Jak asertywność wpływa na pewność siebie i skuteczność? Kamila Rowińska [tekst + wideo]
Jak asertywność wpływa na pewność siebie i skuteczność? Kamila Rowińska [tekst + wideo]
2096
Jak asertywność wpływa na pewność siebie i skuteczność? Zgodzisz się ze mną, że pewność siebie jest kluczową cechą, którą widać u osób, które osiągnęły sukces? Ja dzisiaj mogę powiedzieć, że czuję pewność siebie. Ale…
…nie zawsze tak było.
Kilkanaście lat temu pracowałam w firmie kosmetycznej. Budowałam tam wielki zespół sprzedażowy 3 500 osób, składający się głównie z kobiet. Z każdym rokiem odnosiłam coraz to większe sukcesy. Kilka sytuacji biznesowych pokazało mi jednak, że mam tendencję do tego, aby zapominać o sobie i swoich potrzebach. Chcąc pomagać innym ludziom, zaczęłam ich wyręczać z zadań i obowiązków, z których nie powinnam.
Jak się domyślasz – rosła moja frustracja.
Zaczęłam zastanawiać się, gdzie kończą się potrzeby innych ludzi, a gdzie zaczynają moje. Zbyt długo tolerowałam pewne sytuacje, może i małe, jednak zdecydowanie takie, które mi nie odpowiadały. Gdy moja cierpliwość się kończyła, stawałam się bardzo nieprzyjemna. Czasami czułam się
oszukiwana, wykorzystywana, wkręcona
w sytuację, która mi nie odpowiada.
To, co jeszcze zaobserwowałam w moim kobiecym zespole to np. fochy, nieczyste relacje, niedopowiedzenia, krytykę czy też aluzje.
Postanowiłam to zmienić. Podjęłam jedną z najlepszych decyzji w moim życiu i zdecydowałam się na naukę! Nie chciałam więcej pochopnie spełniać próśb innych, a potem żałować i jeszcze złościć się na te osoby, że mnie o coś prosiły… Nie chciałam też zastanawiać się co wolno, jak trzeba się zachować, jak wypada, co można itp. Chciałam żyć w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami!
Chcesz tego samego? Chcesz, aby pewność siebie towarzyszyła Ci na co dzień?
Pewność siebie, skuteczność, życie w zgodzie ze sobą to wszystko skupia się w jednym słowie – A S E R T Y W N O Ś Ć.
To jest fundament. Jeżeli nie będziesz mieć porządnych podstaw, to wiele technik przydatnych w relacjach, związkach lub biznesie, których się nauczysz – nie będzie skutecznych. Twoja pewność siebie nigdy nie będzie na zadowalającym Cię poziomie, jeżeli asertywne zachowania pozostaną Ci obce.
Zobacz poniższe wideo, które dla Ciebie przygotowałam.
Na koniec mam dla Ciebie niespodziankę – bonusowe nagrania ze scenkami!
Mam dla Ciebie prezent! Chcesz otrzymać dodatkowe, bonusowe wideo, aby jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać to, o czym mówiłam przed chwilą w nagraniu? Uwierz mi, że dzięki tej kompetencji poprawisz jakość swoich relacji prywatnych, jak i biznesowych. Ucz się na przykładach z życia wziętych!
Jak otrzymać bonusowe nagranie?
wyciągnij 2 ważne lekcje z powyższego wideo;
napisz je w komentarzu tutaj na blogu (poniżej);
podaj swój adres e-mail – sprawdź czy nie ma w nim literówek!
otrzymasz ode mnie e-mail z dostępem do nagrania – sprawdź swoją skrzynkę, zobacz także do folderu ze spamem lub ofertami.
1) jak płynnie można przechodzić z bycia uległą do bycia agresywną i to bez świadomego wyboru.
2) bycie asertywną nie powoduje, że ludzie przestają cię szanować – wręcz odwrotnie – zaczynają cię szanować.
1. Komunikat asertywny pomaga budować zdrowe relacje, które sa zgodne z moimi przekonaniami i wartościami.
2. Inni traktują mnie tak jak im na to pozwalam.
1. Zawsze liczą się inni ludzie i ich potrzeby , nie potrafię być asertywna, muszę nad tym pracować
2. zakładam maski, jestem uległa, a wobec najbliższych coraz bardziej agresywna. Realizuję cudze plany, zapomniałam o swoich pasjach i marzeniach
1.Odkrycie,ze moja sprawczość maleje w zależności od tego jak bardzo przesuwam swoje granice, żeby innym się przypodobać. 2.Nie poświęcać się w żadnej relacji.
Podeszłam do tematu z małą dozą niepewności. Byłam przekonana, że jestem osobą asertywną. Niestety żyłam w ogromnym błędzie ” Jestem agresywna lub uległa”. Będę nad tym pracować z całych sił.
1. Uległe lub agresywne zachowania naruszają moje granice, moją przestrzeń co w konsekwencji powoduje irytację, frustrację, ciągłe niezadowolenie i brak pewności siebie.
2. Komunikat asertywny pokazuje rozmówcy moje granice bez celowego obrażenia, zranienia tego rozmówcy.
1. Musze nauczyc sie asertywnosci bo jak narazie jestem za bardzo ulegla I boje sie czesto wyobrazic swoja opinie co w skutku prowadzi do agresji
2.zaczac myslec najpierw o sobie I przywrocic swoja utracona pewnosc siebie
1. Brak asertywnej postawy w przeszłości doprowadziła mnie do agresywnych zachowań.
2. Schemat asertywnej komunikacji- od dziś będę stosować, by nie pogarszać już i tak zagmatwanej sytuacji 🙂
1. Uległość wyniszcza człowieka, a także boli, sprawia, ze czujemy się nieszczęśliwi. 2. Trzeba odzyskać, a może nawet nauczyć się szacunku do siebie, nie raniąc innych.
1. Asertywność to również budowanie dobrych relacji międzyludzkich. 2. Ludzie traktują Ciebie jak im na to pozwolisz. 3. Twoje potrzeby są bardzo ważne.
1. Asertywność, to coś z czym mam problem, bo do tej pory reprezentowałam raczej postawę uległą. Pora to zmienić!!!
2. Nauczę się asertywnie komunikować wg schematu!
Asertywność to dla mnie wyrażanie siebie poprzez mówienie o tym jak się czuje w danym momencie i czego oczekuje i chce nie raniąc inny przy tym. Wyrażanie swoich emocji i mówienie o tym wprost bez intencji krzywdzenia innych osób ale ze względu na dbanie o siebie.
1. Ludzie traktują cię w taki sposób na jaki im pozwolisz.
2. Moje uczucia i emocje są ważne. Ważne jest również ich wyrażanie, a nie tłumienie w głębi siebie, aby przeżyć swoje życie, a nie spełniać oczekiwania innych ludzi.
Dużo pracy przede mną. Jednak sposób wychowania odgrywa znaczącą rolę, to jak rodzice wychowują grzeczne „nieprzeszkadzające” dzieci zaburza proces astertywnego wyrażania swojego zdania. Dorosły człowiek żyjący w tym schemacie musi sam przewartościować pewne sprawy i odkryć co tak naprawdę jest dla niego ważne. Popierwsze budowanie własnej wartości i świadomości. Nie zbawimy całego świata, ale możemy być lepsi dla samych siebie i dzięki temu żyć lepiej.
Dziękuję 🙂
1. Asertywność jest bardzo ważna w różnych sytuacjach w życiu. Pozwoli nam zadbać o swoje wartości bez ranienia innych. Pozwoli budować zdrowe relacje.
2.Zachowania asertywne pozwolą na wyeliminowanie manipulacji nami przez innych, wzbudzaniu w nas poczucia winy
1. Nie myśl o tym, co inni poczują czy się nie obraża, gdy powiesz swoje zdanie. To Twój obowiązek.
2. Możesz żyć jak chcesz, zgodnie ze swoimi wartościami. Nie musisz się z tego tłumaczyć.
1. W większości przypadków jestem agresywna, wreszcie to zrozumiałam, wiec czas na wyciągnięcie wniosków i pracę nad sobą.
2. Szanować siebie i innych, będzie łatwiej przechodzić konflikty oraz niekomfortowe sytuacje.
Zauważyłam,ze często w sytuacji mało komfortowej dla mnie, włącza się agresor. Często dla świętego spokoju staję się uległa i nie wyrażam swoich poglądów. Asertywność to dla mnie wolność decyzji, wyboru ludzi , działań.
Zauważyłam,ze często w sytuacji mało komfortowej dla mnie, włącza się agresor. Często dla świętego spokoju staję się uległa i nie wyrażam swoich poglądów.
1. Słuchając tego co mówisz, zauważyłam, że kiedy zachowuję się manipulacyjnie, to później czuję frustrację.
2. Nie muszę zgadzać się na wszystko, przytakiwać, żeby być lubianą.
1. W postawie uległej nie respektuję swoich potrzeb a mam do tego prawo i na to zasługuję!
2. Niestety łączę w swoim zachowaniu postawę uległą i agresywną.
3. Asertywności człowiek się uczy przez lata…
4. Jeśli czuję się wkręcona – to jest efekt postawy uległej
5. Ludzie traktują mnie w taki sposób na jaki im pozwalam, a więc mam na to wpływ!
6. Wprowadzenie asertywności do życia może je zmienić na lepsze.
1. Istotne i ważne, by szanować prawa innych ludzi, ale jednocześnie szanować swoje prawa.
2. Bardzo przydatna rada by zacząć się komunikować w sposób Ja czuję -> Kiedy Ty -> oczekuję, tak aby uniknąć agresywnych zachowań względem drugiej osoby.
Wartosciowe dla mnie bylo zdanie sobie sprawy, ze mozna sie komunikowac bez agresji i oceniania a jednoczesnie mowic o swoich oczekiwaniach. A takze sam schemat komunikacji jest juz dla mnie duza wskazowka. Dziekuje
1. Dbaj o swoje potrzeby i wyrażają je, ale dbając też o uczucia innych osób,
2. Mów krótkie i treściwe komunikaty asertywne, bez grillowania drugiej osoby
Asertywność to fundament dobrych relacji. Lekcją dla mnie będzie zwrócenie uwagi, że nie tylko ja mam prawo do życia w szacunku do siebie ale takie prawo ma każdy z nas. Relacje wtedy nie są agresywne czy uległe tylko po prostu zdrowe. Druga lekcja to ton głosu. Pewny siebie, stanowczy ale nie agresywnym, komunikujący , że wiem czego chce, potrzebuje i czego oczekuje.
1. Czasem kiedy w piwrwszej chwili poczuję irytację, staram się wziąć głęboki oddech i przypomnieć schemat komunikatu asertywnego
2. Młody wiek, nie jest wyznacznikiem tego, że nie możemy wyrażać swojego zdania (asertywnie, nie raniąc przy tym innych)
1. Początkiem sukcesu jest zobaczenie tego, że mój mechanizm uległości i ostatecznie agresji pochodzi już z dzieciństwa, i że pochodzi z braku wyrażania siebie. Takie proste a takie ukryte. I takie ważne, żeby mieć tą świadomość.
2. To ewidentne fundamentalny problem w moim małżeństwie. Nie dość, że nie wyrażamy siebie i swoich potrzeb, to jeszcze blokujemy siebie nawzajem. Ja nie umiem to i ty nie będziesz wolny.
Moje lekcje z nagrania:
1. Nie można zadowalać wszystkich dookoła zapominając o sobie. To, że moje zachowanie asertywne może sprawić przykrość innej osobie nie oznacza, że mogę pozwalać na przekraczanie moich granic.
2. Zachowanie asertywne nie zawiera: oceny, pouczania, ataku i krytyki drugiej osoby
Moje 2 najważniejsze lekcje:
1. Mam prawo do życia po swojemu.
2. Temat ostatnio bardzo mi bliski i związany z sytuacją w pracy, gdzie kolega nic nie mówił, że mu źle, że coś mu nie odpowiada, na wszystko się zgadzał aż wybuchł, że wcale mu tak dobrze nie było. Czyli lekcja to – dać sobie prawo do wyrażania swojego zdania, bez intencji ranienia innych, aby nie pozwolić innym decydować o tym, co jest dla nas lepsze.
Określam jasno swoje potrzeby. Inni trakuja mnie tak jak na to pozwalam. Uważam, że to bardzo ważne zmiany do wprowadzenia w życie i pomogą mi odzyskać pewność siebie.
Dziękuję.
1. Jasny komunikat: ja czuję…gdy ty… oczekuję. Zawsze wyrażając podobne komunikaty od razu tłumaczyłam się aby nikt nie zrozumiał mnie źle i nie poczuł się zraniony. I mialam wrażenie, że zawsze odnosiło to negatywny skutek. Niestety nie wiedziałam jak inaczej mogę się zachować.
2. Dbanie o swoje potrzeby, wartości… ilekroć wolałam cierpieć niż komuś zrobić przykrość, a frustracja rosła i przeradzała się w agresję.
1.Gdy pozwalam innym traktować się źle to czuje bezradność i flustracje. Narasta wemnie agresja.
2.Zyj własnym życiem bez poczucia winy a nie życiem innych.
3.Mam prawo do wyrażania swoich opinii i potrzeb.
Po pierwsze, żeby przestać być uległa i godzić się na wszystko, dla świętego spokoju. Po drugie, że warto porozumiewać się bez fochow, odcinków itd. Tylko w jasny, konstruktywne sposób:) Dziękuję Kamila
1. Asertywności uczę się od poznania jej właściwej definicji
2. Zmieniam niezdrowe nawyki na zdrowe.
3. Umiejętnie stawiam granice bez intencji ranienia innych
4. Swoje potrzeby komunikuję jasno i wyraźnie bez poczucia winy.
5. Nie pozwalam sobą manipulować, ani nie czynię tego w stosunku do innych.
6. Całkowicie świadomie wybieram postawę asertywną w miejsce agresywnej czy uległej.
Dziękuję za prosto podany sposób wypowiedzi *ja czuję – gdy ty – oczekuję*. W sytuacji narastających emocji podczas rozmowy dobrze jest użyć tego szablonu, z szacunkiem dla stron.
1. Przestać żyć życiem innych ludzi a zastanowić się co dla mnie jest ważne i jakie są moje wartości
2. Jasno wyrażać swoje uczucie i oczekiwania bez agresji i atakowania innych.
1) Jestem tak traktowany przez innych, jak sam na to pozwolę.
2) Jak nie być uległym i jednocześnie nie mieć intencji do ranienia.
3) Konstrukcja asertywnego wyrażania swoich oczekiwań.
Asertywność to fundament dobrych relacji. Lekcją dla mnie będzie zwrócenie uwagi, że nie tylko ja mam prawo do życia w szacunku do siebie ale takie prawo ma każdy z nas. Relacje wtedy nie są agresywne czy uległe tylko po prostu zdrowe. Druga lekcja to ton głosu. Pewny siebie, stanowczy ale nie agresywnym, komunikujący , że wiem czego chce, potrzebuje i czego oczekuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania, zapewnienia funkcji społecznościowych, korzystania z narzędzi marketingowych i analitycznych. W każdym momencie mogą Państwo dokonać zmiany ustawień przeglądarki internetowej i wyłączyć opcję zapisu plików cookies. Ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi cookies na tej stronie można się zapoznać tutaj: Polityka cookies.
Traktujemy Twoje dane oraz ich ochronę odpowiedzialnie i poważnie. Bardzo prosimy o zapoznanie się z przygotowanym dla Ciebie dokumentem. Są w nim zawarte zasady przetwarzania danych osobowych oraz wykorzystania plików cookies i innych technologii śledzących w związku z korzystaniem z tej strony internetowej. Zobacz dokument
Niezbędne pliki cookie są absolutnie konieczne do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Te pliki cookie anonimowo zapewniają podstawowe funkcje i zabezpieczenia strony internetowej.
Cookie
Czas przechowywania
Opis
cookielawinfo-checkbox-analytics
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics".
cookielawinfo-checkbox-functional
11 months
The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional".
cookielawinfo-checkbox-necessary
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary".
cookielawinfo-checkbox-others
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other.
cookielawinfo-checkbox-performance
11 months
This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance".
viewed_cookie_policy
11 months
The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data.
Funkcjonalne pliki cookie pomagają wykonywać pewne funkcje, takie jak udostępnianie zawartości witryny na platformach społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcje stron trzecich.
Wydajnościowe pliki cookie służą do zrozumienia i analizy kluczowych wskaźników wydajności strony internetowej, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia użytkownika odwiedzającym.
Analityczne pliki cookie służą do zrozumienia, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki cookie pomagają dostarczać informacje o metrykach liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.
Reklamowe pliki cookie służą do dostarczania odwiedzającym odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Te pliki cookie śledzą odwiedzających na stronach internetowych i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.
1. Ludzie mnie traktują tak jak im pozwalam
2.Wyrażać swoje odczucia i oczekiwania w sposób rzeczowy i jasny.
Jasno wyrażać swoje uczucia, wyznaczać granice nie raniąc przy tym innych.
Ludzie traktują mnie tak jak im na to pozwalam.
1. Będąc asertywnym nie można ranić drugiej osoby.
2. Asertywności należy uczyć całe życie.
1) Warto zacząć od nauki asertywności przed innymi umiejętnościami
2) Asertywności można się nauczyć, bez wzgledu na temperament i wychowanie
1) jak płynnie można przechodzić z bycia uległą do bycia agresywną i to bez świadomego wyboru.
2) bycie asertywną nie powoduje, że ludzie przestają cię szanować – wręcz odwrotnie – zaczynają cię szanować.
1. Ludzie mnie traktują tak jak im na to pozwalam
2. Asertywności zawsze można się nauczyć, jednak jest to długi proces.
1. Moje komunikaty są agresywne
2. Uczymy się całe życie
1. Całe życie byłam uległa
2. Dziś zaczęłam być agresywna w swoich komunikatach
1. Ludzie traktują mnie w taki sposób, w jaki im pozwalam.
2. Wzór na asertywną komunikację.
1. Zarówno uległość jak i agresywne zachowanie nie prowadzi do niczego dobrego
2. Być asertywnym i otaczać się prawdziwymi przyjaciółmi.
1.Ludzie traktują cię tak ,jak im na to pozwalasz.
2.Należy jasno komunikować swoje potrzeby.
1. Komunikat asertywny pomaga budować zdrowe relacje, które sa zgodne z moimi przekonaniami i wartościami.
2. Inni traktują mnie tak jak im na to pozwalam.
1. Ludzie traktują mnie w taki sposób, w jaki im pozwalam.
2. Schemat asertywnej komunikacji.
Asertywności powinni uczyć już w przedszkolu, to kluczowa umiejętność w relacjach międzyludzkich.
Mam prawo odmawiać.
1. Zawsze liczą się inni ludzie i ich potrzeby , nie potrafię być asertywna, muszę nad tym pracować
2. zakładam maski, jestem uległa, a wobec najbliższych coraz bardziej agresywna. Realizuję cudze plany, zapomniałam o swoich pasjach i marzeniach
Moje dwie lekcje: ludzie traktują mnie tak, jak im na to pozwalam.
Komunikat ja czuję, kiedy Ty, oczekuję.
1.Odkrycie,ze moja sprawczość maleje w zależności od tego jak bardzo przesuwam swoje granice, żeby innym się przypodobać. 2.Nie poświęcać się w żadnej relacji.
Moje 2 lekcje:
– schemat asertywnej komunikacji
– działaj, reaguj kiedy malecrzeczy się dzieją, żeby później nie wybuchnąć
Podeszłam do tematu z małą dozą niepewności. Byłam przekonana, że jestem osobą asertywną. Niestety żyłam w ogromnym błędzie ” Jestem agresywna lub uległa”. Będę nad tym pracować z całych sił.
1. Komunikacja
2. Przyciaganie agresorow
1. Ludzie traktują Cie tak, jak im na to pozwolisz-stawianie granic
2. Konstrukcja: ja czuje-kiedy ty-oczekiwania
1. Schemat o asertywnej komunikacji
2. Asertywnosc w praktyce
1. Schemat asertywnej komunikacji
2. Asertywnosc w praktyce
1. Asertywność to nie agresja
2. Komunikat ja czuję, kiedy ty, chciałabym
1.ludzie traktuja nas w taki sposob jak my im na to pozwalamy
2.bycie asertywnym pomaga nam w zyciu codziennym jak I zawodowym 🙂
1. Ludzie traktuja Cie tak, jak im na to pozwolisz-stawianie granic,
2. Konstrukcja: ja czuje-kiedy ty-oczekiwania
1. Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii.
2. Mam prawo stawiać granice.
1.To Ja pozwalam sobie na to jak mnie ludzie traktuja.
2. Formula odpowiedz asertywnosc to Ja czy je- kiedy Ty- oczekiwanie
1. Ludzie traktują mnie tak jak im pozwalam
2. Asertywność jest bardzo ważna!
1. Uległe lub agresywne zachowania naruszają moje granice, moją przestrzeń co w konsekwencji powoduje irytację, frustrację, ciągłe niezadowolenie i brak pewności siebie.
2. Komunikat asertywny pokazuje rozmówcy moje granice bez celowego obrażenia, zranienia tego rozmówcy.
1. Ludzie traktują mnie tak, jak im na to pozwalam.
2. Komunikat asertywny ma wyrażać szacunek dla odbiorcy, ale szanować również moje potrzeby.
1. Musze nauczyc sie asertywnosci bo jak narazie jestem za bardzo ulegla I boje sie czesto wyobrazic swoja opinie co w skutku prowadzi do agresji
2.zaczac myslec najpierw o sobie I przywrocic swoja utracona pewnosc siebie
1.Ludzie traktują cię tak ,jak im na to pozwalasz.
2.Należy jasno komunikować swoje potrzeby.
1. Muszę popracować nad swoją asertywności
2. Skorzystam na tym ja i moje otoczenie
Zgadzam się z panią Kamilą.
1.Zacznij żyć swoim życiem i zadbaj o siebie
2. Ludzie traktują mnie w taki sposób, na jaki im pozwalam
1. Brak asertywnej postawy w przeszłości doprowadziła mnie do agresywnych zachowań.
2. Schemat asertywnej komunikacji- od dziś będę stosować, by nie pogarszać już i tak zagmatwanej sytuacji 🙂
1. Asertywnosc jest bardzo trudna do nauczenia sie.
2. Przed Asertywnosc trzeba okreslic swoje wartosci.
Witaj, słuchałam tego nagrania i jak bym była taką zbłąkana owieczką,która nie potrafi powiedzieć (nie) jest uległa i zdeterminowana
Pozdrawiam Renata
muszę pracować nad swoją asertywnością, nauczyć się wyrażać swoje potrzeby, swoje zdanie nie raniąc innych , nie wyręczać dzieci we wszystkim
1. Można wyrażać uczucia w codziennych relacjach.
2. Kilka asertywnych słów zdziała więcej niż nieasertywny monolog.
1. Moje potrzeby są też ważne.
2. Asertywności można sie nauczyć
1. Uległość wyniszcza człowieka, a także boli, sprawia, ze czujemy się nieszczęśliwi. 2. Trzeba odzyskać, a może nawet nauczyć się szacunku do siebie, nie raniąc innych.
1. Asertywność to również budowanie dobrych relacji międzyludzkich. 2. Ludzie traktują Ciebie jak im na to pozwolisz. 3. Twoje potrzeby są bardzo ważne.
1. Asertywności można się nauczyć!
2. Postaram się komunikować nie raniąc innych, ale też szanując siebie.
1. Asertywność, to coś z czym mam problem, bo do tej pory reprezentowałam raczej postawę uległą. Pora to zmienić!!!
2. Nauczę się asertywnie komunikować wg schematu!
Brakuje mi pewności siebie. Wiele muszę się jeszcze nauczyć. Bardzo proszę o scenki.
Asertywność: nie umiem być asertywna i muszę się tego szybko nauczyć
mam nadzieję, że gdy nauczę się asertywności będę umiała zadbać o swoje potrzeby
Asertywność to dla mnie wyrażanie siebie poprzez mówienie o tym jak się czuje w danym momencie i czego oczekuje i chce nie raniąc inny przy tym. Wyrażanie swoich emocji i mówienie o tym wprost bez intencji krzywdzenia innych osób ale ze względu na dbanie o siebie.
1. Moje potrzeby są też ważne.
2. Ludzie traktują mnie w taki sposób, na jaki im pozwalam.
1. Ludzie traktują cię w taki sposób na jaki im pozwolisz.
2. Moje uczucia i emocje są ważne. Ważne jest również ich wyrażanie, a nie tłumienie w głębi siebie, aby przeżyć swoje życie, a nie spełniać oczekiwania innych ludzi.
1. Moje potrzeby są ważniejsze niż potrzeby innych osób.
2. Nauka asertywności to długi proces i trzeba być cierpliwym i wytrwałym w dążeniu do celu.
Dużo pracy przede mną. Jednak sposób wychowania odgrywa znaczącą rolę, to jak rodzice wychowują grzeczne „nieprzeszkadzające” dzieci zaburza proces astertywnego wyrażania swojego zdania. Dorosły człowiek żyjący w tym schemacie musi sam przewartościować pewne sprawy i odkryć co tak naprawdę jest dla niego ważne. Popierwsze budowanie własnej wartości i świadomości. Nie zbawimy całego świata, ale możemy być lepsi dla samych siebie i dzięki temu żyć lepiej.
Dziękuję 🙂
Podoba mi się definicja asertywności.
Przykłady ułatwa truną naukę asertywności
1. Asertywność jest bardzo ważna w różnych sytuacjach w życiu. Pozwoli nam zadbać o swoje wartości bez ranienia innych. Pozwoli budować zdrowe relacje.
2.Zachowania asertywne pozwolą na wyeliminowanie manipulacji nami przez innych, wzbudzaniu w nas poczucia winy
1. Nie myśl o tym, co inni poczują czy się nie obraża, gdy powiesz swoje zdanie. To Twój obowiązek.
2. Możesz żyć jak chcesz, zgodnie ze swoimi wartościami. Nie musisz się z tego tłumaczyć.
1. W większości przypadków jestem agresywna, wreszcie to zrozumiałam, wiec czas na wyciągnięcie wniosków i pracę nad sobą.
2. Szanować siebie i innych, będzie łatwiej przechodzić konflikty oraz niekomfortowe sytuacje.
1. Bycie asertywnym ma wpływ na pewność siebie.
2. Ludzie traktują Cię w taki sposób, na jaki im pozwalasz.
Zauważyłam,ze często w sytuacji mało komfortowej dla mnie, włącza się agresor. Często dla świętego spokoju staję się uległa i nie wyrażam swoich poglądów. Asertywność to dla mnie wolność decyzji, wyboru ludzi , działań.
Zauważyłam,ze często w sytuacji mało komfortowej dla mnie, włącza się agresor. Często dla świętego spokoju staję się uległa i nie wyrażam swoich poglądów.
1. Słuchając tego co mówisz, zauważyłam, że kiedy zachowuję się manipulacyjnie, to później czuję frustrację.
2. Nie muszę zgadzać się na wszystko, przytakiwać, żeby być lubianą.
Lekcje:
1. W postawie uległej nie respektuję swoich potrzeb a mam do tego prawo i na to zasługuję!
2. Niestety łączę w swoim zachowaniu postawę uległą i agresywną.
3. Asertywności człowiek się uczy przez lata…
4. Jeśli czuję się wkręcona – to jest efekt postawy uległej
5. Ludzie traktują mnie w taki sposób na jaki im pozwalam, a więc mam na to wpływ!
6. Wprowadzenie asertywności do życia może je zmienić na lepsze.
1. Istotne i ważne, by szanować prawa innych ludzi, ale jednocześnie szanować swoje prawa.
2. Bardzo przydatna rada by zacząć się komunikować w sposób Ja czuję -> Kiedy Ty -> oczekuję, tak aby uniknąć agresywnych zachowań względem drugiej osoby.
Wartosciowe dla mnie bylo zdanie sobie sprawy, ze mozna sie komunikowac bez agresji i oceniania a jednoczesnie mowic o swoich oczekiwaniach. A takze sam schemat komunikacji jest juz dla mnie duza wskazowka. Dziekuje
1. Jeżeli Ty nie zadbasz o siebie – nikt inny tego nie zrobi!
2. Ty pokazujesz innym, jak mają Cię traktować!
1. Dbaj o swoje potrzeby i wyrażają je, ale dbając też o uczucia innych osób,
2. Mów krótkie i treściwe komunikaty asertywne, bez grillowania drugiej osoby
Asertywność to fundament dobrych relacji. Lekcją dla mnie będzie zwrócenie uwagi, że nie tylko ja mam prawo do życia w szacunku do siebie ale takie prawo ma każdy z nas. Relacje wtedy nie są agresywne czy uległe tylko po prostu zdrowe. Druga lekcja to ton głosu. Pewny siebie, stanowczy ale nie agresywnym, komunikujący , że wiem czego chce, potrzebuje i czego oczekuje.
1. Czasem kiedy w piwrwszej chwili poczuję irytację, staram się wziąć głęboki oddech i przypomnieć schemat komunikatu asertywnego
2. Młody wiek, nie jest wyznacznikiem tego, że nie możemy wyrażać swojego zdania (asertywnie, nie raniąc przy tym innych)
1. Ludzie traktują Cię w taki sposób, na jaki im pozwalasz
2. Jasno i wyraźnie komunikuję swoje zdanie bez ranienia uczuć innych
1. Nauka dobrego asertywnego komunikatu
2. Bycie asertywnym wpływ na pewność siebie
1. Początkiem sukcesu jest zobaczenie tego, że mój mechanizm uległości i ostatecznie agresji pochodzi już z dzieciństwa, i że pochodzi z braku wyrażania siebie. Takie proste a takie ukryte. I takie ważne, żeby mieć tą świadomość.
2. To ewidentne fundamentalny problem w moim małżeństwie. Nie dość, że nie wyrażamy siebie i swoich potrzeb, to jeszcze blokujemy siebie nawzajem. Ja nie umiem to i ty nie będziesz wolny.
Moje lekcje z nagrania:
1. Nie można zadowalać wszystkich dookoła zapominając o sobie. To, że moje zachowanie asertywne może sprawić przykrość innej osobie nie oznacza, że mogę pozwalać na przekraczanie moich granic.
2. Zachowanie asertywne nie zawiera: oceny, pouczania, ataku i krytyki drugiej osoby
1. Zawsze jasno i wyraźnie wyrażaj swoje potrzeby
2. Nie ulegaj agresji
Moje 2 najważniejsze lekcje:
1. Mam prawo do życia po swojemu.
2. Temat ostatnio bardzo mi bliski i związany z sytuacją w pracy, gdzie kolega nic nie mówił, że mu źle, że coś mu nie odpowiada, na wszystko się zgadzał aż wybuchł, że wcale mu tak dobrze nie było. Czyli lekcja to – dać sobie prawo do wyrażania swojego zdania, bez intencji ranienia innych, aby nie pozwolić innym decydować o tym, co jest dla nas lepsze.
1. nie wykonuj pracy za innych
2. nie miej poczucia winy, gdy delegujesz zadania
1. dbaj o swoje potrzeby
2. wyrażaj swoje uczucia, nie atakuj
Określam jasno swoje potrzeby. Inni trakuja mnie tak jak na to pozwalam. Uważam, że to bardzo ważne zmiany do wprowadzenia w życie i pomogą mi odzyskać pewność siebie.
Dziękuję.
1. Jasny komunikat: ja czuję…gdy ty… oczekuję. Zawsze wyrażając podobne komunikaty od razu tłumaczyłam się aby nikt nie zrozumiał mnie źle i nie poczuł się zraniony. I mialam wrażenie, że zawsze odnosiło to negatywny skutek. Niestety nie wiedziałam jak inaczej mogę się zachować.
2. Dbanie o swoje potrzeby, wartości… ilekroć wolałam cierpieć niż komuś zrobić przykrość, a frustracja rosła i przeradzała się w agresję.
1. Dbaj o swoje potrzeby.
2. Wyrażaj swoje uczucia i oczekiwania.
1. Mam prawo do wyrazania swoich potrzeb
2. Ludzie traktują mnie w taki sposób w jaki pozwalam się traktować.
1.Gdy pozwalam innym traktować się źle to czuje bezradność i flustracje. Narasta wemnie agresja.
2.Zyj własnym życiem bez poczucia winy a nie życiem innych.
3.Mam prawo do wyrażania swoich opinii i potrzeb.
1. Bycie uległą przyciąga agresorów.
2. Mam prawo do wyrażania swoich potrzeb bez intencji ranienia innych.
Bądź asertywna nie agresywna.
Ćwicz asertywność poprzez wyrażanie czuję się ……….kiedy ty ……….. Oczekuję ,że…..
Moje lekcje: Mam prawo do wyrażania swoich potrzeb
Ludzie traktują mnie tak jak ja sama pozwalam się im traktować
1. Mam prawo do wyrażania swoich potrzeb
2. Ludzie traktują mnie w taki sposób w jaki ja sama pozwalam się im traktować
1.Jasno i wyraźnie Komunikuj swoje zdanie bez ranienia uczuć innych
2.Ludzie traktują cie tak jak na to pozwalasz
1.Gdy boimy się postawic granice innym, wówczas narasta w nas frustracja a czasem bezsilność.
2.Uczac się asertwności nie zbieram niepotrzebnych obciążeń dla siebie.Asertywnosc jest wyrazem szacunu do siebie i innych.
Moje wnioski:
1. Nie zadowalać wiecznie innych.
2. Być pewna siebie, bez ranienia innych.
1. Żyję własnym życiem,
2. Żanuję siebie i innych.
1. Żyję własnym życiem.
2. Szanuję siebie i innych
1. Mam prawo do tego żeby żyć w taki sposób w jaki JA chcę.
2. Ludzie traktują mnie w taki sposób w jaki pozwalam się traktować.
Mam prawo do wyrazania swoich wlasnych potrzeb.
Inni traktuja mnie w sposob na jaki im pozwalam.
1. Mam prawo do wyrażania własnych uczuć i potrzeb.
2. Inni także mają do tego prawo.
Po pierwsze, żeby przestać być uległa i godzić się na wszystko, dla świętego spokoju. Po drugie, że warto porozumiewać się bez fochow, odcinków itd. Tylko w jasny, konstruktywne sposób:) Dziękuję Kamila
1. zyje swoje zycie a nie zycie innych
2. ile ja pozwole, tyle pozwola sobie inni do mnie
Moje dwie ważne lekcje:
1. Żyć według własnych wartości, a nie życiem innychl.
2. Jasno wyrażać swoje uczucie i oczekiwania bez intencji ranienia innych.
1. Asertywności uczę się od poznania jej właściwej definicji
2. Zmieniam niezdrowe nawyki na zdrowe.
3. Umiejętnie stawiam granice bez intencji ranienia innych
4. Swoje potrzeby komunikuję jasno i wyraźnie bez poczucia winy.
5. Nie pozwalam sobą manipulować, ani nie czynię tego w stosunku do innych.
6. Całkowicie świadomie wybieram postawę asertywną w miejsce agresywnej czy uległej.
Dziękuję za prosto podany sposób wypowiedzi *ja czuję – gdy ty – oczekuję*. W sytuacji narastających emocji podczas rozmowy dobrze jest użyć tego szablonu, z szacunkiem dla stron.
Moje lekcje:
1. Jasno wyrażać swoje uczucie i oczekiwania bez agresji , bez intencji ranienia innych,
2. Odnalezc swoje wartości i przestać żyć życiem innych
1. Gdy pozwalam innym traktować się źle, to i czuję się żle
2. Mogę przestać żyć życiem innych i zadbać o siebie
1. Ludzie traktują mnie w taki sposób, na jaki im pozwalam
2. Mogę przestać żyć życiem innych i zadbać o siebie
1. Przestać żyć życiem innych ludzi a zastanowić się co dla mnie jest ważne i jakie są moje wartości
2. Jasno wyrażać swoje uczucie i oczekiwania bez agresji i atakowania innych.
1. Ludzie traktują Cię w taki sposób, na jaki im pozwalasz
2. Jak być asertywnym bez ranienia innych
1) Jestem tak traktowany przez innych, jak sam na to pozwolę.
2) Jak nie być uległym i jednocześnie nie mieć intencji do ranienia.
3) Konstrukcja asertywnego wyrażania swoich oczekiwań.
1. Asertywność to umiejętność odmawiania bez intencji ranienia innych osób i stawiania granic.
2. Schemat asertywnej komunikacji
1. Nauczyłam się zakładać maskę i odgrywać różne role z powodu strachu.
2. Nauka dobrej asertywnej komunikacji.
Asertywność to fundament dobrych relacji. Lekcją dla mnie będzie zwrócenie uwagi, że nie tylko ja mam prawo do życia w szacunku do siebie ale takie prawo ma każdy z nas. Relacje wtedy nie są agresywne czy uległe tylko po prostu zdrowe. Druga lekcja to ton głosu. Pewny siebie, stanowczy ale nie agresywnym, komunikujący , że wiem czego chce, potrzebuje i czego oczekuje.