
Jak być bardziej ASERTYWNĄ osobą? Czy wiesz, że tym, którzy mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Jak tego dokonać? Czym się kierować na co dzień?
Zobacz przygotowany przeze mnie materiał, który pomoże Ci odpowiedzieć na powyższe pytania.
Czy zdarza Ci się tak, że:
-
Godzisz się na coś, choć tak naprawdę nie chcesz tego robić?
-
Zostajesz po godzinach w pracy, mimo że w planach było coś innego na wieczór?
-
Ustępujesz innym w niekomfortowych sytuacjach, a potem się na siebie za to złościsz?
Poniższy materiał nagrałam dla osób, które chcą nauczyć się odpowiednio komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie, żyć w zgodzie z własnymi wartościami, wyznaczać swoje granice i oczekiwać, że inni będą ich przestrzegać.
Z tego nagrania dowiesz się:
-
Jak budować komunikat asertywny.
-
Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych.
-
Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększy pewność siebie, a także da Ci radość z życia, które zaczniesz wieść według własnych oczekiwań – a nie oczekiwań innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.
Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, przy jednoczesnym życiu w zgodzie z samą sobą.
Na koniec mam dla Ciebie niespodziankę – bonusowe nagrania ze scenkami!
Mam dla Ciebie prezent! Chcesz otrzymać dodatkowe, bonusowe wideo, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówiłam przed chwilą w nagraniu? Uwierz mi, że dzięki tej kompetencji poprawisz jakość swoich relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ucz się na przykładach z życia wziętych!
Jak otrzymać bonusowe nagranie?
-
wyciągnij 2 ważne lekcje z powyższego wideo;
-
napisz je w komentarzu tutaj na blogu (poniżej);
-
podaj swój adres e-mail – sprawdź czy nie ma w nim literówek!
-
otrzymasz ode mnie e-mail z dostępem do nagrania – sprawdź swoją skrzynkę, zobacz także do folderu ze spamem lub ofertami.
Należy komunikować czego chcemy, ale bez oceny innej osoby
Należy komunikować czego chcemy, ale bez intencji ranienia innych
wolność, nie tłumaczenie się, nauka jasnego, przejrzystego komunikowania się
Odkryłam że mam prawo powiedzieć nie i nie muszę się z tego tłumaczyć.
Moja lekcja: można budować relacje z bliskimi opartą na szczerości, a nie uległości. I ta szczerość może być budująca, a nie raniąca. Do tego jest to dobry sposób na przekazanie innym co czuję, gdy oni w jakiś sposób zachowują się w stosunku do mnie. No bo niby skąd mają to wiedzieć, skoro nigdy im tego nie mówiłam…
Krótko, zwięźle i na temat takie szkolenia lubię
Bez wdawania się w tłumaczenie co często robię 🙁
Dziękuje Kamila
Poznałam schemat komunikacji asertywnej. I za to Dziękuję;)
Lekcja dla mnie:
W komunikacji liczy się moja intencja. Moją intencją nie jest zranienia mojego rozmówcy = nie ponoszę odpowiedzialności za jego uczucia.
Ciągła praca nad sobą, nie tłumaczenie się, wiara w siebie. Dziękuję za cenną lekcję.
Ciągła praca nad sobą, zdobyć umiejętność nie mówienia za dużo i nie tłumaczenia się i wiara w siebie.
Bardzo dziękuję za cenną lekcje.
Lekcja dla mnie ; nie pouczać, nie prawić morałów ( niestety często mi się to zdarza ).
Mam nad czym pracować .
uczucie Wolności poprzez bycie szczerym, to dla mnie najważniejsza lekcja – nie muszę się zgadzać na wszystko, mogę odmówić a nawet wyrazić swoje zdanie bez obawy , że kogoś zranię – bo wiem już jak 🙂 dziękuję.
W komunikacie asertywnym nie krytykujemy, nie pouczamy. Wyrażamy się w komunikacie „ja”.
Moja lekcja: powiedzieć co się czuje bez oceniania . Mówić prawdę i być zgodny ze sobą.
Moja lekcja- nie tłumaczę się ze swoich emocji.
Lekcja dla mnie : prawienie morałów to zachowanie agresywne i tego będę się wystrzegać dziekuje za ta lekcje
Mówienie prawdy zawsze 🙂
Ucze sie ze nie musze sie tlumaczyc z podjetych decyzji. Ze wystarczy odmowic i podac argument a nie probowac za wszelka cene sie stawiac w dobry swietle. Napisalam ze sie ucze bo to niestety nie latwy proces.
Moja lekcja – czas zacząć żyć swoim życiem, na swoich warunkach – bez tłumaczenia i zaspokajania oczekiwań innych. Mam prawo do własnego zdania wypowiadanego bez intencji ranienia innych.
Latwiej będzie wyjść ze złych sytuacji czy trudnych. Mimo strachu i obaw powinnam mówić o wlasnych uczuciach.
To nagranie uświadamia mi ,że warto być asertywnym.Latwiej będzie wyjść ze złych sytuacji czy trudnych. Mimo strachu i obaw powinnam mówić o wlasnych uczuciach.
Po pierwsze moje emocje są najważniejsze, tego mi brakowało aby być skutecznie asertywna.
Zawsze próbuje się tłumaczyć, teraz wiem że nie muszę! Wystarczy powiedzieć co czuję, co mi nie odpowiada i czego oczekuję! Prosto, konkretnie, z szacunkiem!
Moja lekacja- moje pieniadze, to moje pieniądze, nie muszę się tłumaczyć z tego, że nie chce ich pozyczyc/dać, nawet jeśli mam ich więcej. Zauważam, że „w ulicznych” sytuacjach, kiedy jesteśmy proszeni o drobne, najczęściej mówimy, że nie mamy, albo pogardliwie traktujemy zebrajacych. A faktycznie- to są małe klamstweka/uniki, które nie wspierają naszego poczucia wolności i niezależności. Mowmy prawdę z szacunkiem do drugiego.
„Jak być bardziej asertywną” pomaga mi zrozumieć że nie muszę ciągle ulegać, pomagać innym itp… muszę wreszcie zacząć żyć własnym życiem…
Konstruktywna lekcja jak budować zdania w „asertywnym języku” tj. Ja czuję + kiedy Ty + Oczekuję.
W Polsce mamy raczej tendencje do gęstego tłumaczenia się z podjętych decyzji.
Moja lekcja z tego video:
Przestać dawać się wykorzystywać, np często pomagam znajomej, wiecznie o coś mnie prosi a ja się zgadzam. Czas przestać tak robić.
asertywność pozwala mówić prawdę!!!
Bardzo ważny temat, wspaniale przedstawiony. Zrozumialam, ze nie trzeba sie tlumaczyc. Nalezy przedstawic zdecydowanie czego sie oczekuje.
Swietnie przedstawiona zasada: JA CZUJĘ…, KIEDY TY…, OCZEKUJĘ!
Każdy ma prawo prosić i każdy odmawiać. Odmowa nie oznacza, że kogoś zawiodłam, moje uczucia i wartości są równie ważne.
Ja czuję — kiedy Ty — Oczekuję (proszę)
Moja refleksja po wysłuchaniu: asertywność wiąże się z widzeniem i stawianiem granic, jednak prowadzi do większej wolności – mojej i drugiej osoby
Nie muszę się tłumaczyć ze swoich wyborów. Mam prawo do odmawiania bez poczucia winy i zbędnych uzasadnień.
Ważna dla mnie lekcja dotyczy tego, że nie muszę przed nikim tłumaczyć się z odmowy. Niestety, zawsze to robię 🙂
Gdy ktoś o coś mnie poprosi to mam prawo odmówić i nie muszę się tłumaczyć dlaczego. Mamy prawo drugiej osobie odmówić nie raniąc jej uczuć i wcale nie oznacza, że jesteśmy egoistami i myślimy o sobie. Jeżeli są rzeczy z którymi się nie zgadzamy to mamy prawo o tym mówić. Trzeba być szczerym wobec siebie oraz innych i mówić prawdę gdyż prawda buduje pewność siebie oraz szacunek 🙂
Moja lekcja: Zanim wyrażę swoją krytykę, opór, niezgodę najpierw się zatrzymam i nazwę i co trudniejsze… wypowiem uczucie, któremi towarzyszy.
Moje lekcje:
1) Mówić otwarcie o swoich uczuciach. Nie ” owijać w bawełnę „. Powiedzieć konkretnie co mi przeszkadza, co mnie denerwuje, co mi sprawia przykrość w zachowaniu innych osób i robić to z szacunkiem, bez prawienia morałów i wymądrzania się.
2) Mam prawo odmówić wszystkiego co nie jest zgodne ze mną, z moimi wartosciami i nie muszę się nikomu tłumaczyć. Taka postawa nie jest oznaką arogancji czy tak często używanego przymiotnika jaki jest chamstwo.
Masz prawo powiedziec co czujesz
Moja lekcja to ze mam prawo powiedziec to co czuje bo z tym mam zawsze problem.
Moja lekcja – nie reaguj impulsywnie i agresywnie. Wystarczy powiedzieć proszę oraz oczekuję bez oceniania takie oczywiste a takie trudne……….
Wideo bardzo pomocne:) Moja lekcja: mam prawo wyrażać swoje uczucia w danej sytuacji jeśli celowo nie ranie tym innych osób.
Bardzo przydatne wideo:) Dziękuję:) Moja lekcja: mamy prawo wyrażać swoje uczucia jeśli celowo nie ranimy tym innych.
Asertywność to coś co buduje człowieka wewnętrznie,pozwala mówić prawdę a to daje pewność siebie ,szacunek do siebie i poczucie wolności.:)
Powyższy przyklad jest mi znany z książki Kobieta Niezależna, niemniej jednak wspaniale było obejrzeć to video.
Lekcja dla mnie: to że nie mamy intencji urazić czyiś uczuć, nie oznacza, że tak się nie stanie.
Dziękuje ci za ten filmik Kamila.
Bardzo lubię pomagać ludziom jednak czasami zbyt często tego oczekuje … teraz juz wiem jak powiedzieć osobie delikatnie- nie w sposób agresywny (bym nie czuła się z tym źle) że tym razem nie mogę pomóc, bo jestem zajęta, mam inne plany czy tp.
Jednak czasami są ludzie kiedy nie chcą zrozumieć twojej odmowy … czyli mówisz im, że nie pożyczysz im pieniędzy,bo masz zwyczaj nie pożyczać a one ci mówią ok ale ten jeden raz możesz zrobić wyjątek ;/ i co wtedy byś odpowiedziała?
Nauczyłam się, że ważna jest intencja – nie jest naszym celem ranić innych czy odreagować, ale naprawić sytuację, poprawić relacje, ochronić siebie itd. Ale nie oznacza to, że nie druga strona nie poczuje się urażona. Druga rzecz, to że zaczynamy od uczuć.
Nauczyłam się, że warto trzymać się swojego zdania, iść na ewentualny kompromis, jednak nie bać się wyrażać swojej opinii! 🙂
Mam prawo do mówienia prawdy, a jednocześnie do wyrażania własnych uczuć , bez potrzeby obwiniania się że odmówiłam w jakiejś sytuacji czy wyraziłam swoje zdanie.
Dziękuję. Chcę się uczyć asertywności- to co utkwiło mi najbardziej-Asertywność to wyrażanie uczuć emocji, własnego zdania bez intencji ranienia innych+ budowa prostego konkretnego komunikat: Ja czuję-kiedy zachowujesz, czy robisz to i to – oczekuję, że . Super – zapamiętam i wdrożę na co dzień, nauczę się…….
Lekcja dla mnie to : mam prawo do swoich emocji ! w latach dzieciństwa nauczyłam się je ukrywać,od jakiegoś czasu pracuję nad tym że mam prawo wyrażać swoje uczucia…ta świadomość doprowadziła mnie do lekcji z asertywności 🙂
to dla mnie zaskakujące, ale rzeczywiście, kiedy znalazłam się w sytuacji, że zostałam poproszona o pożyczkę przez koleżankę, poczułam się zażenowana, nie uświadamiałam sobie tego lub nie analizowałam swoich uczuć chyba… oczywiście, ważne jest, aby wiedzieć, że człowiek ma prawo odmówić w takiej sytuacji i nie czuć się winnym, być gotowym do wyrażenia swoich uczuć, ale myślę, że także umiejętność odwrócenia sytuacji i uświadomienie sobie, co może poczuć ktoś, do kogo ewentualnie my zwrócilibyśmy się z taką prośbą.. bezcenne
Moja lekcja – asertywność pozwala na mówienie prawdy bez poczucia wstydu i uczucia, że zawodzi się drugą osobę. Szukanie wymówek, by nie urazić czyichś uczuć, nie jest potrzebne.
Moja lekcja- jezeli musze komuś odmówić ,trzeba mówić prawdę, nie wymyślać historii, nie kręcić,
Moja lekcja – Kama zwróć uwagę na opis zachowania osoby do której kierujesz komunikat tzn. opisz to co widzisz i słyszysz,bez interpretacji, zniekształceń itp.
Przede wszystkim teraz już wiem jak podejść do takiej asertywnej rozmowy. Najpierw trzeba podać swoje uczucia, powiedzieć kiedy je czuję i czego od drugiej strony oczekuje 🙂
Asertywność nie ogranicza się tylko do mówienia „nie”. Odnosi się przede wszystkim do zajrzenia wglab siebie, swoich emocji, uczuć i potrzeb, poznania ich i kontaktu z nimi w danej chwili. A kiedy już mamy do tego dostęp, to wyrażamy to w sposób pozbawiony zamiaru krzywdzenia innych osób.
Z tego filmu nauczyłam się, jak komunikować swoje uczucia i w razie potrzeby odmawiać, nie tłumacząc się innym.
I znowu Kamilo mnie wzmocniłaś, zawsze starałam się mówić prawdę i nie miałam z tym również problemu przy przyznawaniu się do błędów , co czasami było odbierane jako brak sprytu. Ja jednak zawsze uważałam, że nie robią błędów tylko Ci, którzy nic nie robią. Dziś wiem od Ciebie, że z tego również czerpałam siłę mimo faktu, iż mówienie prawdy nie zawsze odbierane jest pozytywnie.
Super trening. Mam oroblemy z miwieniem nie a pozniej jestem zka na siebie, ze pozyczylam pieniadze, kolezanka dala mi czesc swojej pracy bo to tak przy okazji . Dziekuje za mozliwosc pracy nad ssoba?
Bardzo dziękuję za materiał który obejrzałam . Zrozumiałam że ja zawsze atakowalam rozmówców ..najczęściej męża i dochodziło do kłótni której nie chciałem i wycofywalam się nie dochodząc do punktu kulminacyjnego w rozmowie. Teraz będę ćwiczyć te kroki przed lustrem. Jestem bardzo zadowolona że mogę robić różne ćwiczenia które pokazują mi jaka mam wartość. Obecnie mimo ćwiczeń z dziennika nadal nie mam systematyczności Ale nie poddaję się. Pozdrawiam
Zawsze uważałam, że odmawiając należy wyjaśnić sytuację, aby ten, komu odmawiamy rozumiał, dlaczego spotyka się z odmową. Okazuje się jednak, że można odmówić i nie tłumaczyć się z tego i nie mieć poczucia winy.
Kamilo bardzo Ci dziękuję za to nagranie. W wielu sytuacjach i relacjach z ludźmi czułam się nierozumiana. Żyłam w przeświadczeniu, iż jeśli w końcu zdobędę się na słowo NIE (czyt. nie zgodzę się na coś, mam problem z odmawianiem bliskim ) to wow w końcu jestem asertywna, tymczasem mój sprzeciw odbierany był jako zachowanie na pograniczu agresywnego(ponieważ na bieżąco nie wyrażałam tego co czuję, z krzywdą dla samej siebie pozwalałam za kumulację frustracji) Uświadomiłaś mi tak ważną rzecz, mianowicie jak ważny jest JASNY, PROSTY KOMUNIKAT i co najważniejsze jak brzmi ASERTYWNY KOMUNIKAT – proste zdanie,a znacznie poprawi jakość życia i relacji z innymi. Proste zdanie, ale jakże dla mnie trudne do wdrożenia w życie codzienne…pracuję nad tym…Tobie jeszcze raz dziękuję
Bardzo dziękuję za lekcję dotyczącą pożyczania pieniędzy. Za każdym razem, gdy ktoś mnie o nie prosi czuję się bardzo zażenowana. Najczęściej odmawiam w takiej sytuacji, ale zawsze wtedy pojawia się we mnie poczucie winy. Od dziś będę stosować Twoją zasadę 3 kroków komunikatów asertywnych.
Dzień dobry. Moje wnioski z tego nagrania to: Mogę powiedzieć „nie”.Nie tłumacząc się ze swojej decyzji.Wyrazić swoje zdanie dając do zrozumienia rozmówcy,że rozumiem albo szanuje jego zdanie i że mam inne zdanie na dany temat.
Asertywność w oparciu o swoje wartości to jest przyszłość.
Dziękuję za to video. Przede mną jeszcze dluga droga, aby osiągnąć pożądaną przeze mnie umiejętność bycia asertywną. Nie mogę doczekać się książki Kamili o tej tematyce. Ważną lekcją dla mnie jest to, że asertywność daje prawo do wyrażania swojego zdania, jeśli nie mamy INTENCJI ranienia innych.
To bardzo trudna umiejętność lecz ciężka praca zaowocuje i będzie mi łatwiej w życiu i w komunikacji z drugą osobą .
moja lekcja: zacząć od swoich odczuć i przejść do konkretów: czego oczekuję zgodnie z prawdą.
Dla mnie lekcją jest to, że asertywność to nie tylko umiejętność mówienia „nie”, lecz że robi się to w taki sposób, że nie obraża się ani nie rani innych i że mówi się w tym o swoich uczuciach!
Moja lekcja z wideo to przekazywanie komunikatu o swoich uczuciach zamiast oskarżanie rozmówcy o zranienie naszych uczuć, co prowadzi często do konfliktów i pogorszenia relacji międzyludzkich np. „czuję poirytowanie” zamiast ” irytujesz mnie”.
Moja lekcja: mów o sobie bez prawienia morałów i dawania lekcji.
Witam.
Osobiście dziękuję za to nagranie. Wydaje się to wszystko oczywiste i wiadome,a jednak jakoś zapominamy o tym i w praktyce nie stosujemy… dla mnie pierwszą lekcją z tego video to informacja, ze ktoś ma prawo zapytać, poprosić o pomoc, a ja mam prawo odmówić. Druga niezwykle ważna lekcja,to sposób komunikacji: Ja czuję +kiedy Ty+oczekuję.
Nie trzeba się tłumaczyć.
Proste i logiczne ale szczególnie mi utkwiło: ktoś ma prawo zapytać/ poprosić, a Ty masz prawo odmówić. Bez tłumaczenia. Kolejna, przydatna lekcja od RBC!
Moja lekcja. Nie bój się wyrazić uczuć. Wyrażenie uczuc w komunikacji asertywnej jest naturalne i na miejscu. Nie szufladkuje kobiety jako kogoś z problemami emocjonalnym
?Dziękuję
Moja lekcja
Czas na nowe zmiany.
Ciężka praca przede mną .
Czas na nowe wyzwania i na zmiany.
Czas na zmiany. Mogę powiedzieć „nie” nie raniąc przy tym bliskich.
Czas na zmiany. Mam prawo odmówić i nie muszę się tłumaczyć.
Czas na zmiany. Mam prawo odmówić bez tłumaczenia się
Nie muszę nikomu prawic morałów, wystarczy powiedzieć o swoich uczuciach i oczekiwanie lub prośbę .( niby łatwo , ale jednocześnie jakie trudne!)
Moja lekcja z powyższego filmu to – w jednym zdaniu powinnam wyrazić to co myślę i nie tłumaczyć dlaczego właśnie tak a nie inaczej.
Największa pozytywna treść z Twojego przekazu to sposób komunikacji tak prosty, ale nie łatwy w zastosowaniu jednak mimo wszystko będę wdrażać od dzis,
Dowiedziałam się, jak komunikować asertwnie w podstawowy sposób, teraz będę wdrażać w zycie i wskrzeszać odwagę w sobie… Do mówienia w taki sposób (zupełnie inny od dotychczasowego) 18 lat małżeństwa i 4 dzieci:) chętnie dowiem się więcej, dziękuję, Daria
Zaskoczeniem i odkryciem było dla mnie że asertywność pozwala mówić prawdę. Bardzo często zdarzało mi się przemycić jakieś małe kłamstewko tylko dlatego że nie potrafiłam komuś asertywnie odmówić.
Moj take-away z tego wideo to jest to, ze mowienie o swoich uczuciach w kontekscie profesjonalnym, nie jest oznaka slabosci, a wrecz przeciwnie sily. Mowie co mi nie pasuje w sposob zero jedynkowy bez prawienia rozmowcy moralow.
Najważniejszą lekcją jaką wyniosłam z tego nagrania to wyrażanie swoich uczuć. Zawsze tego u mnie brakowało. Teraz widzę, że bez zakomunikowania tego innym dalsza część wypowiedzi może zostać źle odebrana.
Zrozumiałam że mam prawo odmawiać bez zbędnego tłumaczenia się. Niestety najtrudniej jest w stosunku do rodziców i przyjaciół do nich jestem uległa, więc czekam mnie praca nad sobą.
Poza tym co najwazniejsze z tego filmiku czyli schemat komunikowania się w sposob asertywny najwazniejszą lekcję jaką wyciągam to to, że mowienie prawdy przynosi ulgę, wolność w sercu. To bardzo wazne. Wplywa na sile naszego kregoslupa moralnego. Dziekuje Kamilo.
Zrozumiałam, jak wyrażać swoje zdanie asertywnie, tak by nie wprowadzać niepotrzebnie nieporozumień i złośliwości, co w konsekwencji może prowadzić do kłótni. Jest to odpowiednia konstrukcja wypowiedzi : ” Ja czuję+kiedy Ty+oczekuję”. Bardzo mi to pomogło w początkowym, asertywnym wyrażaniu się.
Dziękuję.
Droga Kamilo, to co sobie uświadomiłam po przeczytaniu Twego artykułu to to, że wreszcie mam sposób na mówienie prawdy bez zażenowania.
Dla mnie największym problemem była i nadal jest w niewielkim stopniu brak asertywności w stosunku do swoich bliskich. W relacjach z obcymi ludźmi jest to łatwiejsze, natomiast z bliską rodziną staje się uległa do czasu kiedy dopada mnie frustracja, wówczas wybucham agresją i kłótnia murowana. Po tym nagraniu powinnam mówić o tym co czuję i że PROSZĘ o… . Dziękuję Kamilo, że tak dużo robisz dla innych ludzi. :*
Żadnych wyrzutów sumienia. Mam prawo odmówić wprost bez tworzenia historii, wymyslania, usprawiedliwiania się
Dla mnie najważnejsza lekcja z tego nagrania jest odróżnienie zachowania asertywnego od agresywnego „bez pytania, bez prawienia morałow”. Staram sie stosowac komunikat „ja czuję, że…, kiedy ty…., oczekuję że…”. Jeszcze muszę się poczuć w tym bardziej pewnie, żeby nie mówić tego smutnym, żałosnym głosem, tak, żeby odniosło to oczekiwany skutek 🙂
moja lekcja wyniesiona z filmu, to świadomość tego, że odmawianie komuś nie oznacza, że jestem złym, egoistycznym człowiekiem. Dla mnie asertywność to dbanie o komfort swojego samopoczucia.
Moja lekcja to zaczac od wyrazenia uczuc odnosnie danej sytuacji na samym poczatku rozmowy. Dziekuje
trzeba pozbyc sie leku przed konfliktami i nie godzic sie na sytuacje, ktore nam nie odpowiadaja. Mam tendencje do przemilczania, wyciagania wnioskow i po dluzszym czasie rowniez konsekwencji. Brak dialogu.Pracuje nad zmiana.
To video inspiruje mnie do wyjścia z postawy uległej, którą niestety często zdarza mi się przyjmować, bo takie wzorce wyniosłam domu. O wiele lepiej bym się czuła, gdybym bez wahania i bez poczucia winy zawsze była w stanie powiedzieć, że coś mi nie pasuje, ponieważ nie jest zgodne z moimi wartościami.
Moja lekcja- mam prawo odmówić i nie czuć w związku z tym wyrzutów sumienia
Uświadomiłam sobie, że mam prawo odmawiać bez zbędnego tłumaczenia się.