
Jak być bardziej ASERTYWNĄ osobą? Czy wiesz, że tym, którzy mają niski poziom asertywności żyje się dużo ciężej? Asertywność to fundament, który pozwoli Ci żyć w zgodzie z własnymi wartościami. Jak tego dokonać? Czym się kierować na co dzień?
Zobacz przygotowany przeze mnie materiał, który pomoże Ci odpowiedzieć na powyższe pytania.
Czy zdarza Ci się tak, że:
-
Godzisz się na coś, choć tak naprawdę nie chcesz tego robić?
-
Zostajesz po godzinach w pracy, mimo że w planach było coś innego na wieczór?
-
Ustępujesz innym w niekomfortowych sytuacjach, a potem się na siebie za to złościsz?
Poniższy materiał nagrałam dla osób, które chcą nauczyć się odpowiednio komunikować z innymi, budować swoją pewność siebie, żyć w zgodzie z własnymi wartościami, wyznaczać swoje granice i oczekiwać, że inni będą ich przestrzegać.
Z tego nagrania dowiesz się:
-
Jak budować komunikat asertywny.
-
Jak mówić o swoich potrzebach bez ranienia innych.
-
Jak asertywnie zachować się w różnych życiowych sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i prywatnych.
Asertywność to niezwykle ważna umiejętność, która umożliwi Ci lepszą komunikację z innymi ludźmi, zwiększy pewność siebie, a także da Ci radość z życia, które zaczniesz wieść według własnych oczekiwań – a nie oczekiwań innych osób. Zbudowanie postawy asertywnej sprawi, że Twoje relacje w życiu zawodowym i prywatnym zyskają nową jakość.
Obejrzyj to wideo, jeśli zależy Ci na wartościowych relacjach z innymi ludźmi, przy jednoczesnym życiu w zgodzie z samą sobą.
Na koniec mam dla Ciebie niespodziankę – bonusowe nagrania ze scenkami!
Mam dla Ciebie prezent! Chcesz otrzymać dodatkowe, bonusowe wideo, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówiłam przed chwilą w nagraniu? Uwierz mi, że dzięki tej kompetencji poprawisz jakość swoich relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ucz się na przykładach z życia wziętych!
Jak otrzymać bonusowe nagranie?
-
wyciągnij 2 ważne lekcje z powyższego wideo;
-
napisz je w komentarzu tutaj na blogu (poniżej);
-
podaj swój adres e-mail – sprawdź czy nie ma w nim literówek!
-
otrzymasz ode mnie e-mail z dostępem do nagrania – sprawdź swoją skrzynkę, zobacz także do folderu ze spamem lub ofertami.
Bardzo zaciekawił mnie przykład jak rozmawiać z dziadkami w sposób asertywny dotyczący opieki nad dziećmi.
Bardzo interesujące.
jak chcesz być asertywnym to powiedz to krótko wg schematu bez tłumaczenia się – nad tym musze popracować
Jeżeli jesteśmy Asertywni możemy wyrazić nasze potrzeby i zdanie a jednak nie obrazić drugiej osoby.
Dzięki Tobie zobaczyłam, że budowanie zdania asertywnego jest proste jak 1, 2, 3.
Nie wyrażaj opinii tylko mów co czujesz. Emocji nie można zakwestionować.
Jestem Asertywna – jestem Dobra dla Siebie
Szanuję siebie. Stawiam granice i nie obawiam się mówić o tym, co czuję. Inni mają prawo prosić ja mam prawo odmówić
Szeroko pojęte odmawianie innym jest prawem każdego z nas i nie świadczy o byciu „złym człowiekiem” – dotychczas, obawiając się etykietowania, zazwyczaj ulegałam prośbom innych albo po postąpieniu zgodnie ze swoimi wartościami odczuwałam silny stres i wyrzuty sumienia. Dzięki Kamila za tą lekcję, zrzuciłaś ciężki kamień z mojego serca.
Informując o moich odczuciach mogę wpłynąć na zmianę zachowania drugiej osoby. Nie wiedziałam, że można przedstawiać swoje zdanie w ten sposób.
Asertywność- umiejętność wyrażania swoich uczuć, budowanie pewności siebie i szacunku ?
Asertywność to zaleta, wyrażanie swoich uczuć, zdania, jednocześnie szanując i nie zgadzajsc się ze zdaniem rozmówcy.
Bycie asertywnym pomaga w mówieniu prawdy a także w kominikacji z drugim człowiekiem bez gniewu i pouczania
Wykazując się asertywnością zyskujemy szacunek innych
Najważniejsze, aby ze spokojem, bez nerwów zastanowić się co się czuje – mam z tym ogromny problem. Nawet jak wiem (po wielu materiałach, które przerobiłam, łącznie z książką Kamili Rowińskiej „Kobieta asertywna”) często brakuje mi odwagi, żeby wyrazić swoje uczucia. Jednak cały czas nad tym pracuję i mam nadzieję, że kiedyś wreszcie się odblokuję, bo jestem zwolenniczką prawdy a przekornie często sama siebie oszukuję.
Warto być człowiekiem asertywnym, pomaga to w rozwiązywaniu wielu problemów, wielu kwestii które nas nurtują, bo nie wiy jak przekazać, np odmowę, drugiej osobie, bez ranienia jej
Bycie asertywnym pomaga w unikaniu konfliktów, buduje nas od środka, wzmacnia naszą pewność siebie. Każdy z nas jest wolnym człowiekiem, mamy prawo wyrażać swoje opinie i obawy, równocześnie musimy szanować poglądy innych. Wspólnie możemy wypracować kompromisy.
Dziękuję za tą lekcję asertywności, bardzo objaśniłą co tak naprawdę to pojęcie znaczy, gdyż jeszcze do niedawna kojarzyło mi się z czymś innym…
Przykłądy podane w video sąbardzo jasne i klarowne i wiem że już teraz będę świadomie mogłą dziaać asertywnie w swoim życiu:) Dziękuję
Warto byc asertywnym, pomaga to poczuc sie wolnym, silnym, powoduje iz inni nas szanuja!
Asertywność pomaga mówić prawdę przez co umacnia nasza wewnętrzna siłę, czujemy szacunek do siebie.
Ważna lekcja- asertywność pozwala na mówienie prawdy w tym,co czuję i czego oczekuję. Pozwala na budowanie pewności siebie.
Asertywność- wyrażanie swoich uczuć bez ingerencji ranienia innych. Ważna lekcja dla mnie.
Wprowadzam 3 kroki asertywności w życie. Moje uczucia, powód i adresat moich obaw i najważniejsze co oczekuje.
Dziekuje za forme miekka dla rodziny a troche inna dla pracownika
Z tej lekcji wyciąglam bardzo dużo, ale ogromnym zaskoczeniem dla mnie było to iż „trzeba mówić prawdę” że to pomaga i że człowiek czuje się wtedy lekki. Zawsze wychodziłam z założenia że lepiej kłamać, kombinować niż mówić prawdę, teraz rozumiem jaki miałam ukierunkowany błędny wzorzec w takim o to postępowaniu, nagranie cudowne pełne motywacji, dziękuję
Świetna lekcja. Najważniejsze jest wiedzieć że w każdej rozmowie mam też swoje prawa i nie muszę mieć poczucia winy jeśli nie chcę czegoś zrobić
Super materiał. Postrzegałam asertywność jako odmawianie, a tu niespodzianka – dbanie o siebie. Bardzo dziękuję.
2!lekcje dla mnie…
1. Nie bać się odmawiać i nie mieć z tym poczucia winy, bo mam prawo odmówić, kiedy z czymś czuje się niekomfortowe
2. Ten schemat „podstawienia do wzoru” i mówienia przez pryzmat JA powoduje, że nie mam poczucia winy, że kogoś ranie.
Super lekcje Kamila, dziękuje.
Ten schemat budowania komunikatu asertywnego jest niezwykle pomocny i łatwy do zapamiętania. W jasny sposób określamy nasze uczucia i oczekiwania z czym bardzo często mamy problem. Na pewno będę ćwiczyła tę umiejętność. Dziękuję.
Najbardziej dotknęło mnie, żeby nie pouczać i nie wychowywać innych, bo to oznacza przekroczenie granic i naszych kompetencji, a więc jest w jakiś sposób postawą agresywną. Nawet jeśli np. wspomożemy kogoś finansowo, bo jest akurat w tarapatach, a kwota jest nieduża, często pojawia się w sposób naturalny – z serca, potrzeba doradzenia komuś, co może jeszcze zrobić, jednak jeśli ta osoba o to wyraźnie nie prosiła, jest to postawa naruszająca w jakiś sposób jej wolność i może się poczuć urażona.
„Czuję się zakłopotana” i „Czuję się zażenowana” na stałe wprowadzam do mojego słownika 🙂
„Czuję się zakłopotana” i „Czuję się zażenowana” na stałe wproadzam do swojego słownika 🙂 Do tej pory ciężko mi było nazwać to uczucie.
Kamilo,
super lekcja – dziękuję.
Nauczyłam się jak konstruować asertywne komunikaty. Zawsze było to dla mnie trudne. Czeka mnie duużo pracy, ale wiem już o co chodzi 😉
Pozdrawiam
Tego potrzebowałam!Dwie lekcje jakie wyciągnęłam to: Nie bać się mówić o swoich uczuciach i przestać prawic morały innym.
To video pokazało mi jak w prosty sposób odmówić jednocześnie nie narażając się na niepotrzebne potyczki słowne i przepychanki.
Krótko, prosto i na temat- tak jak lubię.
Poproszę o więcej
Asertywnosc to wazny element rozmowy, ktory pomaga komunikować sie w kulturalny sposob i chroni w jakims sensie przez ttmi negatywnymi emocjami
Pierwsza rzecz, która mi utkwiła w pamięci, to nie tłumaczyć się ze swoich decyzji (np. przy odmowie pożyczki), ostatnio sama popełniłam ten błąd. Druga to nie porównywanie swojego postępowania do postępowania innych, czyli tzw. prawienie morałów.
Z uwagi na to, że też jestem inżynierem, dziękuję za algorytm, który w sposób zwięzły i merytoryczny określił mi ścieżkę dostępu do asertywności.
Moja lekcja to wsłuchać się w swoje uczucia i je szczerze zakomunikować.
Zawsze uważałam, że trzeba się tłumaczyć. Z tego wynikały niepotrzebne dyskusje. Ważne jest dla mnie to, że powinnam się powstrzymać przy rozmowie do oczekiwań i żeby nie wbijać szpili.
Zawsze uważałam, że trzeba się tłumaczyć. Z tego wynikały nie potrzebne dyskusje. Ważne jest dla mnie to, że powinnam się powstrzymać przy rozmowie do oczekiwań i żeby nie wbijać szpili.
Pierwsza lekcja którą wyciagnelam:Asertywnosc daje wolność siebie samego. Uwalnia od tlamszenia negatywnych uczyć i pozwala na wyrażenie ich.
Po drugie: Jeśli komuś odmawiam, to nie znaczy, że go ranie jeśli moja intencją było moje dobro. Za bardzo skupiam się na ocenie innych niż na swojej, to smutne.
Asertywność – umiejetność wyrażania , nazywania po imieniu swoich uczuć , tego co naprawdę czujesz .
Mówić prawdę. Zawsze.
Asertywność uwalnia od poczucia winy
Asertywność poprawia relacje, zarówno w pracy jak i w domu
Cenna lekcja jak sobie radzić w sytuacjach niewygodnych, gdzie chcemy odmówić ale nie wiemy jak to zrobić nie raniąc uczuć drugiej osoby oraz w sytuacjach np konfliktowych, gdzie ważny jest przekaz aby druga osoba nas lepiej zrozumiała.
Szacunek przede wszystkim
Asertywność szybko i przejrzyście pozwala na ocenę sytuacji i podejmowanie właściwych decyzji.
Nie pouczaj, nie praw moralow – to jest zachowanie agresywne
Asertywność to bycie uczciwym wobec siebie i swoich wartości. Mówienie prawdy co nas boli daje poczucie własnej wartości i wolności.
Asertywność to nie agresja a bycie uczciwym wobec siebie i swoich wartości. Mówienie prawdy co nas boli daje poczucie własnej wartości i wolności.
Najważniejsze dla mnie w tym filmie było uświadomienie, że możemy być asertywni i to jest korzystne nie tylko dla nas samych, ale ma odzwierciedlenie dla innych.
Super lekcja. Prosty schemat, który pomaga budować asertywne wypowiedzi.
Bardzo podoba mi sie ten temat, pomimo sporych doświadczeń życiowych jest to cos czego warto zawsze sie douczyć. Dzięki!
Asertywna komunikacja ułatwia funkcjonowanie w codzienności, ale przede sprzyja życiu w zgodzie z samym sobą. Uważam, że warto ćwiczyć prowadzenie rozmowy w oparciu o schemat: ja czuję – kiedy Ty – oczekuję.
Moja lekcja.
Asertywność bardzo pomocna w codziennym życiu ,warto pracować nad tym aby umieć odmówić , bez zranienia drugiej osoby. Ja miałam taka sytuacje prośba o pożyczenie pieniędzy ,której nie spodziewałam się . Właśnie krótko i konkretnie nie pożyczam pieniędzy .Temat ucięty od razu w zarodku i wiem ze ta osoba już z taka prośba do mnie nie wróci . Ustalenie zasad z zachowaniem szacunku do drugiej osoby ,zachowują przy tym swoje zdanie .
Treść bardzo przydatna. Forma dla mnie również super. Moje najważniejsze lekcje to,
1. należy wsłuchać się w swoje uczucia i odpowiednio je nazwać.
2. Dodatkowo sama często prawię morały, teraz wiem, że to były zachowania agresywne i zbędne.
3. Mówienie prawdy ma tak ogromną oczyszczającą moc. Od dziś pracuję nad prawdą.
Dziękuję i czekam na więcej.
Pani Kamila bardzo fajnie ujela, ze asertywnosc to jest takze nieranienie drugiej osoby wyrazaniem swoich potrzeb. Mysle, ze zbytnia bezposredniosc i narzucanie swoich wizji bardzo rani ludzi. Chcemy, zeby robil tak jak chce my.
Pracowałam kiedyś w sekretariacie, teraz pracuję w księgowości. Młoda dziewczyna, która przyszła do pracy w sekretariacie robi nieprzyjemną atmosferę rozpowszechniając informację, że tylko w sekretariacie jest dużo pracy, że nawet nie ma czasu herbaty wypić. Natomiast w księgowości, to nic się nie robi. To skutkuje tym, że pozostali pracownicy nie traktują naszej pracy poważnie (w tym dyrektor). Szykuję się do asertywnego powiedzenie jej prawdy – bo pracowałam i tam i tu i sądzę, że jest wręcz odwrotnie ale z grzeczności nie potrafię.
Przede wszystkim materiał wideo uświadomił mi, że wielokrotnie wykazuje postawę agresywną, ma skłonność do prawienia morałów, teraz wiem że mogę w sposób konkretny wyrazić swoje uczucia, bez agresji, bez ranienia drugiej strony i z pewnością z lepszym efektem. Zaczynam od dzisiaj!
moja lekcja jest taka że dana osoba w firmie nie musi mnie lubić i poważać a ja nie muszę z nią pracować nawet jeżeli jest dobrym pracownikiem
Ciężka do wypracowania ale przydatna umiejętność.
Trzeba być asertywnym
Dla poszanowania własnych wartości warto być asertywnym.
Moja lekcja: nie udzielaj konsultacji bez zlecenia i nie musisz się tłumaczyć jak czegoś nie chcesz zrobić
Asertywnosc pomaga zyc, mowienie prawdy uwalnia od jakichkolwiek spakulacji.
Doskonała lekcja. Pięknie za nią dziękuję! Prosty wzór, a efekt oszałamiający.
Asertywność jest podstawą budowania granic i pomaga mówić prawdę 🙂
Bez intencji ramienia drugiej strony ….
NajważnieJszy wniosek z tej lekcji to taki, że asertywność to nie cecha wrodzona, tylko można jej się uczyć i nauczyć. To bardzo ważne odkrycie dla mnie.
Moja lekcja to to aby nie pouczać, muszę się tego jeszcze nauczyć.
Dziękuję
Trudna to umiejętność….trzeba ćwiczyć 😉
Miej szacunek do siebie
Ważne stwierdzenie że
Każdy ma prawo do swojego zdania
Kamilo! dziękuje za podpowiedz i schemat komunikacji asertywnej 🙂 od dziś nosze go w portfelu i uczę się wyrażać uczucia w stosunku do innych 🙂
Najważniejsza lekcja to fakt, że ja jestem w porządku i Ty jesteś w porządku. Każdy z nas ma prawo do własnego zdania, szczerość jest budująca!
Dziękuje Kamila ! Bardzo pomogły mi wskazówki dotyczące tego jak rozmawiać z współpracownikiem oraz z członkami rodziny. To chyba sprawiało mi najwiecej kłopotu.
Mówić prosto i pięknie bez ranienia innych, ale pamiętać o swoich uczuciach i przekonaniach
Moje uczucia są równie ważne, jak innych. Asertywność oznacza, że jesteśmy równi.
Mówienie o swoich uczuciach jest ważne.
Mówienie o swoich uczuciach nie jest niczym złym.
Każdy ma prawo do swojego zdania. Niestety w emocjach czasem nie potrafimy „trudnych informacji” dobrze wyrażać. Dlatego ważne jest, by wiedzieć jak to robić asertywnie -czyli nie raniąc innych.
Dowiedziałam się jak budować asertywne komunikaty i że są one skuteczniejsza metoda porozumiewania się z innymi. Są konkretne, zawierają w sobie to co ważne i daza do określonego celu. Ze można wyrażać swoje emocje jednocześnie nie będąc emocjonalnym. Komunikaty są 'czyste’ gdyz nie zawierają w sobie ataku na innych ani zbędnych zaostrzających konflikt szczegółów.
można odmówić pięknie, z gracją i bez kwasu
mam prawo odmówić robiąc to pięknie i z gracją
Zamist kłamać, że nie pożyczępienięzy bo miałam dużę wydatki itp. powiem co czuję i dlatego nie pożyczę kasy.
Dowiedziałam się jak zwrócić komuś uwagę, gdy coś mi się nie podoba bez wdawania się w niepotrzebne dyskusje.
Asertwyność pozwala mówić prawdę.
A prawda buduje człowieka wewnętrznie.
Bycie asertywnym jest wzmacniające ponieważ pozwala wyrażać moje prawdziwe uczucia bez intencji ranienia innych. Komunikując się w sposób asertywny buduję moje poczucie pewności siebie oraz szacunek do siebie.
ważna lekcja – umiejętność odmawiania – dobór odpowiednich słow.
Najważniejsza rzecz, którą sobie uświadomiłam, jest dość banalna, a mianowicie, że mam prawo powiedzieć NIE:)
Częściej będę mówić co czuję 🙂
Dla mnie bardzo trudne jest wyjaśnienie powiedzenie, opisanie co czuję. Tak naprawdę to ludzie bardzo rzadko mówią , opisują co naprawdę czują, co ich irytuje, z czego jesteśmy zadowoleni.
Asertywność to jedna z kluczowych kompetencji komunikacyjnych pozwalająca budować relacje oparte na prawdzie i uczciwości.
kluczowe – bez intencji ranienia innych ludzi, bez agresji i wywyższania się . Przy okazji uczę się przyjmować cudze asertywne odpowiedzi do mnie.
Asertywność to umiejętność wyrażania swoich uczuć, emocji bez intencji ramienia innych. Ważny schemat to : ja czuję- kiedy Ty – oczekuję.
Największym moim problemem jest kiedy przyjaciółka przychodzi pożyczyć pieniądze, ja pomimo że nie chce jej pożyczać nigdy nie wiedziałam jak skonstruować komunikat tak aby się nie obraziła. To dla mnie cenna lekcja! Dziękuję! -> czuje sie zaklopotana kiedy chcesz ode mnie pozyczyc pieniądze, liczę że znajdziesz inny sposób na znalezienie pieniędzy. Do zapamiętania ?
Co czuję, precyzyjnie co mi nie odpowiada, nie grilluję i czego oczekuję. Wszystko trudne. Najbardziej nie grillowanie a precyzyjne powiedzenie co jest nie tak
Zawsze myślałam że nie mogę odmówić kiedy ktoś prosi mnie o pieniądze a teraz już wiem, choć to może zabrzmieć głupio, że nie muszę tego wcale robić.
Jako nauczycielka często spotykałam się z ignorowaniem mojego zdania przez uczniów i współpracowników. Od kiedy stosuję aserytwne przekazywanie komunikatów odnoszę wrażenie, że jestem bardziej szanowana.
jest bardzo cienka granica między asertywnym wyrażeniem a nieasertywnym, jeśli się tego nie umie i nie widzi łatwo ja przekroczyć
Asertywne zachowanie pozwala odmówić w sposób nienaruszający naszych wartości , pozwala wyrazić uczucia przywołując konkretne zachowanie
Świat z całą pewnością się nie zawali, gdy odmówisz zrobienia czegoś, co wewnętrznie Cię denerwuje – wręcz przeciwnie – z całą pewnością poczujesz się dużo lepiej
Asertywność pozwala Ci mówić prawdę
Asertywnosc to technika komunikacji, ktora pozwala na komunikowanie sie bez gniewu, zachowujac przy tym swoje zadanie i jednoczesnie szanujac rozmowce
Asertywne zachowywanie się przynosi wiele korzyści ?
Nie pouczać.