
Jak być bardziej ASERTYWNĄ osobą? Czy wiesz, że tym, którzy mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Jak tego dokonać? Czym się kierować na co dzień?
Zobacz przygotowany przeze mnie materiał, który pomoże Ci odpowiedzieć na powyższe pytania.
Czy zdarza Ci się tak, że:
-
Godzisz się na coś, choć tak naprawdę nie chcesz tego robić?
-
Zostajesz po godzinach w pracy, mimo że w planach było coś innego na wieczór?
-
Ustępujesz innym w niekomfortowych sytuacjach, a potem się na siebie za to złościsz?
Poniższy materiał nagrałam dla osób, które chcą nauczyć się odpowiednio komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie, żyć w zgodzie z własnymi wartościami, wyznaczać swoje granice i oczekiwać, że inni będą ich przestrzegać.
Z tego nagrania dowiesz się:
-
Jak budować komunikat asertywny.
-
Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych.
-
Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększy pewność siebie, a także da Ci radość z życia, które zaczniesz wieść według własnych oczekiwań – a nie oczekiwań innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.
Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, przy jednoczesnym życiu w zgodzie z samą sobą.
Na koniec mam dla Ciebie niespodziankę – bonusowe nagrania ze scenkami!
Mam dla Ciebie prezent! Chcesz otrzymać dodatkowe, bonusowe wideo, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówiłam przed chwilą w nagraniu? Uwierz mi, że dzięki tej kompetencji poprawisz jakość swoich relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ucz się na przykładach z życia wziętych!
Jak otrzymać bonusowe nagranie?
-
wyciągnij 2 ważne lekcje z powyższego wideo;
-
napisz je w komentarzu tutaj na blogu (poniżej);
-
podaj swój adres e-mail – sprawdź czy nie ma w nim literówek!
-
otrzymasz ode mnie e-mail z dostępem do nagrania – sprawdź swoją skrzynkę, zobacz także do folderu ze spamem lub ofertami.
Super nagranie. Myślę, że taka kampania jest bardzo potrzebna.
Moja lekcja: nie muszę się tłumaczyć czemu odmawiam, wystarczą krótkie dwa zdania, w których mówię co mi konkretnie nie odpowiada.
Nauczyłam się, że musze w sposób jasny i przejrzysty wyrażać swoje odczucia i oczekiwania w danej sytuacji. Nie mogę bać się stawiać i określać swoich granic w relacjach zarówno tych zawodowych, jak i prywatnych.
Moja lekcja: mam prawo odmówić bez poczucia winy.
To video pomoglo mi dostrzec ze asertywnosc to NIE MANIPULACJA.Stosowana po to by ktos spelnil nasze oczekiwania.To szacunek dla siebie i innych ludzi.Dziekuje.
Odkrywcze do mnie mówienie o moich uczuciach. Zazwyczaj gdy próbuję zachować się asertywnie szukam argumentów, które nie zawsze sa trafione badz wprost mowie „nie” co sprawia że sama czuje się z tym źle. Wtedy mam wrażenie że to ja jestem winna nie widząc tego że byc może ktoś właśnie próbował wykorzystać moją dobroć (jakby to nie brzmiało ? ). Wiele razy zgodziłam się na niewygodne dla mnie zadanie dlatego tylko że nie potrafiłam odmówić w elegancki sposób.
Dziękuje za kolejny wartościowy materiał. Moja lekcja: pomiń prawienie morałów, mów szczerze o swoich uczuciach, o tym czego dotyczą i o swoich oczekiwaniach
Moja lekcja: zastanowić się nad uczuciami jakie budzi dana sytuacja i o co konkretnie chodzi bez dopowiadania sobie i doszukiwania drugiego dna.
Dzięki asertywności czuję się sobą.
Mam prawo pytać i odmawiać. Komunikaty bez intencji zranienia jednak to po odbiorcy stronie jest co poczuje
Witam 🙂
Moje dwie lekcje po obejrzeniu tego wideo to:
1) Nie możesz uszczęśliwić wszystkich. Będą momenty kiedy twoja odmowa zrani drugą osobę. Ważne aby zranienie jej nie było twoja intencją.
2) Podczas kiedy twoje dziecko spędza czas z dziadkami, daj im odrobinę swobody. Nie wszystko musi być po twojemu.
Pozdrawiam Eliza ?
Asertywność wobec rodziców – można w imię swojego dobra!
To wideo nauczyło mnie, by mówić o swoich uczuciach i oczekiwaniach wprost, bez osądzania drugiego człowieka. Ważną lekcją jest również to, by szczerze wypowiadać swoje oczekiwania.
Mężczyźni mają problem z nazywaniem uczuć, kobiety z precyzowaniem zdarzeń.
Dowiedziałam się, że asertywność to zachowanie, postawa, których każdy może się nauczyć, więc również ja. Mam często ogromny problem z wyrażaniem swojego niezadowolenia, zdenerwowania czy innych uczuć bez oceniania i ranienia drugiej osoby oraz z odmawianiem innym. Teraz już wiem, że mogę odmówić tak, aby nie urazić proszącego. Twój filmik w jasny sposób tłumaczy, co robić. Dzięki konkretnym wskazówkom wiem już jak postępować krok po kroku. Dziękuję.
Obejrzenie tego materiału dzisiaj rano uświadomiło mi, że zachowałam się wczoraj nieasertywnie zostajac w pracy po godzinach i robiąc nie to co zaplanowałam na ten czas, tylko to co ktos w ostatniej chwili „wrzucił” mi do zrobienia na cito, mimo że mógł to zrobić wcześniej. Mało tego, ja przyjęłam to bez tzw. gadania. Dzisiaj mam zamiar to naprawić i powiedzieć jak się w takiej sytuacji czuję i czego oczekuję. Pozdrawiam
zawsze miałam problem z asertywnością ale Kamila wytłumaczyła działanie modelu w bardzo zrozumiały sposób. Moja lekcja to przede wszystkim jeśli sama nie zacznę decydować o swoim życiu to inni chętnie zrobią to za mnie i będą wiedzieć lepiej co jest dla mnie słuszne.
Moja lekcja: nie muszę się godzić na coś co nie jet zgodne z moimi wartościami tylko dlatego ze ktoś wyświadcza mi przysługę
Moja lekcja – najważniejsza jest intencja wobec drugiej osoby.
Często zamiast konkretnie odmówić i dać jasny komunikat, gubimy się w zawiłych opowieściach… Dla nas to tłumaczenie jest to niezręczna sytuacja, a osoba, której próbujemy odmówić albo nie wie, że to odmowa, albo widzi, że kręcimy.. od dziś szczerość przede wszystkim! Dzięki Kamila ??❤
Moja lekcja: wyrażaj asertywność w w zgodzie i szacunku do siebie samej jak i do swojego rozmówcy, mówiąc przy tym prawdę.
Kolejny świetny materiał, który bardziej wyjaśnia złożoności problemów hamujących nasz rozwój osobisty, teraz wiem jak używać i rozwijać swoją asertywność co bardzo przyda mi się w pracy 🙂 Moja lekcja: korzystając z wzoru podstawowego asertywności mogę bez opasłych wyjaśnień i tłumaczeń, prosto i zwięźle komuś odmówić bez specjalnego „ranienia” danej osoby i zabierania na swoje barki czyichś problemów osobostych.
asertywność pomaga unikać konfliktów ponieważ zostanie przekazany komunikat przez osobę asertywną w taki sposób żeby nie urazić drugiej strony.
Prawo do mówienia nie połączyć z wyrażeniem uczuć. Mówię często nie, ale nie zawsze wyrażałam uczucia. Dziękuję
Bądź sobą, odważ się przeciąć pępowinę i użyj asertywnych komunikatów wobec rodziców
Moja lekcja po obejrzeniu video:
Mam prawo do stawiania swoich granic, bez intencji ranienia innych osób. Mam prawo mieć swoje zdanie i nie muszę się z tego tłumaczyć. Ważne aby je wyrażając nie ranić drugiej osoby.
Masz prawo odmówić i można to zrobić umiejętnie
Oprócz mówienia nie ważne jest wyrażanie uczuć
Moja lekcja – należy zacząć od nazwania swoich uczuć i to wypowiedzieć
Oprócz oczekiwań wyrażać swoje uczucia, do tej pory mówiłam tylko o oczekiwaniach.
Oprócz oczekiwań wyrażać swoje uczucia
Moje lekcje:
– mozna byc asertywnym i nikogo nie zranic
– masz prawo odmowic
Moja lekcja – wyrażaj jasno swoje uczucia i oczekiwania, zastosuj wzór (czuję, kiedy ty, oczekuję), bądź stanowcza i kulturalna – nie pouczaj i nie wymądrzaj się przy okazji:)
Jejku! Jedna tylko lekcja? Hmm nazywanie uczuć. Natomiast wszystkie 4 przykłady akurat w moim życiu są niesamowicie przydatne i napewno przydadzą mi się już zaraz! Dziękuję 🙂
Zawsze być sobą i dbać o swój szacunek
Lekcja:mówienie o swoich uczuciach jest bardzo wazne i prosić rodziców aby zmienili troszkę zachowanie które mi nie odpowiada. Dziekuje Kamila. Jesteś wspaniała!!!
Moja lekcja to dzieki umiejetnosci asertywnosci moge zyc zgodnie z wlasnymi wartosciami, wiecej zyskac niz stracic i czuc sie lepiej sama ze soba;)
Miej odwagę mówić to co czujesz bo masz do tego prawo, masz prawo być asertywna!
Hi, ja sie nauczylam, zeby probowac nie dawac rad czy moralow oraz zeby nauczyc sie mowic to, co czuje wlasnie bez pouczania!
Moje lekcje:
1..mam prawo zawsze odmawiac i wyrazac swoje uczucia.
2. Szanuj kazdego i nie narzucaj nikomu niczego sila.
mówienie prawdy daje wolność
co czuję – kiedy Ty – oczekuję ( komunikowanie bez zbędnego tłumaczenia się)
Moja lekcja to: mów prawdę, albowiem daje poczucie wartości, a swoje oczekiwania precyzuj jasno komunikatem asertywnym.
Genially schemas, swzybki do przyswojenia i opanowania. Lekcja dotyczy nie obwijania w bawelne i wymigiwania sie, tylko trafnego celowania w sedno sprawy
Najbardziej podobalo mi sie w jaki sposob byc asertywnym w stosunku do dziadkow. Zamiast oczekuje – czy moglbys itp
Mój wniosek : To, że odmawiam bo prośba/sytuacja wywołuje we mnie negatywne uczucia, nie oznacza, że jestem złym człowiekiem. Nie muszę się godzić na coś co mi się nie podoba bo “tak wypada”.
Moje lekcje: prawo do odmawiania bez tłumaczenia powodu odpowiwedzi.
Moje lekcje: Mam prawo odmówić i nie powinnam mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Drugi człowiek rownież ma prawo odmówić, nie powinnam przez to czuć sie zła. Dopuszczam i akceptuję odmowę.
Mówienie prawdy wzmacnia pewność siebie. Dzisiaj zachowałam się asertywnie w ważnej sprawie, czuję ulgę.
Każdy ma prawo do zachowywania się jak chce. Może się to nam nie podobać ale nie mamy prawa nikogo zmieniać na siłę. Wyciągam lekcję dla siebie wzór : ja czuję/kiedy ty/ oczekuję, proszę. Dziękuję Kamilo jak zawsze za mądre słowa 🙂
Komunikowanie się z zastosowaniem zasady „ja czuję… kiedy Ty… oczekuję”.
Ciekawie to wszystko przedstawiłaś Kamila 🙂
Asertywność ma duże plusy – mówiac co czujesz,unikasz dzieku temu nerwów i niemiłych niespodzianek….choć to jednak proste nie jest ale warto być asertywnym dla swojego dobrego samopoczucia i otaczających nas ludzi i tak jak powiedziałaś Kamila „nie raniąc innych „
Zdałam sobie sprawę, że oszukiwałam samą siebie, że jestem asertywna, a tak naprawdę nie jestem. Lekcja z tego wideo jaką wyniosłam, to żyć według wartości chrześcijańskich, które w dzisiejszych czasach są spychane na dalszy plan. Temat asertywności to temat rzeka. My Polacy godząc się na pracę za np. najniższą krajową, przy obecnych cenach w ogóle nie jesteśmy asertywni. Godzenie się na wyzysk to brak asertywności. Brak asertywności, to przyzwolenie na niedobre traktowanie siebie, lub najbliższych. Oświeciłaś mnie Kamilo naprawdę. Często łapię się na tym, że nie mam do końca podstaw ogarniętych (i jak zauważyłam wiele ludzi tak ma, dlatego sama często w rozmowach ze znajomymi przypominam o rzeczach prostych, o których zapominamy.)Dlatego nigdy nie zamykam się na wartościowy przekaz i taki jest Twój Kamilo. Dzięki, pozdrawiam,
1. Trzymaj emocje na wodzy i komunikuj się bez oceniania i moralizowania – to jest moja pięta achillesowa.
2. Nauczenie się mechanizmu komunikacji asertywnej i rozpoznanie jej w komunikatach innych osób, pozwala unikać wzajemnego niezrozumienia, nadinterpretacji intencji i uczucia bycia urażoną 🙂
Dziękuję Ci Kamilo i calemu zespołowi za tak wartościowy materiał. Uczę się mówić o swoich uczuciach i oczekiwaniach, a po obejrzeniu filmiku wiem jak bardzo jest to ważne. Pozdrawiam
Dowiedziałam sie jak zbudować komunikat asertywny:
1. dokładnie koncentruje sie na swoim uczuciu
2. zastanawiam sie co zrobiła druga osoba, ze tak sie czuje
3. i komunikuje czego oczekuje
Moja lekcja to wzór-nie boję się mówić o uczuciach,ale zbyt dużo słów używam i np. mój partner już z tego nic nie wie,czasem nawet się obraża,że ZNÓW zwracam mu uwagę…wrrr,nie cierpię tego uczucia, jak ja czuję się źle z czymś,wyrażam to ,a i tak jestem atakowana, że znów się czepiam.
Moja lekcja: żyć w zgodzie ze sobą i w taki sposób podchodzić do próśb i zachowań innych.. ☺️
Jeśli chcesz być osobą szczęśliwą i żyć w zgodzie ze sobą – nie powinnaś zgadzać się na rzeczy i zachowania, na które nie masz ochoty lub w których czujesz się niekomfortowo.
Moja ważna lekcja: nie kręcić i nie kombinować, że coś tam, tylko zawsze asertywnie mówić jak naprawdę jest, nie uciekać przed odpowiedzią komuś jeśli jest negatywna, tylko stawić temu czoło, ponieważ to buduje w nas dodatkowo poczucie wewnętrznej siły
Ważne jest konkretne nazwanie problemu ☺️
Ważne lekcje dla mnie.
Nie bać się wyrażać swoje własne zdanie.
Mówię to co myślę i nie jest moja intencją zranienie czy urażenie drugiej osoby.
Być sobą.
Moja lekcja to wyrażać jasno swoje emocje, szczerze ale z szacunkiem do siebie i rozmówcy. Asertywnisc wpływa na poczucie wartości, lepsza komunikacje w rodzinie .
Formułuj swoje oczekiwania. Mówienie o uczuciach nie oznacza słabości a wewnętrzną siłę. I Ty i druga strona zawsze macie prawo by odmówić.
Moja lekcja: pamietac aby uzywac komunikatu asertywnego: ja czuje- kiedy ty- oczekuje. Pracowac nad poczuciem winy ktore bardzo czesto mi towarzyszy gdy odmawiam, nawet jesli nie mam zlych intencji
Moja lekcja: nie trzeba klarowac komus, grilowac kogos (przy okazji swietne okreslenie), zeby osiagnac cel. Wystarczy powiedziec w jednym zdaniu, to co sie czuje kiedy ktos cos robi, czego my bysmy nie chcieli, zeby ktos robil. I juz. To takie proste. U mnie do tej pory to nie dzialalo, bo myslalam ze musze dokladnie komus wytlumaczyc w czym rzecz, tylko to bylo zawsze powiedziane malo taktownie. Zapetlalam sie w swej wypowiedzi, za duzo bylo w tym emocji i prowadzilo do klotni. Ludzie obrazali sie na mnie mowiac, ze jestem niewdzieczna, ze tyle mi pomogli a ja teraz im takie rzeczy mowie. Nie moglam zrozumiec dlaczego nie moge siebie wyrazic, ze nie pojmuja tego mojego „nie” lub tego ze cos moze mi sie nie podobac. Teraz juz wiem. Wspaniale w swej prostocie. Dziekuje Kamila.
Mówić prawdę. Zapamiętam wzór : ja i moje uczucie >kiedy ty mówisz +robisz to >oczekuje abyś…
Nagranie utwierdziło mnie w przekonaniu, że można zawsze w zgodzie ze sobą mówić prawdę bez „owijania w bawełnę”. Ważne było też to, że można szczerze wyrażać swoje potrzeby i uczucia także wobec starszych (rodziców) i przełożonych.
Asertywny nie znaczy agresywny.
Moja lekcja – prosty i czytelny wzór na zbudowanie wypowiedzi asertywnej.
Dziękuję za wartościowe wideo
✨ Muszę dumnie przyznać że asertywność jest częścią mojego życia, chociaż zdarzają się potknięcia. Moje wnioski są takie,że mamy prawo by odmówić i nie mieć wyrzutów sumienia sumienia ?uważam, że podstawą asertywności jest praca nad sobą – poznanie siebie, swoich uczuć, wartości… Czyli wszystko to o czym Kamila mówi, pisze, szkoli i prezentuje w dzienniku. Myślę, że bez tego trudno byłoby nauczyć się asertywności. Pozdrawiam
Pamiętać o schemacie: moje uczucia + twoje zachowania + moje oczekiwania.
Mam prawo powiedziec nie, man prawo powiedziec tak! Tak dlugo jak nie man intencji zranienia inne osoby, to mam prawo asertywnie opowiedziec.
Bardzo prosty komunikat, ktory mozna uzyc w sytuacjach zawodowych i prywatnych. Rodzinne sytuacje sa najczesciej najtrudniejsze, aby obeszly sie bez moralizowania, irytacji i niepotrzebnych emocji, nawet wytykania sobie roznych rzeczy. Jednak jesli pomyslisz, jak sformulowac to w swojej glowie wg tych trzech krokow, to napewno z czasem komunikacja sie poprawi. Osobiscie mam zawsze problem jak tu starszym czlonkom rodziny powiedziec, ze ja mam inny plan na swoje zycie niz to co oni oczekuja. Wiec napewno zapamietam i pomysle wczesniej jak siebie wyrazic.
Mówić to, co przyjdzie na myśl. Nie mielić w głowie, czy wypada czy mogę czy to tamto sramto 😉 bo wtedy tracę Siebie.
Moje Lekcje: „Precyzuj swoje oczekiwania i nie bądź agresywny” oraz „Masz prawo odmówić”
Lekcja dla mnie z tego video :Nie kłamać, gdy chce odmówić np.przy pozyczeniu pieniędzy
Nazywanie swoich uczuć, mówienie prawdy i nie ocenianie zachowań innych z pewnością polepszy moją komunikację z innymi.
Mów co myslisz nie ma co się szczypac. Pozdrawiam
Moja lekcja – asertywność daje nam poczucie wolności oraz szacunek do samych siebie. Dzięki Kamila, wszystko co nam przekazujesz jest niby takie oczywiste, ale dobrze jak ktoś nam oczy otwiera i dobrze kiedy jesteś to Ty.
Dla mnie ważna lekcja z powyższego nagrania, to taka, że uświadomiłam sobie, że nie muszę się tłumaczyć, wymyślać tysiąca powodów dlaczego tak a nie inaczej, moja wypowiedż nawet krótka powinna zawierać w sobie te 3 rzeczy i to wszystko. Kolejną bardzo ważną rzeczą, to to, że jedyną drogą do bycia wolnym i pewną siebie osobą, jest mówienie prawdy.
Scnemat Ja czuję…. kiedy ty….oczekuje….
Lekcją dla mnie będzie intensywna praca nad tym, abym nie usiłowała uszczęśliwić innych bardziej od siebie…dzięki Tobie to się udaje 🙂
Moja lekcja:
Asertywność to umiejętność wyznaczania granic – prawo odmowy bez podania przyczyny. A także wyrażanie własnego zdania bez pouczania.
Moja lekcja to m.in. ktoś ma prawo zapytać, a ja mam prawo odmówić bez tłumaczenia dlaczego.
Dowiedziałam się, że odmawiając w konkretny sposób nie wysyłam agresywnego sygnału.
Kamila, czuję ogromną wdzięczność, kiedy publikujesz kolejne materiały zawierające cenne wskazówki dotyczące funkcjonowania w życiu prywatnym i zawodowym. Bardzo proszę o kolejne! 🙂
Wcześniej nie umiałam odmówić bez tłumaczenia się,zawsze sie niepotrzebnie tłumaczyłam teraz wiem że odmówić bez zbędnych komentarzy to nic złego
Dla mnie ważną lekcją jest to, że nie muszę się z niczego tłumaczyć, jeśli czegoś nie chcę zrobić. Wciąż jeszcze zbyt często uciekam się do wymówek lub mam wyrzuty sumienia. A najczęściej czuję strach. I tu przy okazji pytanie: jak przestać się bać trudnych i agresywnych pytań (mimo że mam już rodzinę to mieszkamy jeszcze z moimi rodzicami i właśnie mój tata często wbija nam „szpilę”)?
Asertywność jest umiejętnością stawiania granic i składa się z 3 kroków ja czuję, kiedy ty, oczekuję
Moja lekcja to taka że nie mogę martwić się żeby kogoś nie postawić w nie zręcznej dla niego sytuacji przecież to co ja chcę czy uważam jest ważne .
Ciekawy jest algorytm asertywnosci i łatwy do zapamiętania ?
Bycie asertywnym pomaga uzyskać taki spokój psychiczny, pomaga żyć w zgodzie ze swoimi przekonaniami, pomaga czuć się spełnionym i to jest dla mnie najważniejsza lekcja. Dziękuję za to video ponieważ potwierdza to, co myślę. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, że jesteś, Kamilo 😉
Ważna lekcja: nie pouczajmy innych, bo prawienie morałów to zachowanie agresywne. Każdy ma prawo do własnych decyzji.
Moja Lekcja: Bez agresji. Umiem powiedziec nie, ale robie to w nieodpowiedni sposob. Ta moja asertywnosc troszku rani innych.
Ważna lekcja: jesli coś mi nie pasuje – nie oceniam tylko odmawiam, bo mam do tego prawo!
Wyznaczam granice, potrafię odmawiać bez tłumaczenia się.
Moje lekcje: asertywność jak każdą umiejętność należy ćwiczyć, mam mówić o swoich uczuciach związanych z zachowaniem danej osoby a nie oceniać/pouczać daną osobę.
Moja lekcja – nie muszę się tłumaczyć, gdy odmawiam. Wprowadza to nową jakość do życia. Druga lekcja – z dzieckiem też warto rozmawiać asertywnie, a nie pouczać i mówić co ma robić. Dzięki Kamila!
Asertywność buduje poczucie własnej wartości, wolności, autentyczności, szacunek do siebie i automatycznie „wyrzuca” ze środowiska ludzi, którzy lubią tylko brać i oceniać „rybę po tym jak wspina się na drzewo” i wejść w nowe otoczenie ludzi, którzy pokazują nam nasz potencjał, to na co tak naprawdę nas stać.
Lekcja: uczyć się asertywnie odmawiać osobom które lubię i nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia
Moje lekcje to: zawsze masz prawo odmówić w sposób godny dla siebie i dla swojego rozmówcy (bez negatywnie nacechowanych komentarzy)