
Jak być bardziej ASERTYWNĄ osobą? Czy wiesz, że tym, którzy mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Jak tego dokonać? Czym się kierować na co dzień?
Zobacz przygotowany przeze mnie materiał, który pomoże Ci odpowiedzieć na powyższe pytania.
Czy zdarza Ci się tak, że:
-
Godzisz się na coś, choć tak naprawdę nie chcesz tego robić?
-
Zostajesz po godzinach w pracy, mimo że w planach było coś innego na wieczór?
-
Ustępujesz innym w niekomfortowych sytuacjach, a potem się na siebie za to złościsz?
Poniższy materiał nagrałam dla osób, które chcą nauczyć się odpowiednio komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie, żyć w zgodzie z własnymi wartościami, wyznaczać swoje granice i oczekiwać, że inni będą ich przestrzegać.
Z tego nagrania dowiesz się:
-
Jak budować komunikat asertywny.
-
Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych.
-
Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększy pewność siebie, a także da Ci radość z życia, które zaczniesz wieść według własnych oczekiwań – a nie oczekiwań innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.
Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, przy jednoczesnym życiu w zgodzie z samą sobą.
Na koniec mam dla Ciebie niespodziankę – bonusowe nagrania ze scenkami!
Mam dla Ciebie prezent! Chcesz otrzymać dodatkowe, bonusowe wideo, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówiłam przed chwilą w nagraniu? Uwierz mi, że dzięki tej kompetencji poprawisz jakość swoich relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ucz się na przykładach z życia wziętych!
Jak otrzymać bonusowe nagranie?
-
wyciągnij 2 ważne lekcje z powyższego wideo;
-
napisz je w komentarzu tutaj na blogu (poniżej);
-
podaj swój adres e-mail – sprawdź czy nie ma w nim literówek!
-
otrzymasz ode mnie e-mail z dostępem do nagrania – sprawdź swoją skrzynkę, zobacz także do folderu ze spamem lub ofertami.
Zauważyłam, ze asertywność to w głównej mierze, prawidłowe przekazanie informacji zwrotnej w nawiązaniu do metoda FUKO.
Kamilo, dziękuję za kolejną ważną lekcję. Uczę się z Tobą asertywności Od lipca a i tym razem nauczyłam się nowej rzeczy: asertywność pozwala mówić prawdę! Dotarło to do mnie dopiero po tym filmie. Już sama świadomość tego daje mi jeszcze większą pewność siebie. Jeszcze raz dziękuje za możliwość uczenia się z Tobą.
Spójność wewnętrzna jest możliwa do osiągnięciami o różnych nalecialosci i konwenanse spolecznych
nie praw morałów bo to agresywność a nie asertywność
Prawienie moralów to coś co jest w nas zakorzenione. Więc zaczynam walkę z agresja w postaci moralów
dzieki temu filmikowi mogw wyraz swoje uczucia i odmawiac zadan ktorych nie chce robic w pracy lu b domu
dzieki temi filmikowi moga wyrazac jasno to co czuje szczegolnie gry ktos w pracy lub domu prosi mi o cos czego nie mam ochoty zrobic a zgadzalam sie na to przed obejrzeniem materialu 🙂 dziekuje za super rade 🙂
Najważniejsze to być w zgodzie ze sobą.
Prawienie morałow i pouczanie jest zachowaniem agresywnym. Moja lekcja to skupienie sie na nazywaniu swoich uczuc. Z osobami bliskimi rozmawiamy i sawiamy granice „na miekko”.
Prawienie morałow i pouczanie jest zachowaniem agresywnym.
Dopiero teraz dotarło do mnie, że asertywność daje poczucie własnej wartości.
„Ja czuję”->”kiedy Ty”->”oczekuję/proszę”.
Mam problem z asertywnością zawsze robię wszystko dla innych,a siebie stawiam na szarym końcu.Napewno zastosuję trzy kroki budowsnia wypowiedzi asertywnej, które ułatwią mi komunikację w pracy i rodzinie tak aby nikogo nie ranić.
Najważniejsze żeby zawsze mówić jasno czego oczekuję, bez zbędnego tłumaczenia się
Napewno zastosuję trzy kroki budowsnia wypowiedzi asertywnej, które ułatwią mi komunikację w pracy i rodzinie tak aby nikogo nie ranić.
Najważniejsze żeby zawsze mówić jasno czego oczekuję, bez zbędnego tłumaczenia się
Dla mnie ważną lekcją jest: nie praw morałów, bo to jest agresywność a nie asertywność.
Dla mnie ważną lekcją jest: nie praw morałów, bo to jest agresywność a nie asertywność.
Ważna lekcja to mówienie prawdy przez co mamy szacunek do samych siebie.
Najważniejsza lekcja, jaką wyciągnęłam z tego nagrania, to „mam prawo odmówić”, jeśli coś mi nie odpowiada. Nie muszę się tłumaczyć dlaczego powiedziałam nie i mam prawo, by powiedzieć nie. Oczywiście mogę również powiedzieć tak, jeśli rzeczywiście chcę. Mam prawo do wyrażania własnej opinii i to jest bardzo ważne.Dziękuję za tą lekcję.
Nauczyłam się w prosty sposób odmówić. Nie muszę już kłamać. Prawda buduje. Ten schemat zastosuje przy pierwszej lepszej okazji:) jestem przekonana, że w codziennym życiu będę mogła go stosować kilka razy w ciągu dnia.
Mam prawo do swojego zdania i nie muszę się tłumaczyć.
Konkretne kroki w działaniu i przykłady w sposób bardzo jasny i zrozumiały określa znaczenie asertywności. Do wykorzystania w życiu codziennym, bardzo przydatne.
Mam prawo odmówić bez usprawiedliwiania się, tłumaczenia, kręcenia… Świetne opracowanie, obejrzę jeszcze raz.
Ważny dla mnie punkt to asertywna rozmowa z rodzicami i sposób wypowiedzi w tym przypadku
Niby o tym wiedziałam ale dopiero to do mnie dotarło… z uczuciami się nie dyskutuje! Budując komunikat asertywny w sposób przez Ciebie przedstawiony dyskutować możemy tylko o faktach – a takie dyskusje mają największe szanse na to, aby być merytoryczne. Świetny materiał!
Mam prawo mówić nie dbając o siebie.
Kamila, dzięki Tobie wchodzę na ścieżkę rozwoju osobistego, szanowania własnych granic i uczenia się mówienia „Nie” bez przejmowania się tym co pomyślą inni. Bardzo Ci dziękuję!
Dziękuję za cenne rady. Uświadomiłam sobie, że powinnam szczerze i otwarcie mówić na czym mi zależy.
Cóż nadal chcę ćwiczyć asertywne zachowania. Jestem asertywna ale niemal za każdym razem czuję się winna, że dbam o siebie a nie o innych (nawet jeśli ten inny nie jest uczciwy wobec mnie).
Zrozumiałam, że powinnam ćwiczyć asertywne wypowiedzi- stać za sobą nawet wtedy gdy chodzi o mniej ważne sprawy. Wtedy przy tych najważniejszych będę już miała więcej siły aby stanàć za sobą?
Dziękuję
Nie jestem odpowiedzialna za uczucia innych jeżeli nie chce celowo kogoś zranić.
Uświadomiłam sobie, że bardzo potrzebuję ćwiczyć się w asertywności
Mam prawo odmówić prośbom innych osób bez tłumaczenia.
Bardzo ważne video na drodze do asertywności. Mówić prawdę, na poziomie faktów komunikować swoje prawdziwe uczucia, przekonania i oczekiwania.
Asertywny komunikat to umiejętność mówienia wprost w sposób jasny i konkretnie bez zbędnego kręcenia albo tłumaczenia ale też bez intencji ranienia innych
Bardzo podobają mi się wskazòwki, żeby samemu nie pouczać, nie oceniać. Po prostu jeśli czegoś nie chcę, to tak mówić bez tłumaczenia się i kręcenia.
Zrozumiałam, że z Rodzicami tez mogę asertywnie ale delikatniej powiedzieć coś czego oczekuję.
mowienie prawdy daje poczucie wolnosci i podnosi poczucie walsnej wartosci
Stosowanie komunikatów asertywnych ułatwia życie, nie muszę się tłumaczyć ze swoich decyzji.
Do zastosowania dla mnie od dzisiaj: Krótka odpowiedź asertywna …bez pouczania i prawienia morałów ani „głaskania” osoby której się odmawia, bo „być może sprawiłam jej przykrość”. Masz prawo odmówić bez poczucia winy !!!
Do zastosowania od dzisiaj: Krótka odpowiedź asertywna …bez pouczania i prawienia morałów ani „głaskania” osoby której sie odmawia, bo byc może sprawiłam jej przykrość. Masz prawo odmówić bez poczucia winy !!!
Państwa materiał uświadomił mi, że mam prawo do wyznaczania swoich własnych granic, dbania o swój komfort, moje odczucia i wartości. Gdzie bez intencji zranienia, skrzywdzenia drugiego człowieka nie robię niczego złego. Prawda, jasne, czytelne, asertywne komunikaty wyzwalają. Tego się będę trzymać.
Asertywność – dążenie do postawienia znaku równości pomiędzy odczuwalnymi emocjami a umiejętnością ich wyrażania wobec osób trzecich.
Wideo to otworzyło mi oczy na możliwości jakimi dysponuje. Z pozoru zachowania, które do tej pory nazywałam asertywnymi okazały się agresywnymi, które potrafiły jedynie rozpętać burzę. Z niecierpliwością czekam na książkę i wskazówki w niej zawarte. 🙂
Mam prawo! mam prawo odmówić, mam prawo źle się czuć w niektórych sytuacjach, mam prawo o tym powiedzieć, bo najzwyczajniej w świecie taka jestem. Tyle i aż tyle. Nie każdy musi się że mną zgadzać, ale powinien mnie szanować. A ja powinnam! mieć szacunek do samej siebie, a to osiągnę poprzez szczere, jasne komunikaty.
Lekcja jaka otrzymałam to z jednej strony banał ale dla mnie coś co w ostatnich dniach nie daje mi spokoju….
Asertywność to umiejętność mówienia nie ale bez świadomego ranienia drugiej osoby.
Tyle książek o asertywności i pewności siebie się naczytałam, ale nikt nie przedstawił mi tej definicji do końca… Żeby świadomie nie ranić innych. A dzięki Pani, po obejrzeniu nagrania widzę i wierzę że to jest możliwe, lepsze, zdrowsze, fajniejsze… Tu muszę nadrobić zaległości i dziękuję Pani Kamilo za te lekcję…
Uwazam za bardzo pomocne wszystkie przyklady, ktore zostaly przytoczone a w szczegolnosci dobor slownictwa i przyklady uzasadnien.
Dla mnie bycie asertywność to umiejętność wyrażania tego co czuje w jasny i czytelny sposób.
Zrozumiałam, że wyrażając się asertywnie mogę również kogoś zranić ale jeśli nie jest to moja intencją to nie muszę brać za to odpowiedzialności.
Ja też, albo nawet, przedewszystkim – jestem WAZNA. Zawsze mi się wydawało, że dla mnie zarezerwowana jest jedynie funkcja uslugowa.
Jedna lekcja najważniejsza: mam prawo odmówić. Ostatnio się tego uczę ale środowisko nie bardzo chce to zaakceptować . Słyszę ciągle nieprzychylne komentarze na swój temat.
Lekcja dla mnie: przekazywać informacje na bieżąco, dotyczące konkretnej sytuacji i mówić o tym z osobą, której dotyczy. Do tej pory starając się nikogo nie urazić, mówiłam ogólnie na spotkaniu ze wszystkimi pracownikami. Niestety, do siebie brali to najczęściej ci, co do których nie miałam zastrzeżeń a ci, do których było to skierowane, nawet tego nie zauważyli…
Ważna lekcja dla mnie….mam prawo źle się czuć w niekorzystnych dla mnie sytuacjach, mam prawo odmówić, nie muszę się tłumaczyć, nie wszyscy muszą mnie lubić….najwyższy czas zadbać o siebie !
Potwierdziłas ze prawda jest najważniejsza. Gdy przekazujemy prawde z głębi duszy przekazujemy ja spokojnie nawet życzliwie wlasnie ze zrozumieniem drugiej strony stawiając jednocześnie granice. Uczę sie tego. Dziekuje <3
Wazna lekcja dla mnie to taka, ze moge odmowic bez tlumczenia sie i „sciemniania”.
Wazna lekcja dla mnie to taka, ze moge odmowic bez tlumczenia sie. Duzo pracy przede mna jako, ze uleglosc jest moim glownym problemem w komunikacji.
Przypomniałam sobie, o sile jaką dysponuję, jaką także powinien odczuwać każdy, że mam pełne prawo, w imię obrony swojej przestrzeni pt. Ja – korzystać z asertywnych komunikatów, koniecznie względem osób, które usilnie próbują agresywnym zachowaniem stłamsić Nasz szacunek względem siebie. Nabrałam odwagi i uwierzyłam, że potrafię podejmować tego typu wyzwania w komunikacji interpersonalnej w sposób skuteczny, ponieważ znam odpowiedz na pytanie – jak? Poczułam wewnętrzną siłę do stawiania granic, gdy sytuacja tego wymaga. Osobiście moim zdaniem, komunikuję się w sposób asertywny, tzn. spoglądam na świat w ujęciu całościowym, kompleksowo, to mi pomaga, moja intencja względem drugiej Strony ma zawsze charakter przyjazny, bez oceniania, potrafię na to zwracać uwagę, wręcz jestem zafascynowana odpowiednim doborem słów, by ten sam komunikat brzmiał należycie, dość łatwo potrafię dobierać stosowne słowa, umiem rozpoznać różnice. I fakt, uczymy się cały czas, Ja też i jak najbardziej potrzebuję przeczytać książkę Kobieta Asertywna, bez względu na to jak dobrze sobie mogę radzić, nigdy nie należy porzucać dokształcania, zdobywania wiedzy, natomiast faktycznie to z pewnością jeden z moich predyspozycji/talentów, ale pomimo tego że w grupie rozpoznaję całokształt i złożoność w zachowaniu poszczególnych osób w danej sytuacji, nie zawsze potrafię podjąć wyzwanie ( a czuję wewnętrzną potrzebę okiełznania tego, bo wiem że mam to w naturze, z łatwością przychodzi mi wnikliwa obserwacja, dostrzeganie, nazwę: tego co „pomiędzy” i tego co nie zostało powiedziane, jakbym z natury czuła że skoro jest szansa, by rozpędzić złe chmury, a Ja mam tą pokojową broń w ręce, to wystarczy że użyję jej odpowiednio, a Ja przecież potrafię jej używać, to zapanuje rozejm w konfliktowej sytuacji bez nierozwiązanych wewnętrznych frustracji, więc dlaczego miałabym nie pomóc, ale… ), by zaprowadzić grupę na odpowiednie tory, nie dlatego że nie rozumiem co się wydarzyło/ dzieje, no i miotam się, podejmując czasem komunikat asertywny pewnie bez wiary w siebie, że dokonam zamierzonego, przez co łatwo zgubić ”siłę” w komunikacji. Odnalazłam ją. Oto moja lekcja – wiara w siebie, że potrafię, zaufanie do siebie, że mogę i dam radę, bo… to moje wartości, bo asertywność to moja dewiza, bo… wiem – jak! Dziękuję Pani Kamilo, tworzy Pani to co bezcenne, Pani działalność biznesowa rowinskabusinesscoaching.com to wspaniałe dobro, które zasługuje na sukces i eter w świat!
JA czuję –> Kiedy Ty —> Oczekuję —> najważniejsze, a teraz tylko trenować 🙂
Moja lekcja z nagrania: każdy ma prawo do swojego postrzegania sytuacji tak jak i ja mam prawo do swojego. Warto jest mówić o uczuciach związanych z różnicami zdania oraz szukać kompromisu, na który zgodzą się obie strony.
Dziękuje za lekcje szczególnie z pożyczaniem pieniędzy. Właśnie zaczęłam czytać książkę Kobieta asertywna. Wszystkim polecam!
Moja lekcja: mam prawo odmawiać nie tłumacząc się. Niebywałe dla mnie odkrycie.
Miałam bardzo kłopotliwa sytuacje, kiedy koleżanka poprosiła mnie o pożyczenie pieniędzy, wiedząc że je posiadam, szkoda, ze wcześniej nie znałam tego materiału, bo w prosty sposób wybrnęłabym z sytuacji, a ja pożyczając z góry wiedziałam, że nie ma zamiaru oddać. Niestety nie potrafiłam sobie poradzić z odmową.
Widzę, że asertywność to inteligentne ułożenie życia tak by pasowało nam.a nie innym!
Odmawianie nie musi być agresywne i nie muszę się tłumaczyć, dlaczego się na coś nie zgadzam. Uświadomiłam sobie, że często zapominam o wyrażaniu swoich uczuć, ale teraz postaram się o tym pamiętać:)
Dziękuję za tą b.b.b. potrzebną książkę ♥️ JA CZUJĘ -KIEDY TY-OCZEKUJĘ !
Do tej pory komunikaty te były u mnie albo pomijane albo kolejność totalnie zaburzona i chaotyczna. Wierzę, że małymi krokami prawidłowe komunikowanie się – asertywne komunikowanie się stanie się dla mnie przyjemnością, radością, konkretną wiedzą w budowaniu i pielęgnowaniu zdrowych relacji !
Zmiany warto zaczynać od siebie !
Dziękuję za nagranie.Trudno mi być asertywną, znacznie łatwiej być agresywną. Dla mnie ważną lekcją jest bycie ze sobą w zgodzie i to, że prawda może być pomocna w byciu asertywną.
Zawsze podziwiałam odważne i asertywne osoby… Pora, by dopracować u siebie te cenne i ułatwiające życie umiejętności… Będę pamiętać o takiej konstrukcji wypowiedzi, by najpierw odwołać się do swoich uczuć, konkretnego zachowania, sytuacji, by przejść w końcu do wyrażenia swoich oczekiwań. I wszystko konkretnie. Wydaje się proste ale wiem, że będzie wymagało wyćwiczenia.
Asertywność pomaga uświadomić sobie co przeżywym i co czuję. Nazwanie uczucia oraz powiadomienie rozmówcy o oczekiwanych jest pewnego rodzaju otwarciem siebie na drugą osobę a jednocześnie jasnym komunikatem w relacji.
Aby nie bać się wyrażać wprost swoich uczuć i oczekiwań. Nie trzeba kluczyć wokół sprawy, tylko po prostu powiedzieć ” JA CZUJĘ… kiedy Ty… i OCZEKUJĘ/BARDZO PROSZĘ, abyś … „- te trzy proste wyrażenia otworzyły mi właśnie oczy.
Od dluzszego czasu poszukiwalam sposobu „dobrej komunikacji”, szczegolnie w rodzinie. Umocniłam się w przekonaniu, że nalezy wyrazac swoje uczucia i warto wdrazac w zycie asertywnosc aby polepszyć swoje i innych samopoczucie w kontaktach osobistych.
Dziękuję Pani za to wideo. Uświadomiło mi ono jak wiele pracy jest przede mną. Bałam mówić się prawdę z różnych przyczyn….dzis póki co, teoretyczmie wiem jak ją powiedzieć. Pozdrawiam serdecznie
Na moim stanowisku menagera od początku pracy rozwijam się razem z Tobą Kamila, aby być dobrym pracownikiem i wspopracownikiem.
Komunikaty asertywne w pracy, bardzo ułatwiają zadanie, jednak cały czas trzeba nad tym pracować.
Na pewno ważną lekcją dla mnie jest stawianie granic i trzymanie się nich .
Ważne jest to, aby pewnie wypowiadać swoje zdanie, bez obawy jak zareaguje dana osoba.
Aby rafnie wyrazić swoje stanowisko, być asertywnym , potrzeba ćwiczeń i zmienić sposób myślenia
Dziękuję za to nagranie! Dotarło do mnie jak często zachowywałam sie uległe, czy to względem rodziców czy osób przychodzących do mnie po pieniądze. W tej drugiej sytuacji dochodziło do tego, że zaczynałam ich unikać na koniec miesiąca bo każde spotkanie obarczone było ryzykiem pytania czy nie mogłabym pożyczyć kolejnych 50zl… teraz podjęłam decyzje ze wchodzę na ścieżkę asertywności i już nie moge doczekać się pierwszych sytuacji aby zachować się w zgodzie z własnymi uczuciami i emocjami, dać sobie więcej przestrzeni, jednocześnie bez pragnienia zranienia drugiej osoby. Już sama myśl daje podnosi moja pewność siebie.
Lekcja wypływająca z wideo dla mnie to zdanie Ja mam prawo i Inna osoba też ma prawo ……
Najważniejsza lekcja to, że nie muszę wymyślać argumentów, zwyczajnie sciemniac, dlaczego nie chce czegoś zrobić. Wystarczy jedni lub dwa konkretne zdania, no i już bez oceny, to bardzo ważne, by nie krytykować bo to zaproszenie do awantury:)
Stawiam pierwsze nieśmiałe kroki mam nadzieje się rozpędzić i dobiec do celu
Uświadomiłam sobie, że moja asertywność do tej pory była agresją, a to nie tędy droga.
Dziękuję bardzo za wideo. To co najbardziej zapamiętałam: trenowanie asertywności pozwala na mówienie prawdy bez poczucia winy.
Kiedyś myślałam, że być asertywnym oznacza po prostu umiejętnie mówić „nie”…, a tu się okazuje , że to także umiejętne wypowiadanie swoich uczuć na głos…
Te drobne kłamstewka… no właśnie, są one najłatwiejszą formą odmowy, takim fałszywym usprawiedliwieniem, z którym czuję się źle. Gdy odmawiam mówię wprost dlaczego to robię, ale moja szczerość jest źle odbierana. W tym wideo dostałam potwierdzenie, żw ta szczerość to jednak jest pozywyna i dobra dla mnie 🙂
Nauka bycia asertywnym pomogła mi w sytuacjach dla mnie mocno stresujących. E-book „Kobieta asertywna” przeczytałam w weekend. Przykłady działają najlepiej na wyobraźnie, a robienie notatek utrwala wiedzę. Zauważyłam w jaki sposób komunikowałam się z otoczeniem i teraz wiem nad czym powinnam popracować, a gdzie zachowuje się w pełni asertywnie.
Przede wszystkim dziękuje Pani za to video. Doceniam starania i intencję. Jako młoda dziewczyna jeszcze w szkole średniej byłam na kursie asertywności. W ciągu lat jednak zamazalo się w pamięci co mi przekazano. Bardzo się cieszę, że dzięki temu video, konferencji online o asertywności oraz książce Kobieta Asertywna mogłam sobie przypomnieć i ponownie przyswoić zasady ,ktore stosuje sie w asertywności. Asertywność napewno pomoże mi lepiej zarządzać swym życiem, być mniej uległą co bardzo , ale to bardzo jest wykorzystywane w mojej rodzinie. Zawsze jest tak , ze nikt nie moze czegos zrobić , gdyz jest przekonany ze ja napewno znajde na to czas. Miałam duży problem z odmawianiem z obawy,ze ktos się zdenerwuje lub obrazi. Jednakze od pewnego czasu uczę się tego, a teraz bedzie mi szło to o wiele sprawniej. Książka bardzo pomocna:) Asertywnosc to cecha, która warto w sobie wypracować, aby polepszyć swoje i innych samopoczucie w kontaktach osobistych.
Asertywność nie może przerodzić się w arogancję☺ważny jest sposób wypowiedzi
Najważniejsza lekcja, którą wyciągnęłam, jest to, że warto mówić o swoich uczuciach w prost bez względu na wszystko. Oczywiście w formie asertywnej, bez intencji ranienia innych. Ułatwia to komunikację i nie ma bezsensownych kłutni
Dla mnie ważne było to, że asertywność to nie znaczy umiejętność mówienia „nie”. Definicja jest o wiele szersza
Uświadomiłam sobie, że odmawiając nie muszę się tłumaczyć.
Również wyznaję zasadę, żeby mówić prawdę. Uważam, że jest to ważny element bycia asertywnym.
Stosowanie komunikatu asertywnego ułatwia komunikację, bez zastanawiania się : „jak to powiedzieć” i przymusu tłumaczenia się.
Dla mnie ważne było to, że asertywność buduje pewność siebie i fakt, że ktoś może poczuć się zraniony, pomimo, że nie miałam takiej intencji, ale ja powinnam być w zgodzie ze sobą
Umocniłam się w przekonaniu, że warto w przemyślany sposób bronić swoich wartości i być w zgodzie ze sobą.
Video pomoglo mi otworzyć oczy na moje zachowanie wiem juz ze nie powinnlnam prawic moralów
Uświadomiłam sobie że warto przekazać grzecznie ale stanowczo swój punkt widzenia z poszanowaniem siebie i adwersarza. Muszę przepracować trzy kroki budowania wypowiedzi asertywnej. Z uwagi na moją wrażliwość jak również emocjonalność może to potrwać nieco….dłużej. Dziękuję za cenne wskazówki , postaram się o nich pamiętać i świadomie je stosować.
Wypowiedź asertywna powinna być uczciwa, z poszanowaniem praw drugiej strony ale i z szacunkiem do siebie samego.
Będąc asertywną żoną w końcu mogę przestać czekać, aż się chłop domyśli 😀
Najważniejsza lekcja: mówić jasno, czego oczekuję, bez „owijania w bawełnę” i mętnych tłumaczeń. Krótki komunikat 🙂
Mam prawo do wyrażania swoich uczuć do mówienia prawdy, co daje mi poczucie wolności, niezależenie od tego czy to będzie akceptowane przez otoczenie – prawo do mam dopóki nie ranię innych osób.
Komunikat, żeby nie był odebrany jako agresywny, musi dotyczyć jednej konkretnej sprawy (zachowania, sytuacji), a nie „całokształtu” relacji z daną osobą. To mój najczęstszy błąd i przyczyna, że z mojej wypowiedzi, która miał być asertywna wynika sprzeczka…
Wypowiedziany komunikat może zabrzmieć agresywnie jeśli nie skonstruujemy go w odpowiedni wsposób! Jestem pod wrażeniem w jak prosty sposób można to zrobić 🙂
czasem trzeba poruszać trudne tematy czy powiedzieć nie z szacunku do siebie.
Przypomniałam sobie jak ważne jest wyrażanie swoich uczyć i fakt że mam do tego prawo. Nawet jeśli to się drugiej osobie nie zawsze podoba.
Łatwość wyrażania swoich potrzeb i ustawiania granic bez tłumaczenia sie i „owijania w bawełnę”.
Odmawianie krótko i konkretnie, bez strumienia wywodów – to umiejętność, której muszę się nauczyć.
Zrozumiałam, że Pewność siebie, to nie to samo, co asertywność 🙂
uswiadomiłam sobie, ze nie muszę sie tłumaczyć, po prostu 🙂