moim problemem jesli odpowiedzialam w zgodzie ze swoimi wartosciami/priorytetami/uczuciami itp. Ta jakze prosta ale niedostrzegana wczesniej przeze mnie informacja daje mi ogromną wolnosc w czuciu sie Ok ze sobą, przestają mi towarzyszyc wyrzuty sumienia, poczucie winy, uleglosc albo agresja. INTENCJA w asertywnosci = mój komunikat nie jest PRZECIWKO tobie a W ZGODZIE ze mną.
Moja lekcja – Okazało się, że być asertywnym – to na czasie i tak proste.
Mówisz drugiej osobie to co myślisz o jej zachowaniu, tu i teraz.
I jesteś prawdziwa, przede wszystkim przed sobą.
Uch, ulżyło)))
Miałam problem z osobą, która pożyczała ode mnie pieniądze. Oddawała niechętnie. Raz zebrałam się na odwagę i powiedziałam – nie. Ona pyta: – dlaczego nie? Ja: nie mam. Ona: jak to nie masz?
Są osoby, które nie rozumieją, że mamy prawo odmówić, drążą, dopytują.
Twoja rada, aby powiedzieć – mam prawo odmówić i nie dyskutować, jest dobra.
Spodobało mi się, że w asertywności nie powinno się moralizować innych osób. I czekam na webinar z Panią Kamilą 12 czerwca!
Moja lekcja: nie bać się szczerze wyrażać swoich uczuć i myśli oraz mam prawo powiedzieć „nie” bez żadnego tłumaczenia się.
Bycie asertywnym nie oznacza bycie niemiłym. Bycie asertywnym buduje w nas pewność siebie i szacunek.
Każdy ma prawo zapytać/poprosić. Każdy ma prawo odmówić.
Mam prawo być asertywna co wcale nie znaczy, że jestem nieuprzejma, mam prawo wychowywać dzieci według moich wartości i oczekiwać, że inni je uszanują. Będę silniejsza kiedy stanę się asertywna.
Ja zrozumiałam, że mam prawo mieć własne zdanie. Zawsze starałam się uwzględniać tylko zdanie innych a nie swoje… A ja przecież też jestem ważna i mam prawo do własnego zdania i zycia.
Wyciągam dwie lekcje
1. odpowiadać jak najprościej na niezręczne pytania, bez tłumaczenia się i podtekstów:)
2. odnosić sie do swoich uczuć, kiedy mówimy, że nam się coś nie podoba w zachowaniu drugiej osoby.
Mam prawo odmówić lub powiedzieć co czuję, w prosty sposób za pomocą schematu -czuję ….. – gdy ty…. – oczekuję, że….
Pani Kamilo, dziękuję za to nagranie. Generalnie dziękuję za to co Pani robi, ponieważ dzięki temu że Pani się chce moje życie idzie w zupełnie innym kierunku 😉 Jestem przeogromnie wdzięczna :)))
Dzisiaj pierwszy raz odkąd Panią oglądam, obejrzałam to video z samego rana z moim mężem. On oczywiście stwierdził że nie ma problemu z asertywnością i świetnie sobie z tym radzi, ale ja mam olbrzymi problem by sprecyzować o co mi chodzi- szczególnie w relacji z nim. Jeśli chodzi o pracę nie mam z tym najmniejszego problemu. Z dzisiejszej lekcji w głowie utkwiło mi- MUSISZ BYĆ PRECYZYJNA JAK LASER bez żadnych ogólników, bez interpretacji zachowań. To był mój olbrzymi problem by określić dokładnie zachowanie, które najzwyczajniej w świecie mi nie odpowiada.
A dodatkowo mówienie prawdy daje wolność.
Dziękuję za to, mam nad czym pracować ;)))
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Używając prostego schematu czuje->kiedy Ty->oczekuje/proszę możemy w łatwy sposób stać się asertywnym, jednak idąc krok dalej, kiedy zaczynamy się tłumaczyć nasza postawa robi się agresywna.
Z jednej strony proste rozwiązanie, ale długa droga aby wprowadzić je w nawyk.
nie kłamać, mówić, że czujemy sie niekomfortowo, to moje lekcje
Ucząc się asertywnie odmawiać różnym ludziom którzy prosili mnie o wiele przysług zyskałam dużo czasu na realizację swoich własnych zadań 🙂
Nie będąc asertywną tak naprawdę krzywdzę siebie i to w znaczący sposób. Pozwalając na te sytuację akceptuje niewłaściwe zachowania i sobie robię coraz bardziej pod górkę. Asertywnym trzeba być zawsze od początku, im dłużej tym zdecydowanie gorzej.
Zawsze wiecznie się tłumaczyłam. czasami wymyślałam głupie kłamstwa zamiast zachować się asertywnie. Tak prosty schemat, a człowiekowi trudno odmawiać. Czasami już mając dość zachowywałam się chyba w sposób agresywny tzn bezpośredni. Nie każdy jest w stanie znieść prawdę w bezpośredni sposób. Dziękuję 🙂 Byłam na kursie Asertywny rodzic, partner, menager. Jednak byłam w epizodzie depresyjnym co spowodowało, że niestety nie do końca skorzystałam z niego jak należy. dziękuję za przypomnienie o tym :*
Precyzyjnie nazywać uczucia, to co mi się nie podoba, czego oczekuję… Nie dyskutować, nie tłumaczyć się…A mam z tym problem!
„trzy kroki” to jest dla mnie najważniejsza lekcja. Bo to one w sposób jasny uzłysłowiły mi co to jest asertywność. A czasami mam z nią problem. Dzięki wielkie Kamila za wszystko ?
Bardzo fajne video ?moja lekcja : każdy ma prawo do własnych odczuć , które mogą się różnic od odczuć inny ludzi . Należy dbać o swoje odczucia , jasno i głośno branić swoich racji .
Moja lekcja – ja tez jestem ważna i mam prawo mówić że czegoś nie chce, nie podoba mi sie cos. Nie powinnam sie bać tego że mam inne zdanie niż inni.
Wzór na asertywność jest super. Czasami wydawało mi się ,że jestem asertywna ale gdy osoba zadała pytanie – dlaczego nie możesz, przecież to tylko dwie godziny – zgadzałam się ,bo nie miałam argumentów by odmówić. To co miałam zaplanowane zostało odłożone na bliżej nie określony czas, a ja byłam poirytowana,że nie byłam bardziej skuteczna dla koleżanki ,która ma tupet i potrafi każdego wykorzystać.Nagranie bardzo dobre. Pozdrawiam.
Mówienie prawdy buduje pewność siebie 🙂
Mogę śmiało powiedzieć nie, bez zbędnych tłumaczeń i usprawiedliwień, jesli coś, czego oczekują ode mnie inni jest sprzeczne z moimi wartościami i przekonaniami bez wyrzutów sumienia.
Jedną z lekcji, jaką wyciągęłam po obejrzeniu video to:
– asrtywność pozwala nam mówić prawdę. Mówienie prawdy to jest, coś co buduje pewność siebie i szacunek do siebie. Dziękuję Kamila 🙂
Moja lekcja: gdy jestem prosić o pomoc, ale jeśli chce się przestrzegania zasad, należy o to poprosić, bez pouczania / próby „wychowywania”.
Mogę śmiało powiedzieć nie, bez zbędnych tłumaczeń, jeśli coś, czego oczekują ode mnie inni jest sprzeczne z moimi wartościami i przekonaniami, bez poczucia winy i wyrzutów sumienia.
Z tego video dowiedziałam się, że asertywność nie musi być agresywna. Można komuś odmówić w sposób elegancki i z klasą. Teraz wiem jak to zrobić. Dziękuję ?
Moja lekcja : postawić granice, wyrażać swoje uczucia i mówić nie w sytuacjach w których tak czuję.
Asertywnosc pozwala mowic prawde. Prawde w nieagrestywny sposob.
Mam prawo do odmowy, bez wyrzutów sumienia, bez tłumaczenia się przed innymi. Mam prawo żyć według ustalonych przez siebie zasad i w zgodzie z sobą. Jeśli będę zadowolona, spokojna wewnętrznie to wszyscy na około i tak na tym skorzystają. Ja przede wszystkim.
Pierwszy komunikat asertywny mam dzis za sobą. Spróbowałam. Dałam radę i jest mi z tym dobrze.
Dziękuję Kamilo, i dziękuję Wam – autorkom komentarzy. Bez Wa byłoby zdecydowanie trudniej!
Bycie asertywna, nie oznacza bycia nieuprzejmą lub niemiłą.
Moja lekcja: nie musisz zawsze brać do serca wszystkiego co „mogą pomyśleć
„ inni ludzie, kiedy wyrażasz własne zdanie i potrzeby, kiedy odmawiasz czegoś, co godzi w Twoją strefę komfortu, Twoje wartości i przekonania. To Ty jesteś odpowiedzialny za swoje życie i to co czujesz. To nie inni wiedzą lepiej jak masz żyć. Może warto zdobyć się na odwagę i wyjaśnić ze spokojem drugiej osobie, że nie tym razem, nie w taki sposób, że mamy inne oczekiwania i wyobrażenia !!! Bardzo cenne video! Dziękuję Kamila! Dzięki Tobie życie staje się prostsze!
Moja lekcja – mam prawo wychowywać swoje dzieci zgodnie z moimi wartościami
Uczucia nie podlegają osądowi/ocenie. Uczucia są niepodważalne.
Nie zawsze czuję się na tyle wolna czy silna wewnętrznie, aby kulturalnie odmówić albo ponegocjować/ustalić warunki. Często nie stawiam granic, najpierw pozwalam na wiele naginając się, co doprowadza do sytuacji, w których czuję się wykorzystana albo obawiam się tego i wtedy albo zachowuję się za ostro, nieproporcjonalnie do sprawy, albo się wycofuję.
Lekcja: ćwiczyć „precyzyjnie jak laser” wg instrukcji: 1. JA CZUJĘ 2. KIEDY TY 3. OCZEKUJĘ/PROSZĘ CIĘ” ze szczerością, prostotą, ale konkretnie, bez morałów i na temat, jeszcze z szacunkiem i delikatnością, oj, dużo tego 🙂
Mówienie schematem… duża pomoc. Napewno zacznę mówić o uczuciach bo jakoś mało klarownie to robiłam do tej pory :/
Mówienie prawdy bez intencji ranienia wyzwala 🙂
Asertywność pozwala wzmacniać poczucie własnej wartości i szacunek do siebie, jednocześnie budując zdrowe, oparte na szczerości i wzajemnym zrozumieniu relacje z innymi ludźmi
Nauczylam sie jak mowic NiE w sposob nie raniacy innych. To bardzo wazne zwlaszcza w relacjach rodzinnych. Asertywnosc to bardzo cenna umiejetnosc, dzieki ktorej po prostu latwiej zyc. Mysle tez, ze uczy nas jak miec szacunek nie tylko do innych, ale tym bardziej do siebie. Dziekuje Kamila!
Asertywność pozwala jasno, bez niedomówień komunikować się ze światem. Bez prawienia morałów mogę wyznaczyć granice i określić moje oczekiwania.
To co zapamiętam z tej lekcji to trzy kroki asertywnego komunikatu, który pozwala wyrazić swoje uczucia bez poczucia winy i wskazać drugiej osobie zachowanie, którego od niej oczekuję bez pouczania jej. Jest to dla mnie bardzo istotne narzędzie.
Moja lekcja… Ludzie mają prawo pytać… tylko ja muszę nauczyć się odmawiać! Mam do tego prawo!
Z nagrania uderzającą lekcja dla mnie jest to KAŚKA PRZESTAŃ TŁUMACZYĆ SIĘ ZESWOICH DECYZJI
Moja lekcja: inni mają prawo odmówić lub zapytać.
Asertywność wg 3 podstawowych kroków- do nauczenia.
Stawiam granice i odmawiam bez prawienia morałów i bez intencji ranienia innych. Odmawiam i nie wchodzę w dyskusje.
Moja lekcja: Nie wyrażaj swojego zdania agresywnie. Ustalaj jasne zasady, wyrażaj swoje zdanie.
Moja lekcja po nagraniu, to taka, że mam prawo być ważna i mam prawo do wyrażania swoich uczuć, by czuć się w pełni szczęśliwa i wolna.
Dziękuję za kolejną porcję wiedzy.
Moje lekcje:
1) komunikuję sie wg wzoru: „czuję się…..(moje uczucie)…gdy…(Twoje zachowanie)….Oczekuję …(jakiego zachowania oczekuję)
2) ocenianie to też agresja !
Moja lekcja: wyrażać swoje emocje a nie krytykować i wychowywać innych
Moja lekcja: 1.mam prawo powiedziec cos wbrew oczekiwaniom drugiej strony 2. Czuc sie dobrze z tym ze wyrazilam co mi przeszkadza z lekcja dla drugiej osoby zeby sie to nie powrarzalo
Od dziś daję sobie prawo do tego by odmówić, ale daję też takie samo prawo osobom, które sama o coś poproszę. Wszelkie zawiłe tłumaczenia odmowy są zbędne. Prawda, choć czasem niewygodna, buduje mnie jako człowieka :-). Od dawna czekałam na ten kurs i wreszcie mam nadzieję poukładać sobie wszystko w głowie.
„Moja dzisiejsza lekcja: Daje sobie prawo, do okrelania siebie przez jasne stawianie granic bez poczucia winy i kotwicze to prawo w swojej swiadomosci. Pozdrawiam ?”
Zaczynanie komunikatu od tego, co czuję. Przede wszystkim wgląd w siebie i zastanowienie się nad tym, jakie emocje aktualnie przeżywam.
Zrozumiałam, że asertywność to nie tylko mówienie NIE, to po prostu umiejętność wyrażania tego co czujesz, że mam do tego prawo, zawsze miałam wyrzuty sumienia, jak odmawiałam.
Moja lekcja: ktoś ma prawo zapytać, poprosić, a ja mam prawo odmówić.
Dopiero teraz zauważyłam jaka jest różnica w wyrażaniu swoich uczuć. Wydawało mi się, że robię to dobrze, a jednak nie.
Dziękuję bardzo. Myślę, że to wideo powinno zobaczyć jak najwięcej osób.
„Wzór” który zawiera 3 kroki aby zareagować, odpowiedzieć w sposób Asertywny ale nie Agresywny jest czyś czego potrzebowała. Pozwolił mi zrozumieć w jaki sposób powinnam sie wyrażać bez prawienie morałów i bez zbędnego tłumaczenia się
Najważniejszy wniosek: schematyczny komunimat, który jest tak jasny, że nie sposób go nie zacząć używać. Wyłącza niepotrzebne emocje i sformułowania, które są nieefektywne, nieasertywne i zdaje się nieskuteczne.
Drugi wniosek: czytałam o tym w książkach Kamili ale wyselekcjonowany temat tj. 1 rzecz do zapamiętania z filmu pozwala na łatwiejsze i szybsze przyswojenie tematu 🙂
Dziękuję i czekam na więcej 🙂
Moja lekcja…….nie bój się odmawiać, nie tlumacz się. Dziękuję?
Lekcja z tego nagrania jest taka. Mówię konkretnie co jest powodem że tak się czuje bez przywoływanie innych sytuacji. Bo kiedy zaczynam przywoływać inne sprawy lub zaczynam pouczać staje się już agresywna dla drugiej osoby. Dziękuję za tą lekcje ?
Moja ważna lekcja:
Asertywność pozwala mi mówić prawdę.
Takie proste, a jak łatwo o tym zapominamy i plączemy się w słowach zupełnie nikomu niepotrzebnych.
To prawda daje nam wolność i buduje szacunek do siebie oraz daje poczucie pewności siebie – super sprawa 🙂
Dziękuję 🙂
Moja lekcja: nie man prawa wychowywać nikogo poza moimi dziećmi.
Moja ważna lekcja to sposób w jaki należy budować asertywny komunikat. Należy określić jak się czuję, sprecyzować w jakiej sytuacji i powiedzieć o swoich oczekiwaniach.
Lekcja dla mnie: krótki jasny komunikat bez owijania w bawełnę do przecwiczenia. Z reguły za bardzo się tłumaczę i jest nieprzyjemnie albo dla świętego spokoju zgadzam się.
Moja lekcja – prosty schemat to wykorzystania w codziennym życiu oraz to, że nie ma konieczności atakowania drugiej osoby swoimi opiniami przy wyrażaniu własnego zdania.
Na pewno zapamietam rownanie dotyczace asertywnosci.
Mogę nauczyć się wyrażania swoich uczuć – mam do tego prawo. Mam prawo mówić nie.
Poznałam sposób jak wyrażać moje emocje 🙂 Dziękuję 🙂
Moja lekcja: Mówienie o swoich uczuciach i brak oceniania czyjegoś zachowania jest fundamentem zdrowej i dojrzałej komunikacji. Dzięki wielkie <3 Pozdrawiam ciepło :)
Dowiedzialam sie, ze do tej pory zbyt czesto wyrazalam sowie zdanie/uczucia w sposob agresywny. Nie musze opisywac i elaborowac, wystarczy zwiezly komunikat.
Zacznij od wlasnych emocji.
Moja najcenniejsza lekcja : mama też może być asertywna….bezcenne, dlaczego ja o tym zapomniałam.
Dziękuję Kamila za nagranie, budzę się z letargu, dzięki Tobie.
Dziękuję Kamila za wszystko co robisz dla nas kobiet. Jestes cudowna.
Moje lekcje:
1. Budowac swoje wypowiedzi wedlug schematu asertywnosci ( mam klopot z agresją w wypowiedziach)
2. Pamiętać żeby nie naginac sie do cudzych wymagań jesli kłócą sie one z miomi wartościami i wyrażać to bez poczucia winy.
Daj prawo innym ludziom do zachowywania się w taki sposób, jaki im odpowiad, bez prawienia kazań, bo Ty zawsze masz prawo odmówić, zwrócić asertywnie uwagę w stosunku do tego, co robią.
Moja lekcja: 3 kroki aby umiejętnie wyrazić własne zdanie, emocje, powiedzieć nie, jednocześnie nie obrażając i nie pouczając drugiej osoby.
Lekcja dla mnie to jak odpowiedziec na prosby nie urazajac innych i kiedy mowic NIE.
Przyklady sa swietne i napewno bede z nich kozystac w moim codziennym zyciu:) Xxx
Asertywność buduje pewnosc siebie oraz docenianie siebie bez ranienia drugiej osoby.
Lekcja z video Kamili: mówienie prawdy daje wolność.
Dopowiem jeszcze od siebie usłyszaną kiedyś inna cenną myśl: nie ma miłości bez prawdy, ale też prawda, powiedziana bez miłości, zabija.
Ważna Lekcja: wzór podstawowych 3 kroków do zapamietania i zastosowania. Dziś zastosuje te kroki w pracy
Moja lekcja:
Jak wiele słów które wypowiadamy do bliskich to agresja- morały,oceny, opinie
Najwyższa pora to zmienić.
Dziękuję za lekcję asertywności
Moja nauka z wideo to aby „nie grillować” osoby. Jakby to nie brzmiało ? mam w zwyczaju pouczać i rozwodzić się nad tym dlaczego odmawiam. Uświadomiłam sobie że źle wpływa to na relacje. Bardzo cenne wideo. Dzięki Kamila! ♥?
Dziękuję Kamila, zawsze się zastanawiłam nad tą asertywnoscią. Jak powiem NIE to przecież mogę tym zranić lub urazić drugą osobę i zawsze miałam z tym problem. Twoja lekcja dzisiaj bardzo mi pomogła. Od dziś zaczynam stosować zasadę Ja czuję…. Kiedy Ty…. Oczekuję ☺️ jak tylko uda mi się to wykorzystać w codziennym życiu poinformuję Cię o tym. ☺️
Moja lekcja: można być konsekwentnym, stosując asertywność. Warunkiem jest prosty i jednoznaczny komunikat. Na resztę gadulstwa odgryźć sobie język;-))))) Jeśli mogę, wykorzystam te informacje na spotkaniu z moimi seniorkami. Pozdrawiam Elżbieta
Jestem bardzo empatyczną osobą, ale mocno się rozwijającą. Popełniałam podstawowy błąd.
Najpierw patrzyłam jak na moją wypowiedź może zareagować druga osoba. I za wszelką cenę nie chciałabym, aby poczuła się źle, niekomfortowo… Teraz postaram się patrzeć najpierw na siebie a potem to skonfrontować z uczuciami drugiej osoby. Dziękuję <3 <3
Z tego nagrania wyciągam kilka lekcji, jednak najbardziej utkwiło mi słowo – klucz: INTENCJA. Zachowanie asertywne, czyli takie, w którym chronimy swoje granice i wyrażamy uczucia bez INTENCJI ranienia innych nie oznacza, że ta osoba nie poczuje się dotknięta (tak jak w opisanej przez Ciebie Kamilo sytuacji nie podzielania czyiś uczuć). Jednak w tym momencie warto wiedzieć, że zachowaliśmy się z poszanowaniem dla swoich granic i potrzeb, natomiast za ich odbiór już nie jesteśmy w stanie odpowiadać. Mam nadzieję, że jasno opisałam wyciągniętą przez siebie najważniejszą lekcję z tego nagrania. Pozdrawiam :)
1. Prawienie morałów jest agresywne, a nie asertywne.
2. Nie jest moją rolą wychowywać rodziców, ani nikogo innego oprócz moich dzieci.
Przełamałam się mówić : ” NIE ” i Nie Mieć tzw wyrzutów sumienia,obaw co powiedzą inni.